Pordzewiacz jabłoniowy – opis szkodnika
Jest to roztocz zaliczony do nadrodziny szpecieli.W ostatnich latach szkodnik ten wyraźnie zaznacza swoją obecność. Samice osobników dorosłych są wrzecionowatego kształtu o słomkowożółtym zabarwieniu i długości ok 170 µm . Samce są mniejsze ok. 140 µm długości. Samice składają okrągłe nieco spłaszczone, białe jaja o średnicy 45 µm. W cyklu rozwojowym wyróżnione są także: stadium nimfy I (znieruchomiała o długości 100 µm) oraz nimfa II (ruchoma o długości 140 µm).
Pordzewiacz jabłoniowy – cykl rozwojowy
Formą zimującą są brązowe samice w pąkach pod zewnętrznymi łuskami. Wczesną wiosną żerują w pąkach, a w chwili rozchylania pąków przechodzą na rozwijające się tkanki. Samice składają jaja w okresie kwitnienia w pobliżu nerwów na dolnej stronie blaszki liściowej. Samice I pokolenia pojawiają się już w połowie maja. Dorosłe przechodzą na młodsze liście szczytowe by tam dokończyć swój rozwój. W ciągu okresu wegetacyjnego może występować do 11 pokoleń. Czynnikiem ograniczającym wielkość populacji są gwałtowne opady zmywające szpeciele z powierzchni liści.
Objawy żerowania szkodnika
Skutkiem żerowania – nakłuwania i wysysania soków z miękiszu jest występowanie początkowo małych, jasnych plam na powierzchni liści, które z czasem przybierają rdzawy kolor. Blaszki liściowe podwijają się brzegami ku górze, są sztywne i kruche. Wierzchnia strona liścia jest matowa, a spodnia rdzawa. Liście masowo zasiedlone prze szkodnika zasychają i przedwcześnie opadają. Krótkopędy są nieco krótsze od zdrowych. Rdzawe plamy obserwowane są także na owocach zwłaszcza w zagłębieniu szypułkowym lub kielichowym. Dodatkowo owoce gorzej się wybarwiają.
Sposób przeprowadzania lustracji
Przed rozpoczęciem wegetacji:
- Przejrzeć po 10 pąków z 20 losowo wybranych drzew
Okres letni:
- Przejrzeć po 10 liści z 20 losowo wybranych drzew
Próg szkodliwości
Przed rozpoczęciem wegetacji:
- Średnio 20 szpecieli na jeden pąk
Okres letni:
- Więcej niż 40 osobników na 1 cm2 powierzchni liścia
Profilaktyka i zwalczanie
Podstawą podjęcia decyzji o zwalczaniu jest lustracja, a zabiegi zwalczające należy wykonywać po przekroczeniu progu szkodliwości. Należy bezwzględnie zachować okresy prewencji i karencji. Dobór środków zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin.