Baza wiedzy >> SZKODNIKI

Tarcznik niszczyciel (Quadraspidiotus perniciosus)

Tarcznik niszczyciel (Quadraspidiotus perniciosus) – opis i występowanie Tarcznik niszczyciel jest szkodnikiem, który może stawać się rosnącym problemem w uprawie wielu gatunków sadowniczych na terenie Polski. Pojawił się już w końcówce lat 40 dwudziestego wieku w okolicy Wadowic, ale po szybkim rozpoznaniu i podjęciu zwalczania został on wyeliminowany na wiele lat.  Ponownie pojawił się w roku 2015 w regionie Opola Lubelskiego i Sandomierza. Zaliczany jest do szkodników kwarantannowych podlegających obowiązkowi zwalczania pochodzi z regionów Azji wschodniej, skąd rozprzestrzenił się na całym świecie. Tarcznik niszczyciel organizmem bardzo małym, tarczki mają średnice 1-2mm początkowo tarczki są koloru białego a wraz z rozwojem larw ciemnieją w odcienie ciemnej szarości, aż do koloru czarnego w przypadku tarczek zimujących.

Przeczytaj całość »

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana Hbn.)

Zwójka siatkóweczka – występowanie i opis szkodnika Jest to motyl należący do rodziny zwójkowatych o wielkości 15-22 mm. W ostatnich latach przybierający na znaczeniu zwłaszcza w sadach jabłoniowych. Samice tego gatunku mają przednie skrzydła w kolorze szarobrązowym, a samce rdzawo-brązowym. Tylne skrzydła są jasnoszare.

Przeczytaj całość »

Zwójka różóweczka (Archips rosanus L.)

Zwójka różóweczka – występowanie i opis szkodnika Szkodnik występujący w Polsce coraz powszechniej na roślinach jabłoni, jednak w zróżnicowanym nasileniu. Dorosłe motyle mają zaznaczony dymorfizm płciowy. U samców skrzydła mają rozpiętość ok. 16-19 mm, są barwy jasnobrązowej z wyraźnym ciemnym rysunkiem. Samice mają skrzydła o rozpiętości 19 – 24 mm, barwy oliwkowej lub oliwkowo-brunatnej z ciemniejszym rysunkiem.

Przeczytaj całość »

Zwójka bukóweczka syn. zwójka iwineczka (Pandemis heparana Den. &Schiff.)

Zwójka bukóweczka – występowanie i opis szkodnika Przedstawiciel z rodziny zwójkowatych, powszechny na terenie całego naszego kraju w uprawie jabłoni. Motyl dorosły ma brunatno, brunatnoszaro lub rdzawo ubarwioną pierwszą parę skrzydeł o rozpiętości skrzydeł 1,6-2,4 cm z rdzawą przepaską w kształcie litery V. Skrzydła drugiej pary są szarobrązowe. Jaja są jasnozielone, składane są w złożach na górnej stronie liści. Gąsienica jest zielona z jasnymi brodawkami i żółtozieloną głową. Poczwarka jest brązowoczerwona o długości 10-12mm.

Przeczytaj całość »

Wydłubka oczateczka (Spilonota ocellana Den. & Schiff)

Wydłubka oczateczka – występowanie i opis szkodnika Należy do najmniejszych zwójek, które występujących w polskich sadach. Pierwsza para skrzydeł podzielona jest na 3 części: ciemnoszarą, białą oraz szarą z wyraźnym rysunkiem. Rozpiętość skrzydeł motyli wynosi 1,2-1,6 cm. Jaja są owalne, żółtawobiałe, składane pojedynczo lub po kilka sztuk po obu stronach liści. Gąsienica osiąga od 9 do 12 mm długości, jest żółto lub czerwonobrunatna z czarnymi brodawkami i czarną głową. Jajo jest owalne, płaskie, żółtobiaławe, a poczwarka brązowa 6-7 mm.

Przeczytaj całość »

Znamionówka tarniówka (Orgyia antiquaL.)

Znamionówka tarniówka – występowanie i opis szkodnika Jest to motyl należący do rodziny brudnicowatych. Szkodnik występuje w uprawie śliw, moreli i brzoskwini oraz jabłoni. W rozwoju gatunku widoczny jest silny dymorfizm płci. Samice są szarobrązowe, krępe i grube (do 20mm) przez co bardzo słabo się poruszają. Dodatkowo pozbawione są skrzydeł. Natomiast samce posiadają skrzydła o rozpiętości do 30mm z białą półksiężycowatą plamą na pierwszej parze.

Przeczytaj całość »

Przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi Koch)

Przędziorek owocowiec – występowanie i opis szkodnika Szkodnik pospolicie występujący na terenie Polski. Samice charakteryzują owalnym prawie okrągłym ciałem o długości 0,36 mm. Powierzchnia ich jest silnie wypukła, barwy czerwonej z jasnymi wzgórkami na których ulokowane są gładkie szczeciny. Roztocz posiada 4 pary odnóży krocznych.

Przeczytaj całość »

Owocówka jabłkóweczka: Cydia pomonella L.

Owocówka jabłkóweczka – występowanie i opis szkodnika Gatunek pospolicie i corocznie występujący w sadach jabłoniowych. Osobniki dorosłe są niewielkimi motylami o długości 8-9 mm i rozpiętości skrzydeł 16 mm u samców i 20 mm u samic. Pierwsza para skrzydeł jest brunatnopopielata z brązowozłocistą plamką w narożu.

Przeczytaj całość »

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi L.)

Nasionnica trześniówka – występowanie i opis szkodnika Gatunek występujący na terenie Europy, bardzo pospolity w warunkach klimatu Polski. Nasionnica trześniówka jest zaliczona do muchówek. Osobniki dorosłe są czarne z wyraźną, żółtą kropką na części grzbietowej, i dużymi złożonymi oczami. Wielkość zależy od płci ok 5 mm samica i nieco mniejsze samce 4 mm.

Przeczytaj całość »

Miodówka gruszowa – czerwona (Psylla pirisuga Fӧrst.)

Miodówka gruszowa – czerwona – występowanie i opis szkodnika Owad występuje bardzo powszechnie na terenie Polski, zwłaszcza w rejonach uprawy gruszy. Został zaliczony do pluskwiaków równoskrzydłych. Dorosłe w okresie lata są pomarańczowe, a samice poprzezimowaniu ciemno-brązowo-czerwone. Całkowita długość ciała u dorosłych wynosi 4,5 mm.

Przeczytaj całość »

Kwieciak jabłkowiec (łac. Anthonomus pomorum L.)

Kwieciak jabłkowiec – opis szkodnika Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają długość 4-6mm. Ich ciało jest smukłe, ciemnobrązowej barwy, a głowa zakończona charakterystycznym dla całej rodziny ryjkiem. Na pokrywach skrzydeł widoczne są dwie linie, układające się w kształcie litery V. Jaja u tego gatunku chrząszcza są owalnego kształtu, jasnokremowe do białych. Beznogie larwy są sierpowato wygięte o bladożółtym zabarwieniu z wyraźną ciemną puszką głowową. Poczwarki są wolne, w zasadzie widać wszystkie części formującego się dorosłego osobnika.

Przeczytaj całość »

Kwieciak gruszowiec (łac. Anthonomus piri Koll.)

Kwieciak gruszowiec – opis szkodnika Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Ich ciało jest smukłe, ciemnobrązowe, a głowa zakończona charakterystycznym dla całej rodziny cienkim, długim ryjkiem. Całkowita długość osobników dorosłych tego gatunku wynosi 4-6mm. Na pokrywach skrzydeł młodych chrząszczy widoczna jest poprzeczna linia z jasnych łusek. Jaja u tego gatunku chrząszcza są białe, owalnego kształtu. Larwy są beznogie, z wyraźną ciemnobrązową puszką głowową. Poczwarki chrząszczy są wolne, w zasadzie widać wszystkie części formującego się dorosłego osobnika.

Przeczytaj całość »

Bawełnica korówka (Erisoma lanigerum Hausm.)

Bawełnica korówka – opis szkodnika Jest to gatunek mszycy niepełnocyklowej, w warunkach Polski jednodomowej. Owady dorosłe – dzieworódki występują w dwóch formach: uskrzydlonej i bezskrzydłej. Bezskrzydłe samice mają długość 1,8-2,3 mm z krótkimi czółkami i syfonami. Ich ciało jest barwy granatowobrunatnej lub ciemnobrunatnej, pokryte białym nalotem woskowym. Natomiast formy uskrzydlone są nieco smuklejsze a ich ciało jest barwy brunatnoczarnej. Młode larwy są barwy ciemnobrunatnej, zachowują cechy dzieworódek.

Przeczytaj całość »

Pordzewiacz jabłoniowy (Vasates schlechtendali Nal.)

Pordzewiacz jabłoniowy – opis szkodnika Jest to roztocz zaliczony do nadrodziny szpecieli.W ostatnich latach szkodnik ten wyraźnie zaznacza swoją obecność. Samice osobników dorosłych są wrzecionowatego kształtu o słomkowożółtym zabarwieniu i długości ok 170 µm . Samce są mniejsze ok. 140 µm długości. Samice składają okrągłe nieco spłaszczone, białe jaja o średnicy 45 µm. W cyklu rozwojowym wyróżnione są także: stadium nimfy I (znieruchomiała o długości 100 µm) oraz nimfa II (ruchoma o długości 140 µm).

Przeczytaj całość »

Mszyca jabłoniowo-babkowa = Porazik jabłoniowo-babkowy (Dysaphis plantaginea Pass.)

Mszyca jabłoniowo-babkowa – opis i występowanie szkodnika Jest to gatunek pospolicie występujący w całej Polsce i jednocześnie zaliczony do najgroźniejszych. Porazik należy do mszyc dwudomowych. Wczesną wiosną zasiedla jabłonie, a latem rośliny z rodzaju Plantago m.in. babkę lancetowatą. W rozwoju tego gatunku występują zróżnicowane pod względem wyglądu formy. Założycielki rodu są ciemnoszare lub zielonoszare, gruszkowatego kształtu i osiągają około 3 mm. Bezskrzydłe dzieworódki są owalne, silnie uwypuklone, ciemno popielate lub beżowe o długości ok. 2,5 mm. Ich ciała pokrywa intensywny nalot woskowy. Natomiast uskrzydlone migrantki są brunatne z czarnymi syfonami i osiągają długość około 2 mm. Podobnej wielkości są samice amfigoniczne, odróżnia je jedynie cytrynowożółta barwa ciała. Samce pojawiające się w październiku są brązowoczarne, smukłe o długości około 1,8 mm.

Przeczytaj całość »

Mszyca jabłoniowa (Aphis pomi Deg.)

Mszyca jabłoniowa – występowanie i opis szkodnika Występuje pospolicie i masowo w całej Europie Zachodniej, a także w Polsce. Owad występuje w kilku formach. Owady dorosłe – założycielki rodu są zielone z brązowymi czółkami i czarnymi syfonami. Długość ciała to około 2,8mm. Bezskrzydłe samice tzw. dzieworódki są również zielone, owalne, opylone woskiem nieco mniejsze od 1,7 do 2,8 mm. Natomiast uskrzydlone dzieworódki osiągają zaledwie 2 mm, są zielone z charakterystycznymi dwoma pasami na przedpleczu. Samce tego gatunku są brązowe, osiągają 1 mm, mogą być uskrzydlone lub bezskrzydłe. Jaja składane przez jedno z końcowych pokoleń są czarne, matowe i opylone woskiem.

Przeczytaj całość »