Nasionnica trześniówka – występowanie i opis szkodnika
Gatunek występujący na terenie Europy, bardzo pospolity w warunkach klimatu Polski. Nasionnica trześniówka jest zaliczona do muchówek. Osobniki dorosłe są czarne z wyraźną, żółtą kropką na części grzbietowej, i dużymi złożonymi oczami. Wielkość zależy od płci ok 5 mm samica i nieco mniejsze samce 4 mm.
Na przezroczystych skrzydłach widać ciemne, poprzeczne smugi. Jaja tego gatunku są owalne, barwy mlecznobiałej. Larwy i poczwarki również białe. Poczwarki zamknięte w słomkowożółtych bobówkach o długości 5 mm.
Nasionnica trześniówka – cykl rozwojowy
Zimującą formą jest bobówka spoczywająca w warstwie gleby na około 5cm. Wylot osobników dorosłych rozpoczyna się gdy temp. gleby przekracza 13°C i trwa ok 3-4 tygodni począwszy od końca maja. Dorosłe muchówki latają do połowy lipca odżywiając się sokiem z owoców i rosą miodową. Po kopulacji składają jaja pojedynczo tuż pod skórkę owoców, zwykle w okolice zagłębienia szypułkowego. Płodność jednej samicy wynosi do 250 jaj. Po wylęgnięciu larwy żerują wewnątrz dojrzewających owoców, tam też dochodzi do 2-krotnego linienia. Po około 3 tygodniach larwy wypadają z owoców do gleby gdzie zapoczwarzają się. Zimowy spoczynek trwa od 2 do 4 miesięcy. Około 40% populacji poczwarek jest niszczona przez organizmy glebowe.
Objawy żerowania szkodnika
Szkodnik a zwłaszcza jego larwy są uważane za najgroźniejsze w uprawie późnych odmian czereśni, ponieważ powodują tzw. robaczywienie owoców. Atakowane są także owoce wiśni, wiciokrzewu, czeremchy czy berberysu. Niestety bardzo trudno rozpoznać zasiedlone owoce. Czereśnie są pozornie zdrowe a jedynie w miejscu nakłucia i złożenia jaja skórka owocu delikatnie zapada się. W wyniku żerowania owoce miękną a na skutek zanieczyszczenia wnętrza owocu poprzez odchody larw owoce nie nadają się ani do spożycia ani na przetwory
Sposób przeprowadzania lustracji
Koniec maja – początek lipca:
- żółte pułapki lepowe
Prób szkodliwości
Koniec maja – początek lipca:
- Średnio dwie muchówki na 1 pułapkę, przeglądać pułapki co 2 dni.
Profilaktyka i zwalczanie
Ochronę należy rozpocząć od wywieszenia żółtych tablic lepowych z wabikiem zapachowym od końca maja aż do początku lipca. Zwalczanie polega na opryskiwaniu drzew 3-4 dni po odłowach pierwszych muchówek na tablice lepowe, w momencie składania jaj. Wzmożoną ochronę należy zastosować zwłaszcza w tych sadach gdzie w ubiegłym roku masowo obserwowano szkodnika. Dobór środków wg. aktualnego programu ochrony roślin, z uwzględnieniem okresów karencji i prewencji !