Wiadomości sadownicze

W tak niespecyficznym roku, gdzie dojrzałość kolejnych gatunków galopuje należy kontrolować także dojrzałość jabłek.
Wdniu wczorajszym 📅(13.08.2024) wykonaliśmy pierwsze oceny jabłek odm. GALA 🍎. Poszczególne sporty dojrzewają w różnym terminie warto kontrolować jak sytuacja wygląda indywidualnie w sadach. Zwłaszcza, że do wykonania tych testów nie potrzebne są skomplikowane metody.
O sposobach oceny dojrzałości pisaliśmy na stronie www.fruitakademia.pl w Komunikacie agrotechnicznym 23 ( https://tiny.pl/d2hcb ) zapraszamy do lektury.
Aktualne wyniki z oceny dojrzałości w postaci zdjęć z rozpadu skrobi prezentujemy poniżej:

Już 21 Sierpnia br. zapraszamy na Pokazy pt. Ekologiczna Uprawa Borówki Wysokiej. Jest to doskonała okazja aby wszyscy sympatycy „Błękitnej perły” mogli się spotkać i wymienić spostrzeżniami z aktualnego sezonu wegetacyjnego.

Pokazy podzielone są na dwie części. Pierwsza cześć odbędzie się w Hotelu/Restauracji Orion mieszczącym się na ul. Lubartowskiej 11, 21-200 Parczew. Podczas tej części przekazane zostaną najnowsze informacje o biostymulacji upraw borówki wysokiej przy użyciu rozwiązań biologicznych. Zaprezentowane zostaną również opryskiwacze produkcji Unia dedykowane do różnego typu nasadzeń w tym najnowszy opryskiwacz elektrostatyczny – Vortex.

Po części teoretycznej przeniesiemy się na plantację Gospodarstwa POLANA mieszczącą się w miejscowości Ochoża 3, 21-109 Uścimów. Gospodarstwo jest to jedna ze starszych plantacji na terenie kraju a zarazem jedna z pierwszych certyfikowanych upraw ekologicznych. Na 120 ha produkcyjnych znajdziemy mnogość odmian oraz technologii produkcji o czym opowie zarządca gospodarstwa.

Zapewniam, że jest co pokazać i warto być z nami tego dnia 😊.

Szczegóły w załączonym zaproszeniu poniżej.

WAŻNE: W przypadku chęci wzięcia udziału w pokazach zapraszamy do zgłoszenia telefonicznego pod numerem: 723-683-947.

 

Czereśnia 🍒 wciąż należy do jednych z bardziej dochodowych 🫰💲 upraw. Ale żeby uzyskać jak najwyższe ceny należy odbiorcom podać owoce najwyższej jakości.
Jak to zrobić ❓
Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. I właśnie o tych szczegółach Doradcy FruitAkademia Wojciech Kukuła i Emil Szulc z chęcią opowiedzą.
Kiedy❓
4 sierpnia 2024 od godz. 9.00
Gdzie❓
Podczas XI edycji Letnich Pokazów Czereśniowych organizowanych przez Wydawnictwo Plantpress Sp. z o.o. W tym sezonie impreza odbędzie się w gospodarstwie Czar-Cherry w miejscowości Bronisławka.
Więcej o wydarzeniu dowiecie się pod linkiem 👉: https://pokazyczeresniowe.pl/
Rejestracja uczestników możliwa poprzez internetowy formularz dostępny tutaj 👉: https://meetingapp.info/form/lpc24/
🫵 Myślisz o profesjonalnej produkcji owoców czereśni, nie może Cię zabraknąć.
Zapraszamy wraz z organizatorami i Partnerami głównymi tj. firmą Chemirol oraz Unia do udziału w tak ważnym spotkaniu.
Do zobaczenia 👋 Czekamy na Was pod granatowym namiotem Chemirol.
Uwaga sadownicy❗ Ruszamy z cyklem imprez terenowych wspólnie z przedstawicielami firmy Chemirol i UNIA. Rozpoczynamy spotkaniem  w Lubostroniu koło Żnina 30.07.
Kolejne spotkania odbędą się:
📌 4.08 – Bronisławka k. Mszczonowa
📌 21.08 – Ochoża k. Parczewa
📌 27.08 – Śmiłowo Sad Stokłosy k. Piły
Będzie to okazja do konsultacji z ekspertami FruitAkademia i zobaczenia przy pracy najnowszego opryskiwacza elektorstatycznego 𝐕𝐎𝐑𝐓𝐄𝐗❗
Nasi doradcy chętnie podzielą się z Wami wiedzą na temat prowadzenia upraw, a specjaliści z firmy UNIA odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące sprzętu.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu bezpośredniego z Doradcami Klienta z Waszego rejonu lub do kontaktu z Doradcami FruitAkademi, dane teleadresowe  tutaj: www.fruitakademia.pl/kontakt/

 

W ostatnim czasie docierają do nas zapytania w formie relacji fotograficznych obrazujące żółknące od brzegów liście. Co jest przyczyną takich objawów❓🤔
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jednak biorąc pod uwagę, upały połączone z intensywną operacją słoneczną oraz brak opadów i deficyt wody, nasuwa się odpowiedź, że to mogą być przyczyny o podłożu fizjologicznym. Dokładniej mówiąc rośliny będące w stresie mają zaburzoną gospodarkę wodną, a to przekłada się na niedostateczne zaopatrzenie tkanek w makro i mikroskładniki. W pierwszej kolejności widoczne są objawy niedoboru potasu na starszych liściach. Początkowo żółknące liście szybko tracą wydajność fotosyntetycznie czynną, brązowieją i zamierają. Drugą z przyczyn może być zaburzenie w stosunkach potasu do wapnia zwłaszcza w sytuacjach intensywnego nawożenia wapniem i brak nawożenia nalistnego potasem.
Jak temu zaradzić❓
Rośliny do prawidłowego przebiegu procesów życiowych wymagają obecności składników pokarmowych, tych podstawowych jak właśnie potas (regulujący gospodarkę wodną i rozwój tkanek roślin), ale ważne są również mikroelementy regulujące przemiany hormonale. Makro jak i mikroelementy w głównej mierze są pobierane z gleby, ale w przypadku suszy jest to niemożliwe. Stąd rekomendujemy dostarczenie ich w formie opryskiwania nalistnego:
1️⃣ FruitAkademia wzrost owoców II (8 kg/ha) + CropvitFeMo (0,2 l/ha) + Naturamin WSP (0,25-0,5 kg/ha)
2️⃣ Saletra potasowa (5 kg/ha) + Cropvit Standard PK (2 l/ha) + CropvitPREMIUM (0,5 l/ha) + Naturamin WSP (0,25-0,5 kg/ha)
3️⃣ MKP (5-7 kg/ha) + CropvitPREMIUM (1 l/ha) + NaturaminWSP (0,25-0,5 kg/ha).
Każda z mieszanin zawiera w swym składzie oprócz ww. potasu także azot oraz mikroelementy (m.in. magnez, żelazo, mangan, molibden, cynk) usprawniające gospodarkę hormonalną. Zabiegi takie należy wykonać w chwili pojawienia się pierwszych „jaśniejących” liści, zanim przebarwią się na żółto. Tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie zahamować dalsze zmiany.
Dziękujemy za Przesłane zdjęcia Hubertowi i Marcinowi.
Zapraszamy do oglądania galerii, śledzenia naszej aktywności oraz kontaktu z naszymi doradcami, dane znajdziecie Państwo tutaj : https://fruitakademia.pl/kontakt/
Wysokie temperatury i walka o jakość owoców ❓Czy to w ogóle możliwe❓
Wysokie temperatury spędzają sen z powiek sadownikom. Rośliny są wymęczone 🥵 już kilku tygodniowymi upałami. Systematyczne podlewanie pomaga łagodzić stres termiczny i wspomóc walkę o jakość, ale w tym czasie nie można zapominać również o „wpompowaniu” w owoce jak największej ilości wapnia (Ca). Dlaczego ❓🤔
Wapń jest składnikiem który spaja ściany komórkowe i poprawia trwałość owoców. Badania wskazują istotną korelację ilości jonów wapnia zawartego w owocu w stosunku do ilości objawów choroby fizjologicznej jaką jest gorzka plamistość podskórna GPP. Im większa koncentracja wapnia w owocu tym niej objawów choroby.
Jak zaopatrzyć rośliny w wapń ❓🤔
Niestety składnik ten jest słabo transportowany do owoców w związku z tym musi być obligatoryjnie i systematycznie dostarczany w formie oprysku nalistnego. Jest to niezwykle trudne w okresach upałów, ale nie niemożliwe.
Bezpieczny i jednocześnie łatwo przyswajalny wapń to wapń nanocząsteczkowy zawarty w produktach NanoActive i NanoActiveForte. Dzięki zmniejszeniu cząsteczek do wielkości Nano wapń ten łatwo i szybko przenika do owoców przez skórkę poprawiając parametry jakościowe owoców.
Więcej o dostępnych formach wapnia możliwych do zastosowania w sadownictwie pisaliśmy w Komunikacie agrotechnicznym 16 (27-06-2024) – Nawożenie wapniowe w sadach, dostępnym pod linkiem: https://tiny.pl/dppmj
Szczegółowe informacje o produktach NANOtechnologicznych tutaj 👉 https://tiny.pl/d4b1j
Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi materiałami, lub do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami. Dane teleadresowe dostępne tutaj 👉 https://fruitakademia.pl/kontakt/#