Wiadomości sadownicze

Zimno i mokro za oknem a… jak się okazuje na plantacjach truskawki 🍓 szkodniki nie śpią. O ile niektóre z nich nie są żadnym zaskoczeniem, bo występują rok rocznie, o tyle inne są prawdziwą niespodzianką 🤔.
Podczas wczorajszych lustracji 12.03.2024 na plantacji truskawki w gruncie zlokalizowanej w miejscowości Jasieniec zaobserwowaliśmy:
✅ Przędziorki i ich jaja,
✅ Mszycę, zarówno jaja jak i nimfę
oraz
✅ samicę Mączlika warzywnego składającą jaja.
Gdybyśmy nie widzieli 🔎 , tych szkodników na własne oczy, to pewnie sami byśmy nie uwierzyli ale, jak możecie zobaczyć w dokumentacji fotograficznej z tych lustracji zagrożenia są realne.
Jakie wnioski / zalecenia❓
Mając na uwadze wyżej wspomniane zagrożenia już niebawem trzeba będzie rozpocząć ochronę. Ale o tym będziemy sygnalizować w odpowiednim czasie.
Na ten moment zachęcamy do przeprowadzenia lustracji na własnych plantacjach.

Wzmocnienie roślin na start z linią nawozów FruitAkademia

Ostatnie zawirowania pogodowe 🌨wprawiają w zakłopotanie. W sadach drzew ziarnkowych 🍏🍐i pestkowych 🍒nawarstwia się wiele zabiegów.
Ujemne temp. spowolniły rozwój fenologiczny roślin, a w wielu rejonach pojawiły się zapytania o możliwość uszkodzeń. Na kanwie dotychczasowych obserwacji  🕵️‍♀️ na wiśni i czereśni 🍒 oraz jabłoniach 🍏 w centralnej Polsce nie widać uszkodzeń. Ale aby wesprzeć rośliny po tak trudnym sezonie polecamy zastosowanie nawozu dolistnego FruitAkademia początek wegetacji.
Dlaczego ❓
Zawarty w niej potas korzystnie wpłynie na regenerację wiązek przewodzących i poprawę transportu wewnątrz rośliny. Dodatkowo usprawni gospodarkę 💧wodną roślin, a regulując stopień zagęszczenia soków komórkowych zmniejszy ich podatność na uszkodzenia wczesnowiosennymi przymrozkami🥶. Azot i fosfor również będą korzystnie👍 wpływały na kondycję roślin w tym trudnym okresie, zapewniając budulec i energię na wczesnych etapach wzrostu rośliny.
Nawozy dolistne z linii FruitAkademia dostępne są w punktach handlowych sieci PUH Chemirol oraz w dobrych sklepach ogrodniczych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o linii nawozów FruitAkademia odwiedź stronę:
lub przeczytaj ulotkę

Parch jabłoni lubi zaskoczyć, dlatego zespół Doradców FruitAkademia od lutego br. systematycznie prowadzi obserwację rozwoju zarodników tego grzyba. Co można powiedzieć o aktualnej sytuacji

Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem. Ponieważ w przeglądanych pseudotecjach:
w 20% widoczne worki bez wykształconych zarodników
w 30% w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
w 30-40% w workach widoczne są dojrzałe oliwkowozielone zarodniki ale jeszcze „nie mają chęci opuszczać worków”
w kolejnych 10% zarodniki są dojrzałe i lekkie uwodnienie powoduje ich uwolnienie.

Obserwacje te dają sygnał, że rozwój zarodników parcha w sezonie 2024 jest zdecydowanie wcześniejszy niż w sezonie ubiegłym, gdzie 19 marca obserwowano dojrzałość na poziomie 50% przeglądanych pseudotecjów. A w sezonie 2022 dojrzałość na poziomie 30% obserwowano dopiero 23 marca.

Miejmy na uwadze, że 10 % nie jest to wiele, ale to właśnie ta ostatnia grupa może stanowić bezpośrednie zagrożenie, zwłaszcza w sadach gdzie widoczne są już pierwsze zielone tkanki i zbiegną się dogodne warunki temperaturowo wilgotnościowe.

👉Zalecenia:

W tych sadach gdzie spodziewane są opady deszczu w poniedziałek/wtorek zasadne staje się wykorzystanie preparatów miedziowych. Produkty te są w stanie ograniczyć to pierwsze słabe ryzyko związane z zajściem procesu infekcyjnego.

Zapraszamy do oglądania złączonej dokumentacji fotograficznej oraz śledzenia wyników kolejnych obserwacji.

8️⃣ marca 🥳 Międzynarodowy Dzień Kobiet / 🎉 Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet.
Dlatego Szanowne Panie w tym dniu zespół Doradców FruitAkademia, zasyła Wam wszystkim nieskończoną ilość uprzejmości. Dziękujemy, że jesteście i swoim pięknem (wewnętrznym i zewnętrznym) okraszacie każdy dzień, nawet tak 🥶zimny jak dzisiaj.
Życzymy abyście otrzymały tak wielką liczbę kwiatów 💐 jaką tylko zdołacie unieść. Od nas przesyłamy te wirtualne, sadownicze akcenty kwiatowe i pamiętajcie „Jesteście Wyjątkowe”.
Zalecenia na dzień 8️⃣ marca:
Panowie – w tym dniu nie zapomnijmy przede wszystkim o nieograniczonej ilości uprzejmości dla NASZYCH PAŃ, życzeniach, 💐 kwiatach, 🍩 czekoladkach i 🫂🤝 uściskach .
Panie – gdyby nawet ten kolor czy rodzaj 🌷🪻🌹🌺🌻 kwiatów nie był ulubionym, 🍩czekoladki nie były w tym smaku czy 🫂🤝 uściski zbyt mocne, przyjmijcie je od nas bo płyną z serca.
Ciekawostki o 8 marca:
Matematycznie – 8 marca jest 67 (w latach przestępnych 68) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 298 dni.

Historycznie (wybrane wydarzenia z 8 marca w Polsce):

  • 1297 – Drawsko Pomorskie otrzymało prawa miejskie.
  • 1521 – Wojna pruska: został odparty atak krzyżaków na Elbląg.
  • 1701 – Gdańsk uchwalił pierwszą na ziemiach polskich ustawę wekslową.
  • 1939 – W Gdyni otwarto Kinoteatr „Gwiazda”.
  • 1945 – Założono męski klub siatkarski AZS Częstochowa.
  • 1957 – Edward Gierek został I sekretarzem KW PZPR w Katowicach.
  • 1975 – W Słupsku otwarto pierwszą w kraju pizzerię.
  • 1984 – Uwodziciel Jerzy Kalibabka ps. Tulipan został skazany na 15 lat pozbawienia wolności i ponad milion starych złotych grzywny.
  • 1990 – Odrodzenie samorządu terytorialnego; Sejm kontraktowy uchwalił znoszącą rady narodowe zmianę Konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin.
  • 1991 – Wszedł do służby okręt transportowo-minowy ORP „Poznań”.
  • 2008 – Powstało Narodowe Archiwum Cyfrowe.
  • 2015 – Otwarto pierwszy odcinek II linii warszawskiego metra.
  • 2019 – Ukazał się ostatni numer miesięcznika „Twój Weekend”.

 Święta 8 marca Polska/Świat:

  •  Imieniny obchodzą: Antoni, Apoloniusz, Arian, Beata, Feliks, Filemon, Filemona, Franciszek, Herenia, Jan, Julian, Miłogost, Poncjusz, Stefan, Szymon, Teotyk i Wincenty.
  •  Dzień Matki m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Słowenii, Macedonii Północnej, Bułgarii, Rumunii.

Sezon wegetacyjny ruszył „z kopyta”, ale nic dziwnego jeśli za oknem temperatury 🌡 12 i więcej stopni Celsjusza. Mamy najcieplejszy luty jak sygnalizuje IMGW.

Przyroda zaczęła budzić się do życia 🌱 i równocześnie powinien to być również bodziec dla nas, aby wykonać pierwsze lustrację 🔎 i ocenić wigor 💪 roślin po zimowym spoczynku.

Nasz doradcza Maciej Kostaniak już poczynił taki „obchód” plantacji truskawkowych 🍓

Co zobaczył i na co zwracał uwagę 🤔

Tego dowiecie się po obejrzeniu relacji video 🎥 z lustracji.

Zapraszamy również do śledzenia naszej aktywności na facebook-u.

 

Zeszły sezon to intensywna walka z grzybem Venturia inaequalis sprawcą parcha jabłoni. W wielu lokalizacjach walka ta nie powiodła się. Sytuacja z ubiegłego sezonu może skutkować nasileniem presji tego patogena także w obecnym sezonie. Jest to ściśle związane z ilością plam na liściach w sezonie 2023 i wynika z cyklu rozwojowego grzyba (więcej o biologii sprawcy parcha znajdziecie tutaj: Venturia inaequalis ) ale również z warunków jesienią i zimą. Warunki te tj. ciepła i mokra jesień ale również zima sprzyjają rozwojowi tego grzyba. Jednak każdy sezon jest inny. W przypadku tej choroby warto monitorować sytuację 🔎już teraz.
Nasz doradca Wojciech Kukuła prowadzi oceny dojrzałości zarodników parcha od początku lutego. Poniżej kilka istotnych obserwacji:
15.02.2024 – W wyniku przeprowadzonej oceny w pseudotecjach widoczne były worki. Większość z nich wypełniona bezpostaciową mazią, jednak w niektórych widoczne były już zarysy zarodników workowych.
19.02.2024 – Na łamach Sad24.pl pojawił się „Krótki komentarz na temat aktualnej sytuacji w sadach od Wojciecha Kukuły, FruitAkademia”
Zapis z relacji znajdziecie pod bezpośrednim linkiem tutaj ę 👉  https://fb.watch/qvnLqCn3i7/
27.02.2024 – Po kilku dniach ciepłej aury, odbiegającej swym przebiegiem jak na luty w pseudotecjach widoczne dobrze wykształcone worki, ale już w większej ilości widoczne także wykształcone zarodniki workowe. Co ciekawe jak na ten czas część z nich zaczęła przybierać oliwkowozielone zabarwienie, co może informować o postępującej ich dojrzałości. Jednak na spokojnie, zarodniki te jeszcze nie „mają chęci” uwalniać się, nawet przy 1 godzinnym przebywaniu w roztworze wodnym zarodniki nie opuszczały worków.
W kolejnych dniach ocieplenia ciąg dalszy, a więc przyspieszenie wegetacji. Na niektórych odmianach jabłoni widoczna jest już faza tzw. pękania pąków, a więc miejsca na których mogą kiełkować zarodniki parcha jabłoni. Jednak przy braku dojrzałych zarodników workowych gotowych do uwolnienia, proces infekcyjny zajść nie może. Jednakże zachęcamy do śledzenia tego co będzie się działo z tymi zarodnikami w kolejnych dniach. Systematycznie będziemy Państwa informować o postępie dojrzałości zarodników tej najgroźniejszej choroby w uprawie jabłoni.