Wiadomości sadownicze

Nadeszło zapowiadana stabilizacja w pogodzie. Obecnie najbliższe dni będą charakteryzowały się wysoką temperaturą z maksymalną wartością prognozowaną na 17.04 lokalnie nawet do 27. Rośliny po okresie ostatniego ochłodzenia już zaczynają funkcjonować w prawidłowy sposób tj. procesy fizojologiczne zaczynają przebiegać prawidłowo a z liści znikają objawy niedoborów składników pokarmowych. Zauważalne są efekty zastosowanych produktów biostymulujących wspierających rośliny po okresie chłodów. A tym samym rośliny rozpoczną intensywną fotosyntezę i przyrosty masy liściowej odpowiedzialnej za późniejsze wyżywienie owoców.

W tym czasie warto również zwrócić uwagę na właściwą ochronę przed chorobami, szkodnikami oraz nawożenie i biostymulację we wszystkich gatunkach:

Gatunki ziarnkowe, w tym jabłoń, znajdują się w fazie zielonego/różowego pąka. W tym okresie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na parcha jabłoni, mączniaka oraz mszyce i zwójki liściowe, które uszkadzają liście i kwiaty. Po opadach deszczu i przy długotrwałym zwilżeniu ważne jest bardzo dobre zabezpieczenie tkanek zielonych, a w przypadku, gdy modele chorobowe wskazują na podwyższone ryzyko, dodatek produktów o działaniu interwencyjnym. Stąd zalecamy:

  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha lub FA różowy pąk 7kg/ha + Ozzi 75 WG 0,2kg/ha + Astron X 70 WG 0,5kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha lub FA różowy pąk 7kg/ha + Astron X 70 WG 0,5kg/ha + Batalion 450 SC 1l/ha + Asystent+ 0,1l/ha

Gatunki pestkowe po ociepleniu dynamicznie weszły w fazę kwitnienia. Najmniej zaawansowany rozwój jest obserwowany na roślinach wiśni, gdzie dopiero ukazują się białe części okwiatu i jak to już jest u pestkowych widoczny jest szczątkowy rozwój liści. W przypadku śliw widać już pierwsze otwarte kwiaty podobnie jak u wiśni ulistnienia jeszcze na ten moment brak. Z kolei na czereśniach otwartych jest między 30 a 70% kwiatów i nieco większe rozety liściowe. Tutaj ważne jest przede wszystkim stymulowanie rozwoju liści i kwiatów, oraz poprawa zapylenia zawiązania. Nie można zapominać, o ograniczeniu możliwości występowania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Dlatego zalecamy:

  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha + CROPVIT PREMIUM 714 1,0l/ha + Klapton 33 WG 0,75-1kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
  • Stablix pH 0,2l/ha + Calan 5kg/ha + CROPVIT PREMIUM 714 1,0l/ha + Klapton 33 WG 0,75-1kg + Asystent+ 0,1l/ha

Gatunki jagodowe, zwłaszcza w truskawkach po zdjęciu okryw na horyzoncie pojawiło się kilka zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności „głód” roślin, przędziorki oraz wzrost zagrożenia ze strony chorób takich jak szara pleśń, antraknoza, plamistości i mączniaki. Dlatego proponujemy:

  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + Dynamic Cresco 0,8l/ha + Batalion 450 SC 1,66l/ha + Klapton 33 WG 1,8kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
  • Stablix pH 0,2l/ha + CROPVIT BMo 1,0-2,0l/ha + CROPVIT PREMIUM 714 0,5-1,0l/ha + CROPVIT PK 2,0-4,0l/ha+ Dynamic Cresco 0,8l/ha + Batalion 450 SC 1,66l/ha + Klapton 33 WG 1,8kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha

Pamiętajcie:

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Ostatni tydzień charakteryzował się dynamiczną aurą pogodową. Po raz kolejny powiedzenie „Kwiecień plecień, bo przeplata…” stało się faktem przyczyniając się do  swojego rodzaju pogodowego „rollercoastera”. Naprzemiennie występujące wiatry, a w ostatnich dniach opady deszczu i śniegu doprowadziły do wystąpienia spadków temperatury na poziomie od -2,5 do -5°C. Warunki te spowodowały liczne uszkodzenia w wielu gatunkach roślin. Więcej o tym przeczytacie w Komunikacie agrotechnicznym 39 <tutaj> https://tiny.pl/5hscvn2r

Jakie postępowanie przyjąć po przymrozkach ❓

Nawożenie dolistne to jeden z aspektów wyprowadzania roślin ze stresu, kolejnym jest prawidłowa biostymulacja oparta o sprawdzone rozwiązania, które wielokrotnie obroniły się w trudnych warunkach sezonu wegetacyjnego.

Kompleksowym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu z wykorzystaniem gotowych rozwiązań nawozowych, czyli mieszanki FruitAkademia w aktualnej fazie rozwoju można zastosować wersję Zielony pąk lub Różowy pąk. 

Do wsparcia roślin po wystąpieniu długotrwałych przymrozków i powstałych przy tym mikrouszkodzeń tkanek do szybkiej regeneracji warto dostarczyć rośliną wolne aminokwasy Naturamin WSP, które będą wpierały regenerację tkanek po przymrozkach. Dodatkowo w celu zwiększenia aktywności liści i systemu korzeniowego uzupełnieniem Naturaminu WSP będzie Kelpak. Wyciąg z alg morskich będzie wpływał na poprawę procesów regeneracyjnych na roślinie dodatkowo przygotowując je na przejście z okresu chłodów do bardzo ciepłego wręcz upalnego kolejnego tygodnia.

Zalecenia w zależności od gatunku:

Uprawy ziarnkowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 7 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

 Uprawy pestkowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

 Uprawy jagodowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

Te i wiele innych wartych uwagi rozwiązań znajdziecie Państwo w sklepach Chemirol m.in. w:
📍 Warce – Kolejowej 2a, 05-660
📍 Magnuszewie – ul. Bohaterów Września 5, 26-910
📍 Sandomierzu – ul. Lubelska 1, 27-600
📍 Brzozowie – Brzozów Stary 64, 96-521
📍 Nieborowie – Aleja lipowa 80, 99-416
📍 Kutnie – ul. Spółdzielcza 3, 99-300
📍 Okalińcu – Okaliniec 25, 89-350 Miasteczko Krajeńskie
📍 i wielu innych lokalizacjach oraz dobrych sklepach ogrodniczych
Zapraszamy do naszych punktów oraz do kontaktu z doradcami terenowymi PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Więcej o mieszankach przeczytacie na stronie www.fruitakademia.pl w zakładce „Nawozy” lub klikając w ten link: 👉 https://fruitakademia.pl/nawozy/fruitakademia/

UWAGA  ❗️❗️❗️

Do piątku ciepła i pogodna aura, jednak od soboty 5.04 załamanie pogody. Z długoterminowych prognoz wynika, że ze znacznym obniżeniem temperatur przyjdzie się nam mierzyć począwszy od sobotniej nocy przez kolejnych 3 dni. W tych dniach prognozowane są spadki temperatur do – 6 st. C, a na terenach niżej położonych nawet niżej.

Biorąc pod uwagę zaawansowany rozwój roślin, w niektórych rejonach faza zielonego pąka tkanki te są bardzo wrażliwe na nawet nieznaczne przymrozki, stąd prawdopodobieństwo uszkodzeń wywołanych niskimi temperaturami jest bardzo duże.

Zastanawiasz się co zrobić aby ograniczyć możliwość uszkodzeń
Na co najmniej 48-24 godziny przed spodziewanym wystąpieniem przymrozków rekomendujemy zabiegi zagęszczające soki komórkowe solami nawozowymi, mikroelementami oraz dodatek produktów biostymulujących.

Jakie produkty wybrać
Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że w zależności od fazy rozwojowej roślin skuteczne będą :

1️⃣ W przypadku początku wegetacji do mysiego uszka:

gotowa mieszanina FruitAkademia początek wegetacji (7 kg) + NewJon Zn (0,5 l) lub Cropvit Zn (2-3 l) + Cropvit B (3 l)

ewentualnie

Saletra potasowa (7 kg) + NewJon Zn (0,5 l) lub Cropvit Zn (2-3 l) + Cropvit B (3 l)

2️⃣ W przypadku fazy zielony pąk i dalej:

gotowa mieszanina FruitAkademia zielony pąk (7 kg) – zawierająca azot, fosfor, bor i cynk + Kelpak 3 l + Asahi (0,5-0,6 l)

lub

Mocznik (3–5 kg) + Cropvit B (3 l) + Cropvit Zn (2-3 l) + Kelpak 3 l + Asahi (0,5-0,6 l)

Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, wszystkie informacje znajdziesz poniżej pod bezpośrednimi linkami:
CropvitB 👉 https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/cropvit-b
CropvitZn 👉 https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/cropvit-zn
FruitAkademia początek wegetacji 👉 https://chemirol.com.pl/produkt/fruitakademia-poczatek-wegetacji-2/
FruitAkademia zielony pąk 👉 https://chemirol.com.pl/produkt/fruitakademia-3-zielony-pak/
Kelpak 👉 https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/kelpak

Pamiętajmy:
Jest to zabieg profilaktyczny a proces zagęszczania soków to minimum 48-24 godziny, im wcześniej zostanie wykonany zabieg jedną z powyższych mieszanin tym większe szanse, że roślina zdąży się przygotować na spodziewane chłody .

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego

Rozpoczynamy sezon 2025 z cyklem trzech wyjątkowych webinariów przygotowanych przez specjalistów z dziedziny sadownictwa. Dołącz do nas i zyskaj cenną wiedzę oraz praktyczne wskazówki od ekspertów!

Podczas spotkań doświadczeni eksperci przedstawią kluczowe informacje na temat właściwego przygotowania roślin na okres kwitnienia oraz podejścia przed i po wystąpieniu przymrozków, w tym odpowiedniej suplementacji. Poruszony zostanie również temat suszy hydrologicznej i metod radzenia sobie z jej skutkami.

 

DZIEŃ 1 – 1.04.2025, godz. 19.00 – OCHRONA UPRAW ZIARNKOWYCH (jabłoń, grusza)

DZIEŃ 2 – 2.04.2025, godz. 19.00 – OCHRONA UPRAW PESTKOWYCH (wiśnia, czereśnia, śliwa)

DZIEŃ 3 – 3.04.2025, godz. 19.00 – OCHRONA UPRAW JAGODOWYCH (truskawka, borówka, porzeczka)

 

Skorzystaj z okazji i dowiedz się więcej o sprawdzonej i skutecznej ochronie, biostymulacji i nawożeniu Twoich plantacji

 

Zapraszamy wszystkich, a w szczególności Tych z Państwa, którzy na co dzień pracujecie z klientami sadowniczymi.

 

WEBINARIUM DZIEŃ 1 – https://agrohortimedia.clickmeeting.com/dzien-1-start-sezonu-w-sadach-jabloniowych-i-gruszowych

 

WEBINARIUM DZIEŃ 2 – https://agrohortimedia.clickmeeting.com/start-sezonu-w-sadach-wisniowych-i-czeresniowych

 

WEBINARIUM DZIEŃ 3 –  https://agrohortimedia.clickmeeting.com/start-sezonu-na-plantacjach-jagodowych

 

Zachęcamy do śledzenia naszej aktywności na FB Fruitakademia -> https://www.facebook.com/fruitakademia  oraz lajkowania naszych postów.

Sezon wegetacyjny nieuchronnie się rozpoczyna. Dlatego warto pomyśleć o zagrożeniach jakie czyhają na „nasze rośliny”.

  1. W sadach jabłoniowych ale też wszystkich pozostałych gatunkach w pierwszej kolejności łapiemy jeszcze dostępną wilgotność i przed spodziewanymi opadami staramy się wysypać dawki startowe nawozów, głównie tych wieloskładnikowych. Pamiętajmy, że składniki pokarmowe które zamknięte są w granulach nawozów potrzebują wody aby zostać uwolnionymi. Jednakże sam proces rozpuszczenia granuli to połowa sukcesu. Po uwolnieniu z granuli składniki muszą zostać wpłukane do roztworu glebowego i znaleźć się w okolicy systemu korzeniowego. Dopiero wtedy będą dostępne dla roślin. Stąd też polecamy już teraz wysiew nawozów, aby opady jakie są zapowiadane pomogły rozpuścić granule i wpłukać składniki odżywcze do gleby.
  2. W uprawach jabłoniowych ciągle mamy zapytania o pierwsze zabiegi. W uprawie tego gatunku skupiamy się na parchu jabłoni, jednak z naszych obserwacji wynika, że jeszcze poczekamy na uwalnianie zarodników. Długotrwała susza z jaką przychodzi się nam mierzyć powoduje, że rozwój zarodników tej choroby jest opóźniony, a więc i wysiewów się nie spodziewamy. Stąd na typowy zabieg przed tą chorobą jeszcze za wcześnie. Sytuacja może się zmienić po opadach jednak o tym będziemy informować. Warto jednak pomyśleć o chorobach kory i drewna i wykonać zabiegi produktami miedziowymi i siarkowymi, pełniące swego rodzaju zadanie prewencyjne tzw. fitosanitarne. Absolutnie to będzie to na plus zwłaszcza w kwaterach gdzie „raki i zgorzele” występują w znacznej mierze. Musimy pamiętać że miedź i siarka to również składniki biogenne potrzebne w regulacji wielu procesów zachodzących w tkankach roślin, stąd zabieg ten będzie również działał w tym kierunku.
  3. Zabiegi środkami miedziowymi to wręcz konieczność w sadach drzew pestkowych  gdzie rak bakteryjny sieje spustoszenie. PAMIĘTAJMY: Czynnik sprawczy jest w  sadach, a więc sięgajmy po środki miedziowe aby zminimalizować jego nasilenie w późniejszym czasie.
  4. Środki „OLEJOWE” tylko w uprawie gruszy przy łącznym zastosowaniu z produktami siarkowymi – ostatnie bezpieczne okienko, im później tzn. bardziej zaawansowany rozwój tkanek, tym większe ryzyko uszkodzeń (fitotoksyczności) takiej mieszaniny. Przy zastosowaniu solo OLEJÓW uszkodzenia nie są obserwowane. W sadach jabłoniowych na oleje jeszcze przyjdzie czas. Chyba, że obserwujemy w dużej liczbie złoża jaj mszyc lub tarczki tarcznika niszczyciela.
  5. W wielu gatunkach widzimy uszkodzenia podstaw pąków ale również wiązek przewodzących. W celu ich regeneracji dobrze będzie sprawdzała się saletra potasowa np. FruitAkademia początek wegetacji. Zabieg polecamy wykonać w kwaterach gdzie z pąków „wygląda” zielona tkanka. Składniki te będą również stanowić wartość odżywczą dla młodych tkanek, zwłaszcza w warunkach tak wszechobecnej suszy z jaką mamy do czynienia w tym sezonie utrudnionym pobieraniem z gleby.

Jak zawsze zalecamy przedewszystkim racjonalność i głęboką analizę danego problemu, zwłaszcza jeśli chodzi o potrzeby wykonywania zabiegów z użyciem ŚOR przed chorobami czy szkodnikami. Każde nasze działanie ma duży wpływ nie tylko na „nasze kieszenie” ale i na środowisko, a zasadność podjętych kroków powinna być oparta na lustracji, ponieważ każdy sad jest inny, a pozornie te same problemy mogą mieć inne nasilenie.

Po lustracja gatunków jagodowych można śmiało powiedzieć, że przebieg zimy odcisnął piętno na każdym z gatunków jagodowych. Różni się to przede wszystkim skalą potencjalnych uszkodzeń i możliwościami ich ewentualnej regeneracji.

Truskawka

W zależności od podjętych zabiegów w okresie jesiennym i zimowym sytuacje są różne i zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi kwaterami w gospodarstwie. Największe zaobserwowane uszkodzenia były widoczne na odmianie ‘Aprica’ pozostawionej bez okrywy na okres zimy a w szczególności na okres największych spadków temperatury. Na uszkodzonych roślinach widać wyraźnie zbrązowiałe wiązki przewodzące oraz ciemno brązowy kolor szyjki korzeniowej. . Najmniejsze zmiany mrozowe obserwowane były na odmianach, o wysokim stopniu odporności na mrozy. Najlepszymi tego przykładami jest odmiana ‘Grandarosa’, u której nie obserwowaliśmy większych uszkodzeń. Należy pamiętać, że truskawki są gatunkiem, który na doskonałe zdolności regeneracyjne, lecz należy jej w tym pomóc poprzez kompleksowe podejście do zagadnienia.

Borówka amerykańska

Na lustrowanej plantacji odmiany ‘Duke’ obserwowane były uszkodzenia wewnątrz pąków tj. zbrązowienia były widoczne na przekroju pąka kwiatowego – uszkodzenie dna kwiatowego oraz zalążnia. Poprzez te uszkodzenia zredukowany zostanie finalnie plon jagód. Uszkodzenia poszczególnych kwiatów w pąku kwiatostanowym będzie problemem bo grona będą mniej zagęszczone odbije się to negatywnie na plonie, ale bardziej ryzykownym z punktu widzenia praktycznego są uszkadzane podstawy pąków kwiatowych i wiązek przewodzących. Warto wspomnieć, że w największym stopniu uszkodzeniu uległy pąki szczytowe, które jako pierwsze rozpoczynają swoją wegetację a tym samym owoce uzyskiwane na takich pędach są najwcześniejsze i najwyższej jakości.

Malina

W uprawie malin również zauważalne są uszkodzenia. Podobnie jak w poprzednich gatunkach skala uszkodzeń zależy od lokalizacji i historii plantacji. Według wielu rozmów z plantatorami duży wpływ na przezimowanie miał brak nawadniania plantacji w okresie jesiennym, co przełożyło się na gorsze przygotowanie roślin do zimowania. . Związane jest to z prawidłowym pobraniem i wykorzystaniem składników pokarmowych dostarczanych w sierpniu. Wystarczająca wilgotność pozwoliła na pobranie i wbudowanie dostępnego azotu z gleby do struktur roślinnych. Natomiast przy przesuszaniu roślin azot zgormadzony w glebie został pobrany i pobudził rośliny w okresie końca października, kiedy to wystąpiły opady deszczu przerywając wchodzenie w prawidłowy spoczynek roślin zwiększając ich podatność na występowanie przemrożeń.

Obecnie na początku sezonu plantator jest w stanie tak poprowadzić uprawę i biostymulację roślin w sposób minimalizujący dotychczasowe uszkodzenia. Przede wszystkim nie można zwiększać stresu u roślin. Tyczy się to stresu nadmiernego zasolenia podłoża, przesuszenia oraz niedoborów składników pokarmowych w formach łatwo dostępnych dla roślin. W celu prawidłowo prowadzonej biostymulacji nakierowanej na regenerację roślin konieczne jest wykonanie całej technologii regeneracyjnej z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań tj. Kelpak, Naturvital Plus, BaktoProFos.

Polecana kolejność wykonywanych działań:

  1. Naturvital Plus 5-10 l/ha + Bakto ProFos 1l/ha – fertygacja lub belka herbicydowa lub Naturvital Plus 3-5 l/ha + Bakto ProFos 1l/ha – zabieg opryskiwaczem, belką polową
  2. Kelpak 5 l/ha – fertygacja po ociepleniu się gleby
  3. FruitAkademia początek wegetacji – 5,5 kg/ha
  4. Kelpak 3 l/ha – zabieg nalistny, rozwój liści