Wiadomości sadownicze

UWAGA możliwe przymrozki❗️
Z długoterminowych prognoz wynika, że ze znacznym obniżeniem temperatur przyjdzie się nam mierzyć już w nadchodzącym czasie, pierwsze zagrożenie pojawi się w nocy z 17 na 18 kwietnia (środa/czwartek). W tych dniach prognozowane są spadki do –2️⃣ st. C, w zależności od rejonu naszego kraju. Biorąc pod uwagę okres kwitnienia 🌸, i fakt że otwarte kwiaty są bardzo wrażliwe na nawet nieznaczne przymrozki 🥶 prawdopodobieństwo uszkodzeń wywołanych niskimi temperaturami jest bardzo duże.
Zastanawiasz się co zrobić aby ograniczyć możliwość uszkodzeń 🤔❓
Na co najmniej 2️⃣4️⃣ godziny przed spodziewanym wystąpieniem przymrozków rekomendujemy zabiegi zagęszczające soki komórkowe produktami zawierającymi hormony roślinne, aminokwasy (w szczególności te zawierające Prolinę i Serynę) oraz mikroelementy. W ten sposób możemy pomóc roślinie w lepszym zniesieniu stresu związanego z niskimi temperaturami oraz poprawić zawiązywanie owoców.
Jakie produkty wybrać❓
Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że skuteczne 💪 są zabiegi polegające na zagęszczaniu soków komórkowych, które powodują że temperatura zamarzania a więc i uszkodzenia tkanek jest dużo niższa. Stąd polecamy wykonanie jednego z poniższych zabiegów:
✅ Kelpak 3l/ha + gotowa mieszanina FruitAkademia zielony pąk (7kg/ha) – zawierająca azot, fosfor, bor i cynk + Krzemian (0,5 l/ha) +  Naturamin WSP 0,3 kg/ha.
lub
✅ Kelpak 3l/ha + Mocznik (3–5 kg/ha) + Cropvit B (1-3 l/ha) + Cropvit Zn (2-3 l/ha) + Krzemian (0,5 l/ha) + Naturamin WSP 0,3kg/ha

Dodatek do mieszaniny produktów Kelpak i Naturamin WSP będzie z jednej strony wspierał zagęszczenie soków komórkowych przez zwiększenie pobierania kluczowych składników pokarmowych (auksyny z prod. Kelpak), a z drugiej wzmacniał reakcje obronne związane z niskimi temperaturami (aminokwasy w sytuacjach stresowych stanowią swego rodzaju krioprotektanty).

Powyższe mieszaniny można stosować łącznie z ochroną fungicydową, dedykowaną na ten moment.

Chcesz dowiedzieć się  więcej o produktach, wszystkie informacje znajdziesz poniżej pod bezpośrednimi linkami:

CropvitZnhttps://chemirol.com.pl/pl_PL/product/cropvit-zn

FruitAkademia zielony pąkhttps://chemirol.com.pl/pl_PL/product/fruitakademia-zielony-pak

Krzemianhttps://chemirol.com.pl/pl_PL/product/krzemian

 

Zapraszamy również na naszego FanPage FruitAkademia: https://www.facebook.com/fruitakademia/posts Więcej o mechanizmie wzmacniania roślin na okresy chłodów znajdziesz w komunikacie agrotechnicznym ->

Pamiętajmy:

Jest to zabieg profilaktyczny a proces zagęszczania soków to minimum 24 godziny, im wcześniej zostanie wykonany zabieg jedną z powyższych mieszanin tym większe szanse, że roślina zdąży się przygotować na spodziewane chłody 🥶.

W pierwsze dni kwietnia wprowadziła nas piękna pogoda. Choć nie we wszystkich rejonach dało się odczuć już prawdziwą wiosnę. Inaczej niż w ubiegłym roku Prima Aprilis pogodowy przyszedł jednak już 2 dnia kwietnia. Załamanie pogody spowodowało konsternację wśród wielu sadowników.

Z czego to wynika ? 

Przyczyn zakłopotania jest co najmniej kilka. Po pierwsze mamy do czynienia z przyspieszeniem wegetacji we wszystkich gatunkach. W sadach drzew ziarnkowych i pestkowych w przeciągu kilku dni widoczny jest bardzo szybki przyrost masy liściowej oraz galopujący rozwój kwiatów. W niektórych rejonach po ociepleniu z końca marca uwidoczniły się faza zielonego pąka (centralna Polska) a nawet różowego pąka (południowa część Polski). W przypadku roślin pestkowych z dnia na dzień pojawiło się coraz więcej otwartych kwiatów. Po drugie zbiegnięcie się opadów deszczu z fazą ukazywania się kwiatów nasuwa na myśl pytanie czy taka aura nie utrudni zapylenia w sadach pestkowych, a w sadach jabłoniowych już nie czy dojdzie do wysiewów askospor tylko jak wielka będzie to skala i jak silna infekcja.

Na chwilę obecną w sadach pestkowych warto pomyśleć o poprawie kwitnienia. Tutaj rekomendujemy produkt algowy KELPAK w układzie 3 zabiegów każdy po 3 l/ha.

W przypadku ochrony sadów jabłoniowych sprawa jest bardziej złożona i wynika w głównej mierze ze sposobu/schematu dotychczasowej ochrony.

  • Jeśli ostatni zabieg był wykonany w sobotę (30.03) to jak najszybciej wykonać zabieg mieszaniną s.a. ditianon np. Astron 700 WG + Ozzi 75 WG (cyprodynil) lub Batalion 450 SC (pirymetanil). Na zimne warunki sprawdzi się również Diana 500 SC (dodyna). Uwaga! Każdy z ww. produktów w pełnej etykietowej dawce.
  • Jeżeli  zabieg był w poniedziałek (1.04) z użyciem produktów zawierających ditianon np.  Astron 700 WG + siarka, kontynuować zabiegi zapobiegawcze.

Pamiętajcie !!!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 

W tym Świątecznym Czasie Wielkanocnym, życzymy Wszystkim z Państwa oraz każdemu z osobna zdrowych, radosnych świąt. A także sprzyjającej aury w trwającym sezonie wegetacyjnym i wysokich plonów.

Podstawą są oczywiście zabiegi zapobiegawcze, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale aby ich wykonanie było ekonomicznie uzasadnione konieczna jest znajomość biologii sprawcy choroby oraz warunków jakie muszą być spełnione do zajścia procesu infekcyjnego.

Po pierwsze warto zobaczyć jak wygląda stan rozwoju zarodników parcha w danej lokalizacji, bo od tego stanu uzależniona będzie siła zagrożenia. Oceny takie sukcesywnie wykonują pracownicy zespołu doradców FruitAkademia.

Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem dojrzałości zarodników w pseudotecjach. Dzisiejsze oceny wskazują, że:
✅ w mniej niż 10% przeglądanych pseudotecjów w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
✅ 40-50% pseudotecjów wypełnionych jest workami z wykształconymi, oliwkowozielonymi zarodnikami ale jeszcze „nie mają one chęci opuszczać worków”
✅w kolejnych 50-60% pseudotecjach, z worków po krótkiej chwili uwalniane są zarodniki zdolne do infekcji.

Drugim niezbędnym do zajścia infekcji parcha a jednocześnie obligatoryjnym czynnikiem jest obecność blaszki liściowej. W wielu lokalizacjach o cieplejszym stanowisku na jabłoniach mamy już fazę tzw. pękania pąków, ale spotyka się już także i fazę mysie ucho. W materiale zdjęciowym z wczoraj i dzisiaj pokazujemy różnice w rozwoju jabłoni odm. RedJonaPrince z woj. mazowieckiego i z woj. wielkopolskiego gdzie bardzo dobrze widać różnicę. W sadach z woj. wielkopolskiego rozwój jest o ok. 5-7 dni szybszy.

I trzecim koniecznym do infekcji warunkiem jest wilgotność / zwilżenie blaszek liściowych. O co w ostatnich dniach nie było trudno. A nadchodzące opady deszczu będą powodowały długotrwałe utrzymywanie się wilgotności.

Zalecenia:
W przypadkach gdy w danej lokalizacji ukazało się bardzo dużo tkanki zielonej, wskazane jest bezwzględne wykonanie zabiegów produktami miedziowymi z dodatkiem siarki.

Warto do mieszaniny dodać adiuwant-y, które ułatwią rozprowadzenie takich zawiesin po powierzchni liścia oraz wydłużą działanie poprzez ograniczenie zmywania.

Więcej o biologii choroby znajdziecie < tutaj >

 

Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Zimno i mokro za oknem a… jak się okazuje na plantacjach truskawki 🍓 szkodniki nie śpią. O ile niektóre z nich nie są żadnym zaskoczeniem, bo występują rok rocznie, o tyle inne są prawdziwą niespodzianką 🤔.
Podczas wczorajszych lustracji 12.03.2024 na plantacji truskawki w gruncie zlokalizowanej w miejscowości Jasieniec zaobserwowaliśmy:
✅ Przędziorki i ich jaja,
✅ Mszycę, zarówno jaja jak i nimfę
oraz
✅ samicę Mączlika warzywnego składającą jaja.
Gdybyśmy nie widzieli 🔎 , tych szkodników na własne oczy, to pewnie sami byśmy nie uwierzyli ale, jak możecie zobaczyć w dokumentacji fotograficznej z tych lustracji zagrożenia są realne.
Jakie wnioski / zalecenia❓
Mając na uwadze wyżej wspomniane zagrożenia już niebawem trzeba będzie rozpocząć ochronę. Ale o tym będziemy sygnalizować w odpowiednim czasie.
Na ten moment zachęcamy do przeprowadzenia lustracji na własnych plantacjach.

Wzmocnienie roślin na start z linią nawozów FruitAkademia

Ostatnie zawirowania pogodowe 🌨wprawiają w zakłopotanie. W sadach drzew ziarnkowych 🍏🍐i pestkowych 🍒nawarstwia się wiele zabiegów.
Ujemne temp. spowolniły rozwój fenologiczny roślin, a w wielu rejonach pojawiły się zapytania o możliwość uszkodzeń. Na kanwie dotychczasowych obserwacji  🕵️‍♀️ na wiśni i czereśni 🍒 oraz jabłoniach 🍏 w centralnej Polsce nie widać uszkodzeń. Ale aby wesprzeć rośliny po tak trudnym sezonie polecamy zastosowanie nawozu dolistnego FruitAkademia początek wegetacji.
Dlaczego ❓
Zawarty w niej potas korzystnie wpłynie na regenerację wiązek przewodzących i poprawę transportu wewnątrz rośliny. Dodatkowo usprawni gospodarkę 💧wodną roślin, a regulując stopień zagęszczenia soków komórkowych zmniejszy ich podatność na uszkodzenia wczesnowiosennymi przymrozkami🥶. Azot i fosfor również będą korzystnie👍 wpływały na kondycję roślin w tym trudnym okresie, zapewniając budulec i energię na wczesnych etapach wzrostu rośliny.
Nawozy dolistne z linii FruitAkademia dostępne są w punktach handlowych sieci PUH Chemirol oraz w dobrych sklepach ogrodniczych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o linii nawozów FruitAkademia odwiedź stronę:
lub przeczytaj ulotkę