
- 29 maja, 2023
















- 23 maja, 2023
’Po bardzo ciepłym i wiosennym weekendzie przyszły tydzień pod znakiem zmiennej pogody. Poniedziałek i wtorek jeszcze w całym kraju z wysokimi temperaturami, od środy ochłodzenie i przelotne opady deszczu. Pod koniec tygodnia wróci słoneczna, ale chłodniejsza aura” – taką informację zmieścił IMGW na swojej stronie (tutaj więcej).
Mając na uwadze, że jeszcze nadal obecne jest zagrożenie ze strony parcha jabłoni konieczne będzie dalsze prowadzenie ochrony. Jakie rozwiązanie wybrać? W zasadzie kluczowym jest obecna sytuacja i zabiegi które były wykonywane w ostatnim czasie:
1) jeśli brak plam parcha wskazana kontynuacja ochrony zapobiegawczej . W tym celu polecamy Lekaro 80 WG w dawce 1,9kg lub AstronX 70 WG w dawce 0,5kg lub Astron 350 SE w dawce 1L,
2) gdy obecne plamy parcha i widoczne pierwsze objawy mączniak polecamy Lekaro 80 WG w dawce 1,9kg w połączeniu z produktem Porter 250 EC w dawce 0,2L.
Zarówno do pierwszej jak i drugiej kombinacji do zabiegu polecamy dodać produkt bakteryjny BaktoG-Stop1L, który będzie wspierał prawidłowy wzrost i rozwój roślin.



- 16 maja, 2023









*) Jeżeli pH cieczy roboczej jest spoza zakresu 5-8 polecamy dodatek 0,2 l/ha produktu Stablix pH.




- 15 maja, 2023
Uwaga PARCH❗️
1️⃣5️⃣.0️⃣5️⃣ przywitał nas licznymi i obfitymi opadami deszczu 🌧. W sadach 🌳 jabłoniowych 🍏🍎 ten czas jest niezwykle ważny i niesie ze sobą ogromne zagrożenie ze strony najważniejszej choroby pochodzenia odgrzybowego 🍄 jaką jest parch jabłoni.
Dlaczego❓ Obfite opady deszczu to intensyfikacja wysiewów, ale również zmycie wcześniej stosowanej ochrony zapobiegawczej. Z kolei długotrwale utrzymujące się zwilżenie tkanek 🌿 połączone z ciepłą aurą ☀️ to idealne warunki do rozwoju infekcji. Programy symulacyjne wskazują również na bardzo duże zagrożenie.
Zastanawiacie się 🤔 jaki schemat ochrony obecnie przyjąć ❓
Odpowiedź nie jest tak oczywista, jakby mogło się wydawać i zależy od dotychczasowego postępowania, dlatego gdy:
👉 ostatni zabieg wykonano 1️⃣2️⃣/1️⃣3️⃣.0️⃣5️⃣ produktami kontaktowymi zawierającymi kaptan np. Lekaro 80WG w połączeniu z interwencyjnie działającym pirymetanil-em np. Batalion 450SC lub cyprodynil-em np. Ozzi 75 WG lub Sercadis-em to jutro 1️⃣6️⃣.0️⃣5️⃣ polecamy kontaktowo działający Lekaro 80 WG + interwencyjny difenokonazol np. Porter 250 EC.
👉ostatni zabieg wykonano /
.0️⃣5️⃣ produktami zawierającymi ditianon np. Astron X 70 WG 'solo’ w pełnej dawce 0,7 kg lub Astron X 70 WG 0,5 kg w połączeniu z prod. Batalion 450SC lub Ozzi 75 WG ewentualnie Fontelis 200 SC zabieg Lekaro 80 WG + difenokonazol np. Porter 250 EC można przesunąć na 1️⃣8️⃣.0️⃣5️⃣
Zabieg z użyciem difenokonazolu – Porter 250 EC wydaje się koniecznością z uwagi na fakt kumulatywnych wysiewów zarodników workowych parcha oraz w sadach, w których pojawiły się pierwsze plamy parcha.
Pamiętajcie❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 9 maja, 2023







- 8 maja, 2023
O czym warto pamiętać w uprawie🍒czereśni❓
Czereśnia jest gatunkiem wdzięcznym, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki. Mamy tutaj na myśli właściwą biostymulację i ochronę przed chorobami 🍄 i szkodnikami 🐛.
O biostymulacji należy pamiętać nie tylko w momencie kwitnienia🌸, ale również w czasie jego trwania i po tym okresie. Dlaczego ❓
Wiadomo że jest to okres, od którego zależy wielkość plonu. Im więcej zrobimy aby stymulować zawiązanie, tym większych plonów możemy się spodziewać. Jednak stymulacja jest również ważna po kwitnieniu, a ma ona na celu pobudzenie w zawiązku podziałów komórkowych, które pomogą zbudować wielkość owoców. Tutaj swój udział będzie miał produkt Kelpak.
Wśród chorób 🍄 okresu okołokwitnieniowego można wymienić brunatną zgniliznę i wszędobylskiego raka bakteryjnego. Tutaj należy działać silnie i skutecznie, a taki jest właśnie produkt Puenta 62,50 WG. Z kolei z rakiem bakteryjnym możemy postępować dwutorowo. Poprzez oddziaływanie produktami zawierającymi miedź, działającą bakteriobójczo lub bakteriostatycznie. Ale również poprzez stymulacje naturalnych procesów odporności np. przy zastosowaniu produktów zawierających miedź systemiczną np. w produkcie CuProte.
W okresie tym warto podjąć lustrację na obecność mszyc 🐛, i jeśli takowe występują skuteczne będą produkty zawierające acetamipryd np. LosOvados 200 SE.
Więcej ww. zagrożeniach znajdziecie państwo w nagraniu video. Zapraszamy do oglądania
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Doradztwo - STREFA VIP
