Wiadomości sadownicze

Temperatury panujące w lutym nie tylko dają o sobie znać w uprawach jagodowych, gdzie widoczne są pierwsze oznaki wznawiania wegetacji. Uprawy sadownicze również są w grupie, dla której panujące warunki najbliższym czasie będą powodowały ruszanie roślin. Tak jak różnie zareagowały uprawy jagodowe tak również ziarnkowe i pestkowe wykazują różne objawy.  

Jabłoń 

W sadach jabłoniowych na większości odmian nie widać symptomów świadczącym o nabrzmiewaniu się pąków na pędach. Typowe odmiany jeszcze są w stanie uśpienia. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o nabrzmiewaniu pąków kwiatowych dla odmian takich jak Ligol i Idared. Są to odmiany, które corocznie rozpoczynają wegetacje jako pierwsze. Niemniej jednak w sadach w okolicy warki w dniu 21.02.2024 nie obserwowaliśmy nabrzmiewania pąków. Odmiany takie jak Redjonaprince oraz Muna nadal pozostają uśpione. Jednak przełom lutego i marca może odmienić ten stan. Prognozowane są temperatury na poziomie kilkunastu stopni powyżej zera przy braku nocnych przymrozków. Warunki te na pewno spowodują nabrzmiewanie pąków kwiatowych.  Dodatkowo wzrost temperatury to także przyspieszenie dojrzałości zarodników parcha jabłoni. Systematycznie od połowy lutego prowadzimy obserwację dojrzałości zarodników. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony oraz fanpage na facebook-u gdzie na bieżąco będziemy pokazywać co się dzieje z największym zagrożeniem dla sadów jabłoniowych. 

Grusza

W uprawie gruszy w zależności od lokalizacji, wieku oraz zdrowotności sytuacja wygląda różnie. Przy kwaterach zakładanych na glebach lżejszych i cieplejszych zaobserwować możemy lekko nabrzmiewające pąki kwiatowe. Na łuskach widać powolny minimalny proces nabrzmiewania. Jest to niepokojący stan, ponieważ gatunek ten jest zdecydowanie bardziej wrażliwy na uszkodzenia pąków kwiatowych niż jabłonie. Szybszy rozwój może również być spowodowany zeszłorocznym porażeniem przez raka bakteryjnego. W tym celu warto przeprowadzać dokładne lustracje sadów gruszowych w celu ocenienia, czy problem występuje na danych kwaterach oraz pozwoli to na określenie skali problemu. Jeśli zdiagnozujemy problem należy położyć większy nacisk na zabiegi zapobiegawcze przed kolejnymi infekcjami. 

Drzewa pestkowe. 

W uprawach wiśni i czereśni jeszcze nie obserwujemy jeszcze nabrzmiewania pąków na drzewach. Jednak w ciągu najbliższego tygodnia pogoda może sprawić, że czereśnie również będą startowały. Podobnie jak w przypadku grusz zbyt wczesne ruszenie wegetacji będzie skutkowało zwiększonym ryzykiem przemarzania kwiatów. Ale również zwiększy się podatność na infekcje powodowane przez Pseudomonas siringae. Powodowany przez niego rak bakteryjny potrafi znacząco ograniczyć a nawet zniszczyć uprawę. A corocznie problem się nasila i powoduje znaczne szkody w uprawach bez możliwości skutecznego zwalczania.  

Poniżej kilka zdjęć z aktualnej sytuacji:

Na chwilę obecną w glebie mamy duży zapas wody glebowej. Przy takiej wilgotności warto już przystąpić do nawożenia, zwłaszcza jeśli w planach mamy nawozy chlorkowe tj. sól potasową. Dlaczego? Wielokrotnie mówiliśmy, że to składniki pokarmowe powinny czekać na uaktywnienie się systemu korzeniowego roślin, a nie roślina na składniki pokarmowe. Wczesne wysianie potasu po pierwsze pozwoli na odpowiednie rozpuszczenie się granuli nawozów, i przejście tego składnik do roztworu glebowego w zakres systemu korzeniowego. Pamiętajmy, że przy braku dostatecznej wilgoci w glebie granule mogą leżeć przez długi czas na powierzchni gleby powodując straty. Po drugie jeśli sięgamy po potas w formie soli potasowej (60% K₂O ) zawierającej jon chlorkowy, wczesne zastosowanie spowoduje rozcieńczenie toksycznego w wyższych stężeniach chloru i przepłukanie go głębiej poza zakres działania wrażliwych włośników. W przypadku stosowania nawozów chlorkowych warto mieć świadomość, że niektóre rośliny nie tolerują jonu chlorkowego.

Podstawą każdego z rodzajów nawożenia jest analiza gleby. Dzięki niej można precyzyjnie określić nie tylko zapotrzebowanie na składnik pokarmowy, ale określić, ile należy dostarczyć w celu uzupełnienia zasobności do pożądanych wartości.

Warto pamiętać, że jabłoń na 1t wyprodukowanych owoców pobiera 2-4 kg K₂O, dlatego należy zadbać o dostępność potasu przez cały okres wegetacji. Część z tego wróci do gleby jako opadłe liście i ścięte pędu. Niemniej dostępność wbudowanych w tkanki roślinne składników pokarmowych będzie wydłużona w czasie. Warto również brać pod uwagę wysoką mobilność potasu w glebie i wysokie prawdopodobieństwo jego wymywania w głąb profilu glebowego poza zasięg systemu korzeniowego, są to wartości do 8 kg K2O/ha przy każdych 100 mm odpadów deszczu.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o nawożeniu poszczególnych gatunków szczegółowe informacje znajdziecie pod poniższymi linkami:

  1. Nawożenie ziarnkowych – https://tiny.pl/dh8jx
  2. Nawożenie pestkowych – https://tiny.pl/dh8jg
  3. Nawożenie jagodowych – https://tiny.pl/dh8jt

Choć kalendarzowo do 20 marca trwa jeszcze zima, za oknem warunki iście wiosenne. W niektórych rejonach temperatura przekracza 15 st. C, nie mówiąc o przyjemnych promieniach słońca 🌞.

Z jednej strony przy takiej pogodzie „aż chce się żyć”, można naładować akumulatory do dalszego działania. Z drugiej zastanawiające jest 🤔 jak zareagują na takie warunki rośliny oraz szkodliwe owady.

Jedno jest pewne, dla ogólnego „bezpieczeństwa” warto byłoby zminimalizować wpływ takich warunków. Jak to zrobić Jednym ze sposobów jest zabielanie drzew.

Dlaczego Zabielanie drzew w sadach ma kilka funkcji :
1️⃣ ogranicza nadmierne nagrzewanie się ciemnych powierzchni, w tym także gałęzi i pni.
2️⃣ działa zniechęcająco na owady składające jaja np. miodówka gruszową
3️⃣ pośrednio także opóźnia wegetację oraz ogranicza możliwość wystąpienia spękań na pniach.

Chcecie przeczytać jak wykonać zabielanie w sadach, zapraszamy do przeczytania komunikatu agrotechnicznego dostępnego pod linkiem👉 https://tiny.pl/dh98c

Pamiętajcie ❗️❗️❗️

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Bielenie drzew w sadzie jest metodą znaną od wieków. W latach 50 ubiegłego wieku w wielu sadach bielenie pni przy pomocy mleczka wapiennego i pędzla było powszechnie stosowane. Obecnie metodę bielenia pni drzew powszechnie stosują działkowicze, co nie oznacza, że nie jest stosowane w sadach towarowych. 

Dlaczego bielimy drzewa?

  1. Zabielone pnie drzew wolniej się nagrzewają, co ogranicza pękanie oraz opóźnia „ruszenie” wegetacji
  2. Na zabielonych częściach roślin utrudniona jest aktywność szkodliwych owadów

Jak najskuteczniej zabielić drzewa?

Jedną z najprostszych metod jest kredy wapiennej lub wapna hydratyzowanego w niewielkiej ilości wody tzw. mleczko wapienne, a później stworzenie odpowiedniego roztworu poprzez dolewanie wody. Taki roztwór nanosimy za pomocą pędzla.

Drugim sposobem jest sporządzenie roztworu przy użyciu glinki kaolinowej i opryskanie roślin za pomocą standardowego opryskiwacza sadowniczego. Do tego zabiegu warto dodać adiuwant zapewniający lepsze rozprowadzenie roztworu po powierzchni opryskiwanej oraz zabezpieczający przed zmywaniem.

 

Więcej szczegółów przeczytacie Państwo w najnowszym komunikacie agrotechnicznym #2/2024 tutaj: -> komunikat-agrotechniczny-2-08-02-2024-bielenie-drzew/

Pamiętajcie, Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Gleba jest środowiskiem bytowania wielu organizmów w tym także roślin uprawnych. To od jej żyzności zależą przyszłe plony i powodzenie uprawy. Jednak tak niewiele trzeba aby z pełnej urodzajnej gleby zrobić pustynię.
O tym jak należy dbać o glebę dowiecie się w najbliższym webinarium zorganizowanym przez Jagodnik.pl
Już w najbliższy czwartek tj. 01.02.,2024 o godzinie 18.00 zapraszamy do udziału w webinarium poświęconym sposobom na uzdrowienie gleby.
Podczas tego wydarzenia Dr inż. Marek Reich opowie jak w prosty sposób przy użyciu produktu mikrobiologicznego Bakto ProFOS poprawić dostępność kluczowych składników pokarmowych.
Chcesz dołączyć do spotkania? Wystarczy w dniu spotkania kliknąć w poniższy link: https://fb.me/e/89s4oWwkZ
Zapraszamy

🗣 MÓWIĄ o NAS, a właściwie o Naszym produkcie mikrobiologicznym 🦠 Bakto ProFOS 😀.

Od Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2024 minął tydzień a gratulacje wciąż nie milkną 🎉. Piękne stoisko, wspaniali ludzi i… oczywiście wyróżnienie 🏅 za najbardziej innowacyjny i wnoszący istotny wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa produkt❗️

O jaki produkt chodzi🤔

Oczywiście produkt Bakto ProFOS. Produkt ten zdobył dotychczas zaufanie tysięcy polskich rolników, a 17 stycznia, tj. w I dzień Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW został doceniony przez Kapitułę Konkursu im. prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. Wyróżnienie to odebrał Doradca FruitAkademia Wojciech Kukuła. Jak podkreślał jest to ogromne wyróżnienie i jednocześnie nagroda. Ale nie mogło być inaczej, wspaniałe osiągnięcia powinny być nagradzane. A taki jest Bakto ProFOS. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone w UP Poznań.

 

Chcecie wiedzieć więcej o produkcie Bakto ProFOS, zapraszamy na stronę 👉 https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/bakto-profos

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY 🤝 Organizatorom Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW i wszystkim odwiedzającym nasze stoisko.

Do zobaczenia za rok 😀.