Wiadomości sadownicze

Nie samym polem żyje doradca FruitAkademia. W dniu wczorajszym (28.06.2023) mieliśmy okazję uczestniczyć w Warsztatach naukowych pt. PREPARATY MIKROBIOLOGICZNE W ROLNICTWIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA, które zorganizował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
Mikrobiologia ma coraz większe znaczenie w produkcji. Możliwość spotkania ze środowiskiem naukowym daje szersze spojrzenie na możliwości wykorzystania tych „małych przyjaciół”.
Jedno z wystąpień dotyczyło bakterii Methylobacterium symbioticum szczep SB 0023/T3 zawartej w produkcie BlueN® i efektów jej działania w uprawie zbóż.
Z czystym sercem polecamy wizyte w Puławach, gdzie z otwartymi ramionami, witają nie tylko pracownicy instytutu, ale również piękne i okazałe pawie.
Koniec czerwca to intensywny czas prac na plantacjach roślin jagodowych. W uprawie truskawki 🍓trwają zbiory, a my (Zespół Doradców FruitAkademia) oceniamy plantacje na których zastosowano produkt BlueN®.
Z oceny wynika, że w części plantacji, gdzie zastosowano produkt BlueN® :
-> rośliny prezentują większy wigor (zdrowie i zieloność)
-> więcej owoców w klasie premium
-> większy i bardziej wyrównany plon.
Szczegóły z lustracji w załączonej relacji video: https://www.facebook.com/fruitakademia/videos/794982978875361.
Chcecie wiedzieć więcej o samym produkcie BlueN®, zapraszamy na: https://bluen.info/
W rejonie Białej rawskiej sadownicy dość mocno już w ubiegłym sezonie „poszli” w nawożenie azotowe przy użyciu produktu BlueN®. Zachęceni efektami działania produktu, również w obecnym sezonie zastosowali produkt na te same kwatery. Zespół doradców FruitAkademia postanowił przedstawić Państwu efekty tegorocznej aplikacji.

Wg. naszych doradców działanie produktu jest już widoczne, ewidentnie wzrost i wigor roślin przemawia za aplikacją i wprowadzeniem produktu BlueN® na listę obligatoryjnych corocznych zabiegów. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z przeprowadzonej lustracji: https://www.facebook.com/fruitakademia/videos/946573686613911/ .
To tylko mały przedsmak tego co potrafią bakterie Methylobacterium symbioticum szczep SB oo23/T3 zawarte w produkcie BlueN®. Do finalnej oceny jeszcze trochę musimy poczekać. Najbardziej miarodajne są jak zawsze zwyżki w plonie handlowym oraz w jego jakości. Stąd też nasi doradcy wrócą do Państwa z taką informacją po zbiorach owoców.
Więcej o samym produkcie znajdziecie Państwo na stronie www.bluen.info.pl

2️⃣1️⃣-go czerwca przypada pierwszy dzień astronomicznego lata. Najcieplejsza pora roku w Lubelskich sadach została przywitana niebieską rewolucją.

W tym dniu Zespół Doradców FruitAkademia wraz z przybyłymi gośćmi oceniali działanie bakteryjnego 🦠 produktu BlueN® w uprawach:
👉 porzeczka czerwona odm. Rovada
👉 porzeczka czarna odm. Tisel, Tihope oraz BenConnan
👉 agrest odm. Biały Triumf
👉 jabłoń odm. Red Jona Prince, Szampion oraz Magic Star

Wyniki wizualnej oceny 👀 jak i oceny przy pomocy N-testera przerosły oczekiwania samych gospodarzy jak i przybyłych gości. Rośliny bujne🌱, pełne wigoru 💪 i przede wszystkim mocno obłożone dorodnymi owocami.

Dziękujemy 🙏 Sebastian i Jerzy Górka oraz Artur Bartnik za udostępnienie plantacji i sadów. Warto wspomnieć, że to już kolejny sezon gdzie w ww. sadach stosowano BlueN®, i jak zaznaczyli właściciele plantacji zabiegi tym produktem wejdą do standardu także w kolejnych latach. Tutaj relacja z ubiegłego roku: https://youtu.be/86A0nvy_I7I .

Dziękujemy również wszystkim przybyłym gościom z okolicy. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego dnia. Gdzie w pełnym słońcu i temperaturze 29 st. C odbyły się lustracja i gorące dyskusje.

Więcej szczegółów o samym produkcie BlueN® znajdziecie Państwo na stronie https://bluen.info/

To dopiero początek spotkań terenowych. W kolejnych dniach będziemy odwiedzać kolejne sady 🌳, w których stosowano produkt .

 

Do zobaczenia 👋

Deszcz 🌧 o tej porze roku jest bardzo potrzebny, zwłaszcza po kilkutygodniowej posusze 🌞. Jednak opad gradu 🫧⛈ nie jest nikomu miły 😢. Niestety kolejny już sezon grad spadł na terenie woj. łódzkiego gm. Regnów. Skutki tego opadu łagodził deszcz💦, którego w deszczomierzu zanotowano ok. 45-50 mm. Jednak po blisko 15 minutach widoczne 👀 są liczne uszkodzenia zarówno na liściach 🌿 jak i przyrastających na masie zawiązkach owoców jabłek🍏, gruszek 🍐, wiśni i czereśni🍒 oraz truskawek🍓 i borówki 🫐 .
🤔 Zastanawiacie się jak pomóc roślinom po opadzie gradu❓ Nie jest to łatwe i jednoznaczne, ale wpierw warto sobie odpowiedzieć na pytanie: Co dla rośliny oznacza opad gradu❓
1️⃣ – uszkodzone liście jaki i owoce to otwarte wrota dla chorobotwórczych grzybów i bakterii.
2️⃣ – wszelkiego rodzaju uszkodzenia to dla rośliny sytuacja stresowa i bodziec o konieczności szybkiego naprawienia uszkodzeń.
Stąd też warto:
✅Po opadzie gradu i przy otwartych ranach warto zabezpieczyć niejako te tkanki przed wnikaniem patogenów 🍄. Z literatury przedmiotu dobrze sprawdzają się kaptan-y, które na ten moment i tak są stosowane w ochronie sadów przed parchem jabłoni np. Lekaro 80 WG (💉 dawka 1,9 kg/ha).
✅✅Dla jednoczesnego złagodzenia stresu i dostarczenia budulca do odbudowy polecane jest zastosowanie aminokwasów roślinnych np. Naturamin WSP (💉 dawka 0,3-0,5 kg/ha)
✅✅✅ Wsparcie prawidłowego rozwoju roślin 💪 mogą stanowić także w tej sytuacji 🦠 bakterie z rodz. Bacillus, np. Bakto G-Stop (💉 dawka 0,5-1 l/ha).
✅✅✅✅ w sadach w których występowały problem z ch. bakteryjnymi w ubiegłych latach lub w przypadku sadów czereśniowych/wiśniowych wskazane jest również zastosowanie typowych produktów miedziowych. Warto również rozważyć użycie zaawansowanych technologicznie produktów zawierających miedź tzw. systemiczną np. CuProte (💉 dawka 1-3 l/ha)
Warto również dodać do mieszanin produkty poprawiające właściwości cieczy roboczej takie jak: Stablix pH i/lub Asystent+.

Więcej szczegółów tj. szczegółowe opisy produktów jak zawsze na stronie www.chemirol.com.pl . Szczegółowe zalecenia w najnowszym komunikacie agrotechniczny 18 (bezpośredni link tutaj -> https://tiny.pl/cm2q6)

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Długo utrzymująca się sucha i ciepła🌞 aura znacząco przyśpieszyła rozwój wielu szkodników. Zapytacie jakich szkodników należy szukać

Aktualnie na wielu plantacjach roślin jagodowych truskawka 🍓 / malina wzrasta presja ze strony przędziorka chmielowca. Na plantacjach obserwowane jest zwiększanie się jego populacji. Widoczne są pojedyncze osobniki dorosłe na liściach oraz liczne złoża jaj.

☝️ Zalecamy przeprowadzenie wnikliwych lustracji 🔍 na plantacjach zarówno truskawki jak i maliny w celu określenia obecnego zagrożenia. W razie stwierdzenia przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości wykonać zabieg zwalczający.

Jakie środki można wykorzystać W grupie akarycydów nie mamy bogatej palety środków, głównie są to środki z palety firmy Sumi Agro Poland Sp. z o.o., a są to:

Ortus 05 SC 2 l/ha w uprawie truskawki (7 dni karencji) oraz 1,5 l/ha w uprawie maliny (14 dni karencji) – niezależnie od fazy rozwojowej
Nissorun Strong 0,4 l/ha – możliwy do zastosowania tylko w truskawce (3 dni karencji) – do końca zbiorów
Abamektyna 18% w uprawie truskawki 1,2 l/ha oraz maliny 0,5 l/ha – przed kwitnieniem lub po kwitnieniu – karencja 3 dni. Okres prewencji dla pszczół – 96 godzin.

Co jeszcze może być pomocne w walce z drobnymi szkodnikami

Wsparciem mogą być produkty zawierające w swym składzie niejonowe surfaktanty i polimery np. środek RODEO, który zwiększa skuteczność tradycyjnych środków ochrony roślin, tworząc lepką powłokę o szybkim działaniu. Więcej o samym środku tutaj 👉: https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/rodeo

Więcej o samej biologii szkodnika przeczytacie bezpośrednio pod linkiem 👉: https://tiny.pl/wz6v1 . Zapraszamy również do lektury najnowszego komunikatu agrotechnicznego, w którym opisaliśmy także inne „małe” tylko z gabarytu zagrożenia: 👉 https://tiny.pl/cx7sb

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.