Wiadomości sadownicze

FruitAkademia - owoce1 6
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2023 już za nami. Podczas 2️⃣ dni targowych, pełnych interesujących rozmów i wymiany doświadczeń, pojawiło się w Kielcach 12 368 osób❗ I to mimo przesądnej 13-tej edycji i zmiany dotychczasowej lokalizacji.
 FruitAkademia - 326237005 434970355437065 7282959268034624878 n FruitAkademia - 326430609 1824568031231939 6905108388617774862 n FruitAkademia - 326445467 894429435031185 3975467255920541933 n
Podczas tegorocznych targów na naszym stanowisku odwiedzającym prezentowaliśmy dwa nowatorskie rozwiązania. Pierwsze z nich to produkt BlueN – niebieska rewolucja w nawożeniu azotowym w uprawie wielu gatunków roślin. W produkcie wykorzystane są mikroorganizmy Methylobacterium symbioticum SB0023/3T, które wnikając do liści rośliny są zdolne do wiązania azotu atmosferycznego i przekazywania go roślinie ale już w formie azotu amonowego. Drugim z produktów jest BaktoProFOS, zawierający bakterie Bacillus megaterium, mikroorganizmy zdolne do przekształcenia fosforanów (fosfor zapasowy) niedostępny dla roślin do formy H2PO4 dostępny dla roślin. Obydwa z prezentowanych produktów wspomagają prawidłowy rozwój roślin.
Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez specjalistów FruitAkademia rozwiązania w obszarze sadownictwa🍎🍐 i warzywnictwa🥕🥦 będą służyć Wam w nadchodzącym sezonie. Pomocne będą w tym celu sezonowe katalogi opracowane przez Zespoły naszych specjalistów i możliwe do pobrania Tutaj: -> SADY oraz WARZYWA
FruitAkademia - katalog sady 2023 mockup stronaFruitAkademia - katalog warzywa 2023 mockup stro
Podczas targów nasi specjaliści byli otwarci również dla mediów branżowych, dla których udzielali wywiadów dotyczących nowości w ofercie PUH “Chemirol” sp. z o.o. na sezon 2023.

Zespół PUH „Chemirol” sp. z o.o. serdecznie dziękuje Wam – Drodzy Klienci, że tak licznie odwiedziliście nasze stoisko firmowe. Zapraszamy do współpracy, i bezpośredniego kontaktu. Gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań aby znaleźć odpowiedź na każde z Waszych zapytań.

Uwaga❗️ już za tydzień (18-19 stycznia) Targi Sadownictwa i Warzywnictwa.

Targi te są największą w Polsce imprezą branży sadowniczej i warzywniczej. To tutaj wystawcy mogą zaprezentować swoje towary i usługi dedykowane dla producentów 🍎🍒owoców i 🥕🧅warzyw.
W tym roku TSW, odbędzie się w KIELCACH. Program doradczy FruitAkademia też tam będzie. Masz pytania Chcesz uzyskać bardzo rzeczową odpowiedź. Przyjdź i spotkaj się z Nami na stanowisku E27 w hali E.

Więcej szczegółów o samym wydarzeniu znajdziecie na stronie organizatora: https://tsw.pl

Przydatne linki:

Formularz rejestracyjny dla uczestników TSW: https://tsw.pl/visitor/register

Program konferencji: https://tsw.pl/konferencje-tsw-2023

 

Do zobaczenia na TSW 2023 w Kielcach❗️

FruitAkademia - zaproszenie on line TSW 2023 E27

📢 Uwaga ❗️❗️❗️
Wraz z końcem roku, uciekają promocje.
Wykorzystaj ostatnie dni grudnia 2022 na zakupy z 0% vat-em na środki ochrony roślin i nawozy. To ostatni 🔔 dzwonek.
O szczegóły pytaj Doradców Klienta PUH “Chemirol” sp. z o.o., sprzedawców w sieci sklepów KURKA oraz w dobrych sklepach ogrodniczych.
FruitAkademia - 318728158 2118031935035204 8050250510700335087 n
Jabłka to nasze dobro narodowe, także na Święta Bożego Narodzenia.
O jabłkach warto pamiętać przy każdej okazji, także wkładając owoce do świątecznego koszyka zakupowego szykując wigilijną wieczerzę. Dlaczego ❓
Stare, ale bardzo popularne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii powiedzenie brzmi: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie” i ma ono w sobie dużo prawdy. Z czego to wynika❓
Jabłka 🍎🍏 dostarczają wielu witamin oraz składników mineralnych, w tym witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu, pewnych ilości witaminy E, a oprócz potasu także fosforu, wapnia, siarki, magnezu i żelaza. Stanowią również bogate źródło błonnika pokarmowego (szczególnie pektyny), kwercetyny oraz antyoksydantów.
Owoce tego gatunku 🍎🍏 można zagospodarować na różne sposoby :
✅ jeść na surowo,
✅ suszyć,
✅ prażyć,
✅ wytłoczyć soki np. z dodatkiem cynamonu,
✅ przerobić na dżemy,
✅ przetrzeć na musy.
Z racji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wszystkie z powyższych zastosowań mogą mieć miejsce. Jabłka mogą być także idealnym zamiennikiem bombek choinkowych.
Podczas wigilijnej wieczerzy owoców tych nie może zabraknąć na Państwa stole wigilijnym, czy to w postaci kompotu z suszonych owoców czy też soku z dodatkiem cynamonu.
Mając na uwadze ten szczególny czas na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia Życzymy Państwu Wiele zdrowia, radości oraz ciepłej i rodzinnej atmosfery. A zbliżający się Nowy Rok niech pozwoli Państwu urzeczywistnić plany i zbierać rekordowe plony.
Jednocześnie dziękujemy za dotychczasową współpracę i zachęcamy do korzystania z naszych usług w nowym 2023 roku. Niech ten przyszły rok będzie dla Państwa równie udany lub lepszy jak poprzedni.
Zespół Doradców Programu Doradczego FruitAkademia PUH “Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia - kartka swiateczna

Czy wiesz że dziś tj. 5.12.2022 roku obchodzimy Światowy Dzień Gleby, a tegoroczne hasło tego wydarzenia to: Powstrzymać zasolenie gleb, zwiększyć ich produkcyjność. Jak to zrobić

Recepta jest banalnie prosta, wystarczy odpowiednio i racjonalnie podejść do nawożenia. A ku temu konieczne jest przestrzeganie kilku reguł:

1️⃣ Regularnie wykonywane analizy zawartości składników pokarmowych w glebie – przed założeniem plantacji lub co 2-3 lata w istniejących już plantacjach trwałych. Dlaczego Gleba jest naturalnie bogata w składniki pokarmowe, jednak w ciągu prowadzonych cykli produkcyjnych może dochodzić do jej ubożenia. Analiza daje odpowiedź jaka jest zasobność gleby w składniki pokarmowe oraz o ile uzupełnić ją aby pokryć zapotrzebowanie danego gatunku na składniki pokarmowe. Na oko tego nie sprawdzimy.

2️⃣ Dbałość o właściwy odczyn gleby – wartość pH do jakiej powinniśmy dążyć w gospodarstwie sadowniczym powinna być na poziomie od 5,9 do 6,5 (chyba że gatunkiem uprawianym jest borówka wysoka wtedy < 4). Dlaczego Odpowiednie pH ma wpływ na kondycję i strukturę gleby oraz zwiększa efektywność nawozów organicznych i mineralnych. Warto pamiętać, że najwyższy stopień przyswajalności i dostępności składników pokarmowych dla roślin jest dla odczynu obojętnego. Wszystko to korzystnie wpływa nie tylko na rozwój systemu korzeniowego rośliny, ale również życie biologiczne. Temu służy wapnowanie, które dla większości gleb wskazane jest wykonać późną jesienią lub wczesną zimą.

3️⃣ Wsparcie mikroflory glebowej – działalność mikroorganizmów glebowych jest uzależniona od wielu czynników. Jakich Właściwy odczyn gleby i odpowiednie właściwości wodno-powietrzne to tylko jeden z nich. Mikroorganizmy wykorzystują do własnych przemian organiczny węgiel (C) i azot (N). Bogactwo dobroczynnych mikroorganizmów występuje w glebach o wysokim poziomie próchnicy, jednak takich gleb jest coraz mniej. Co nie znaczy, że nie można poprawić tego stanu i nadać “życia glebie”.

Przy okazji tego święta przypominamy, że firma PUH “Chemirol” sp. z o.o. od samego początku swojego istnienia wspiera potencjał plonotwórczy poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi. Jakich

Już od jakiegoś czasu posiada w ofercie badanie gleby na zawartość składników pokarmowych. Możesz je zamówić u swojego Doradcy lub pod nr tel. 723 683 360. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu gleby zapraszamy na stronę: 👉 https://at.agro.pl/badania-gleby/

Skuteczne nawozy wapniowe, majace nieocenione znaczenie, dla dużych plonów owoców wysokiej jakości m.in. CalBor Power. Więcej na ten temat przeczytacie na: 👉 https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/cal-bor-power

Naturalne biopreparaty poprawiające strukturę gleby poprzez przyspieszenie rozkładu materii organicznej w glebie – BaktoKompleks – bo o nim mowa to 5 szczepów bakterii glebowych z rodzaju Bacillus. Więcej tutaj: 👉https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/baktokompleks

Rozwiązania te idealnie wpisują się w “założenia” nie tylko dzisiejszego dnia, ale również racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

W zakładce Komunikaty agrotechniczne zamieściliśmy więcej informacji o zabiegach pozytywnie oddziałujących na glebę (tutaj więcej informacji o wapnowaniu: https://tiny.pl/wd3t5 ) i wiele innych.

Pamiętajcie ❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie

Wyjątkowo ciepły listopad oraz wysoka wilgotność gleby sprzyjają rozwojowi nie tylko rośliny uprawnej – truskawki🍓, ale również roślinności towarzyszącej – chwastów jedno i dwuliściennych. Na plantacjach gdzie gleba została wzruszona mechanicznie np. poprzez zabieg glebogryzarką czy też pielniki hydrauliczne obecnie obserwujemy ich kiełkowanie.
Okres jesieni dla upraw prowadzonych na płask, w otwartym gruncie to ostatni moment ograniczania występowania chwastów w tym sezonie i przygotowania plantacji na kolejny sezon.
Zapytacie dlaczego ❓
Ostatnie zimy charakteryzują się łagodnym przebiegiem, bez okresów długotrwałego przykrycia pokrywą śnieżną. Warunki te sprzyjały rozwojowi chwastów w okresie spoczynku truskawek. Dodatkowo na plantacjach truskawki, które będą okrywane włókniną, wiosną mamy utrudniony sposób korekty zachwaszczenia.
Aby temu zapobiec należy wykonać oprysk herbicydem o działaniu doglebowym zawierającym np. napropamid (Baristo 500 SC).
1) Na plantacjach starszych polecamy mieszaninę: Baristo 500 SC w dawce 3,6 l/ha + SoilOn 0,4 l/ha
2) W przypadku plantacji zakładanych jesienią po ok 4 miesiącach po posadzeniu roślin Baristo 500 SC 1,8-2,4 l/ha + SoilOn 0,4 l/ha
Dodatek adiuwantu SoilOn do zabiegu zwiększa skuteczność oprysków dzięki zatrzymaniu substancji chemicznej w wierzchniej warstwie gleby utrudniając jej wymywanie. Zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy, równomierne pokrycie gleby, spowolnia odparowywanie substancji z powierzchni gleby.
Więcej o jesiennych zabiegach herbicydowych na plantacjach truskawki znajdziecie w komunikacie agrotechnicznym tutaj➡️: https://tiny.pl/wwbmd
Pamiętajcie ❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie