Wiadomości sadownicze

W tym Świątecznym Czasie Wielkanocnym, życzymy Wszystkim z Państwa oraz każdemu z osobna zdrowych, radosnych świąt. A także sprzyjającej aury w trwającym sezonie wegetacyjnym i wysokich plonów.

Podstawą są oczywiście zabiegi zapobiegawcze, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale aby ich wykonanie było ekonomicznie uzasadnione konieczna jest znajomość biologii sprawcy choroby oraz warunków jakie muszą być spełnione do zajścia procesu infekcyjnego.

Po pierwsze warto zobaczyć jak wygląda stan rozwoju zarodników parcha w danej lokalizacji, bo od tego stanu uzależniona będzie siła zagrożenia. Oceny takie sukcesywnie wykonują pracownicy zespołu doradców FruitAkademia.

Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem dojrzałości zarodników w pseudotecjach. Dzisiejsze oceny wskazują, że:
✅ w mniej niż 10% przeglądanych pseudotecjów w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
✅ 40-50% pseudotecjów wypełnionych jest workami z wykształconymi, oliwkowozielonymi zarodnikami ale jeszcze „nie mają one chęci opuszczać worków”
✅w kolejnych 50-60% pseudotecjach, z worków po krótkiej chwili uwalniane są zarodniki zdolne do infekcji.

Drugim niezbędnym do zajścia infekcji parcha a jednocześnie obligatoryjnym czynnikiem jest obecność blaszki liściowej. W wielu lokalizacjach o cieplejszym stanowisku na jabłoniach mamy już fazę tzw. pękania pąków, ale spotyka się już także i fazę mysie ucho. W materiale zdjęciowym z wczoraj i dzisiaj pokazujemy różnice w rozwoju jabłoni odm. RedJonaPrince z woj. mazowieckiego i z woj. wielkopolskiego gdzie bardzo dobrze widać różnicę. W sadach z woj. wielkopolskiego rozwój jest o ok. 5-7 dni szybszy.

I trzecim koniecznym do infekcji warunkiem jest wilgotność / zwilżenie blaszek liściowych. O co w ostatnich dniach nie było trudno. A nadchodzące opady deszczu będą powodowały długotrwałe utrzymywanie się wilgotności.

Zalecenia:
W przypadkach gdy w danej lokalizacji ukazało się bardzo dużo tkanki zielonej, wskazane jest bezwzględne wykonanie zabiegów produktami miedziowymi z dodatkiem siarki.

Warto do mieszaniny dodać adiuwant-y, które ułatwią rozprowadzenie takich zawiesin po powierzchni liścia oraz wydłużą działanie poprzez ograniczenie zmywania.

Więcej o biologii choroby znajdziecie < tutaj >

 

Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Zimno i mokro za oknem a… jak się okazuje na plantacjach truskawki 🍓 szkodniki nie śpią. O ile niektóre z nich nie są żadnym zaskoczeniem, bo występują rok rocznie, o tyle inne są prawdziwą niespodzianką 🤔.
Podczas wczorajszych lustracji 12.03.2024 na plantacji truskawki w gruncie zlokalizowanej w miejscowości Jasieniec zaobserwowaliśmy:
✅ Przędziorki i ich jaja,
✅ Mszycę, zarówno jaja jak i nimfę
oraz
✅ samicę Mączlika warzywnego składającą jaja.
Gdybyśmy nie widzieli 🔎 , tych szkodników na własne oczy, to pewnie sami byśmy nie uwierzyli ale, jak możecie zobaczyć w dokumentacji fotograficznej z tych lustracji zagrożenia są realne.
Jakie wnioski / zalecenia❓
Mając na uwadze wyżej wspomniane zagrożenia już niebawem trzeba będzie rozpocząć ochronę. Ale o tym będziemy sygnalizować w odpowiednim czasie.
Na ten moment zachęcamy do przeprowadzenia lustracji na własnych plantacjach.

Wzmocnienie roślin na start z linią nawozów FruitAkademia

Ostatnie zawirowania pogodowe 🌨wprawiają w zakłopotanie. W sadach drzew ziarnkowych 🍏🍐i pestkowych 🍒nawarstwia się wiele zabiegów.
Ujemne temp. spowolniły rozwój fenologiczny roślin, a w wielu rejonach pojawiły się zapytania o możliwość uszkodzeń. Na kanwie dotychczasowych obserwacji  🕵️‍♀️ na wiśni i czereśni 🍒 oraz jabłoniach 🍏 w centralnej Polsce nie widać uszkodzeń. Ale aby wesprzeć rośliny po tak trudnym sezonie polecamy zastosowanie nawozu dolistnego FruitAkademia początek wegetacji.
Dlaczego ❓
Zawarty w niej potas korzystnie wpłynie na regenerację wiązek przewodzących i poprawę transportu wewnątrz rośliny. Dodatkowo usprawni gospodarkę 💧wodną roślin, a regulując stopień zagęszczenia soków komórkowych zmniejszy ich podatność na uszkodzenia wczesnowiosennymi przymrozkami🥶. Azot i fosfor również będą korzystnie👍 wpływały na kondycję roślin w tym trudnym okresie, zapewniając budulec i energię na wczesnych etapach wzrostu rośliny.
Nawozy dolistne z linii FruitAkademia dostępne są w punktach handlowych sieci PUH Chemirol oraz w dobrych sklepach ogrodniczych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o linii nawozów FruitAkademia odwiedź stronę:
lub przeczytaj ulotkę

Parch jabłoni lubi zaskoczyć, dlatego zespół Doradców FruitAkademia od lutego br. systematycznie prowadzi obserwację rozwoju zarodników tego grzyba. Co można powiedzieć o aktualnej sytuacji

Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem. Ponieważ w przeglądanych pseudotecjach:
w 20% widoczne worki bez wykształconych zarodników
w 30% w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
w 30-40% w workach widoczne są dojrzałe oliwkowozielone zarodniki ale jeszcze „nie mają chęci opuszczać worków”
w kolejnych 10% zarodniki są dojrzałe i lekkie uwodnienie powoduje ich uwolnienie.

Obserwacje te dają sygnał, że rozwój zarodników parcha w sezonie 2024 jest zdecydowanie wcześniejszy niż w sezonie ubiegłym, gdzie 19 marca obserwowano dojrzałość na poziomie 50% przeglądanych pseudotecjów. A w sezonie 2022 dojrzałość na poziomie 30% obserwowano dopiero 23 marca.

Miejmy na uwadze, że 10 % nie jest to wiele, ale to właśnie ta ostatnia grupa może stanowić bezpośrednie zagrożenie, zwłaszcza w sadach gdzie widoczne są już pierwsze zielone tkanki i zbiegną się dogodne warunki temperaturowo wilgotnościowe.

👉Zalecenia:

W tych sadach gdzie spodziewane są opady deszczu w poniedziałek/wtorek zasadne staje się wykorzystanie preparatów miedziowych. Produkty te są w stanie ograniczyć to pierwsze słabe ryzyko związane z zajściem procesu infekcyjnego.

Zapraszamy do oglądania złączonej dokumentacji fotograficznej oraz śledzenia wyników kolejnych obserwacji.

8️⃣ marca 🥳 Międzynarodowy Dzień Kobiet / 🎉 Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet.
Dlatego Szanowne Panie w tym dniu zespół Doradców FruitAkademia, zasyła Wam wszystkim nieskończoną ilość uprzejmości. Dziękujemy, że jesteście i swoim pięknem (wewnętrznym i zewnętrznym) okraszacie każdy dzień, nawet tak 🥶zimny jak dzisiaj.
Życzymy abyście otrzymały tak wielką liczbę kwiatów 💐 jaką tylko zdołacie unieść. Od nas przesyłamy te wirtualne, sadownicze akcenty kwiatowe i pamiętajcie „Jesteście Wyjątkowe”.
Zalecenia na dzień 8️⃣ marca:
Panowie – w tym dniu nie zapomnijmy przede wszystkim o nieograniczonej ilości uprzejmości dla NASZYCH PAŃ, życzeniach, 💐 kwiatach, 🍩 czekoladkach i 🫂🤝 uściskach .
Panie – gdyby nawet ten kolor czy rodzaj 🌷🪻🌹🌺🌻 kwiatów nie był ulubionym, 🍩czekoladki nie były w tym smaku czy 🫂🤝 uściski zbyt mocne, przyjmijcie je od nas bo płyną z serca.
Ciekawostki o 8 marca:
Matematycznie – 8 marca jest 67 (w latach przestępnych 68) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 298 dni.

Historycznie (wybrane wydarzenia z 8 marca w Polsce):

 • 1297 – Drawsko Pomorskie otrzymało prawa miejskie.
 • 1521 – Wojna pruska: został odparty atak krzyżaków na Elbląg.
 • 1701 – Gdańsk uchwalił pierwszą na ziemiach polskich ustawę wekslową.
 • 1939 – W Gdyni otwarto Kinoteatr „Gwiazda”.
 • 1945 – Założono męski klub siatkarski AZS Częstochowa.
 • 1957 – Edward Gierek został I sekretarzem KW PZPR w Katowicach.
 • 1975 – W Słupsku otwarto pierwszą w kraju pizzerię.
 • 1984 – Uwodziciel Jerzy Kalibabka ps. Tulipan został skazany na 15 lat pozbawienia wolności i ponad milion starych złotych grzywny.
 • 1990 – Odrodzenie samorządu terytorialnego; Sejm kontraktowy uchwalił znoszącą rady narodowe zmianę Konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin.
 • 1991 – Wszedł do służby okręt transportowo-minowy ORP „Poznań”.
 • 2008 – Powstało Narodowe Archiwum Cyfrowe.
 • 2015 – Otwarto pierwszy odcinek II linii warszawskiego metra.
 • 2019 – Ukazał się ostatni numer miesięcznika „Twój Weekend”.

 Święta 8 marca Polska/Świat:

 •  Imieniny obchodzą: Antoni, Apoloniusz, Arian, Beata, Feliks, Filemon, Filemona, Franciszek, Herenia, Jan, Julian, Miłogost, Poncjusz, Stefan, Szymon, Teotyk i Wincenty.
 •  Dzień Matki m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Słowenii, Macedonii Północnej, Bułgarii, Rumunii.