
- 1 czerwca, 2023
W wielu lokalizacjach rozpoczął się lot 🪰 Nasionnicy trześniówki.
Występowanie tego szkodnika w sadach 🌳 zarówno wiśni jak i czereśni 🍒 niesie ze sobą ogromne straty finansowe💸. Larwy 🐛 po wylęgu żerują wewnątrz owoców zanieczyszczając jego wnętrze – tzw. robaczywienie owoców.
W jaki sposób ustrzec owoce 🍒 przed „robaczywieniem” ❓ Tak jak w przypadku wszystkich agrofagów konieczne jest prowadzenie częstych lustracji 🔎. Na ich podstawie możemy wykonać zabieg w punkt i wykorzystać pełen potencjał danego środka.
Dla ustalenia obecności Nasionnicy trześniówki możemy:
1️⃣ obserwować okres kwitnienia naturalnego bioindykatora występowania Nasionnicy trześniówki jakim jest Robinia akacjowa. Zwykle okres kwitnienia 🌸 zbiega się z wylotem muchówek 🪰.
2️⃣ wywiesić żółte tablice 🟨 lepowe 🩹 do których będą przyklejać się dorosłe latające muchówki.
Dlaczego tak ważne są żółte 🟨 tablice lepowe❓ Ponieważ bardzo dokładnie i profesjonalnie pomagają wyznaczyć moment zabiegu. Próg zagrożenia stanowią już 2 odłowione muchy 🪰.🪰 na 1 pułapkę.
Jakie postępowanie przyjąć po przekroczeniu progu❓ Rozwiązań jest co najmniej kilka. Z doboru produktów na pewno na uwagę zasługuje acetamipryd zawarty m.in. w produktach takich jak: Mospilan 20 SP, Apis 200 SE czy LosOvados 200SE. Produkty te będą jednocześnie ograniczać występowanie mszyc i zwójek (dot. Mospilan 20 SP).
Kiedy wykonać zabieg ❓ Zabieg wykonywać w okresie licznego pojawu muchówek i masowego składania jaj. Jeśli warunki pogodowe będą przyczyniać się do rozciągnięcia nalotu muchówek, konieczne będzie wykonanie 2-3 zabiegów środkami należącymi do innych grup chemicznych.
Więcej o samej biologii szkodnika przeczytacie bezpośrednio pod linkiem 👉: https://tiny.pl/cq282
☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 29 maja, 2023
















- 23 maja, 2023
’Po bardzo ciepłym i wiosennym weekendzie przyszły tydzień pod znakiem zmiennej pogody. Poniedziałek i wtorek jeszcze w całym kraju z wysokimi temperaturami, od środy ochłodzenie i przelotne opady deszczu. Pod koniec tygodnia wróci słoneczna, ale chłodniejsza aura” – taką informację zmieścił IMGW na swojej stronie (tutaj więcej).
Mając na uwadze, że jeszcze nadal obecne jest zagrożenie ze strony parcha jabłoni konieczne będzie dalsze prowadzenie ochrony. Jakie rozwiązanie wybrać? W zasadzie kluczowym jest obecna sytuacja i zabiegi które były wykonywane w ostatnim czasie:
1) jeśli brak plam parcha wskazana kontynuacja ochrony zapobiegawczej . W tym celu polecamy Lekaro 80 WG w dawce 1,9kg lub AstronX 70 WG w dawce 0,5kg lub Astron 350 SE w dawce 1L,
2) gdy obecne plamy parcha i widoczne pierwsze objawy mączniak polecamy Lekaro 80 WG w dawce 1,9kg w połączeniu z produktem Porter 250 EC w dawce 0,2L.
Zarówno do pierwszej jak i drugiej kombinacji do zabiegu polecamy dodać produkt bakteryjny BaktoG-Stop1L, który będzie wspierał prawidłowy wzrost i rozwój roślin.



- 16 maja, 2023









*) Jeżeli pH cieczy roboczej jest spoza zakresu 5-8 polecamy dodatek 0,2 l/ha produktu Stablix pH.




- 15 maja, 2023
Uwaga PARCH❗️
1️⃣5️⃣.0️⃣5️⃣ przywitał nas licznymi i obfitymi opadami deszczu 🌧. W sadach 🌳 jabłoniowych 🍏🍎 ten czas jest niezwykle ważny i niesie ze sobą ogromne zagrożenie ze strony najważniejszej choroby pochodzenia odgrzybowego 🍄 jaką jest parch jabłoni.
Dlaczego❓ Obfite opady deszczu to intensyfikacja wysiewów, ale również zmycie wcześniej stosowanej ochrony zapobiegawczej. Z kolei długotrwale utrzymujące się zwilżenie tkanek 🌿 połączone z ciepłą aurą ☀️ to idealne warunki do rozwoju infekcji. Programy symulacyjne wskazują również na bardzo duże zagrożenie.
Zastanawiacie się 🤔 jaki schemat ochrony obecnie przyjąć ❓
Odpowiedź nie jest tak oczywista, jakby mogło się wydawać i zależy od dotychczasowego postępowania, dlatego gdy:
👉 ostatni zabieg wykonano 1️⃣2️⃣/1️⃣3️⃣.0️⃣5️⃣ produktami kontaktowymi zawierającymi kaptan np. Lekaro 80WG w połączeniu z interwencyjnie działającym pirymetanil-em np. Batalion 450SC lub cyprodynil-em np. Ozzi 75 WG lub Sercadis-em to jutro 1️⃣6️⃣.0️⃣5️⃣ polecamy kontaktowo działający Lekaro 80 WG + interwencyjny difenokonazol np. Porter 250 EC.
👉ostatni zabieg wykonano /
.0️⃣5️⃣ produktami zawierającymi ditianon np. Astron X 70 WG 'solo’ w pełnej dawce 0,7 kg lub Astron X 70 WG 0,5 kg w połączeniu z prod. Batalion 450SC lub Ozzi 75 WG ewentualnie Fontelis 200 SC zabieg Lekaro 80 WG + difenokonazol np. Porter 250 EC można przesunąć na 1️⃣8️⃣.0️⃣5️⃣
Zabieg z użyciem difenokonazolu – Porter 250 EC wydaje się koniecznością z uwagi na fakt kumulatywnych wysiewów zarodników workowych parcha oraz w sadach, w których pojawiły się pierwsze plamy parcha.
Pamiętajcie❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 9 maja, 2023







Doradztwo - STREFA VIP
