Wiadomości sadownicze

Parch jabłoni lubi zaskoczyć, dlatego zespół Doradców FruitAkademia od lutego br. systematycznie prowadzi obserwację rozwoju zarodników tego grzyba. Co można powiedzieć o aktualnej sytuacji

Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem. Ponieważ w przeglądanych pseudotecjach:
w 20% widoczne worki bez wykształconych zarodników
w 30% w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
w 30-40% w workach widoczne są dojrzałe oliwkowozielone zarodniki ale jeszcze „nie mają chęci opuszczać worków”
w kolejnych 10% zarodniki są dojrzałe i lekkie uwodnienie powoduje ich uwolnienie.

Obserwacje te dają sygnał, że rozwój zarodników parcha w sezonie 2024 jest zdecydowanie wcześniejszy niż w sezonie ubiegłym, gdzie 19 marca obserwowano dojrzałość na poziomie 50% przeglądanych pseudotecjów. A w sezonie 2022 dojrzałość na poziomie 30% obserwowano dopiero 23 marca.

Miejmy na uwadze, że 10 % nie jest to wiele, ale to właśnie ta ostatnia grupa może stanowić bezpośrednie zagrożenie, zwłaszcza w sadach gdzie widoczne są już pierwsze zielone tkanki i zbiegną się dogodne warunki temperaturowo wilgotnościowe.

👉Zalecenia:

W tych sadach gdzie spodziewane są opady deszczu w poniedziałek/wtorek zasadne staje się wykorzystanie preparatów miedziowych. Produkty te są w stanie ograniczyć to pierwsze słabe ryzyko związane z zajściem procesu infekcyjnego.

Zapraszamy do oglądania złączonej dokumentacji fotograficznej oraz śledzenia wyników kolejnych obserwacji.

8️⃣ marca 🥳 Międzynarodowy Dzień Kobiet / 🎉 Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet.
Dlatego Szanowne Panie w tym dniu zespół Doradców FruitAkademia, zasyła Wam wszystkim nieskończoną ilość uprzejmości. Dziękujemy, że jesteście i swoim pięknem (wewnętrznym i zewnętrznym) okraszacie każdy dzień, nawet tak 🥶zimny jak dzisiaj.
Życzymy abyście otrzymały tak wielką liczbę kwiatów 💐 jaką tylko zdołacie unieść. Od nas przesyłamy te wirtualne, sadownicze akcenty kwiatowe i pamiętajcie „Jesteście Wyjątkowe”.
Zalecenia na dzień 8️⃣ marca:
Panowie – w tym dniu nie zapomnijmy przede wszystkim o nieograniczonej ilości uprzejmości dla NASZYCH PAŃ, życzeniach, 💐 kwiatach, 🍩 czekoladkach i 🫂🤝 uściskach .
Panie – gdyby nawet ten kolor czy rodzaj 🌷🪻🌹🌺🌻 kwiatów nie był ulubionym, 🍩czekoladki nie były w tym smaku czy 🫂🤝 uściski zbyt mocne, przyjmijcie je od nas bo płyną z serca.
Ciekawostki o 8 marca:
Matematycznie – 8 marca jest 67 (w latach przestępnych 68) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 298 dni.

Historycznie (wybrane wydarzenia z 8 marca w Polsce):

  • 1297 – Drawsko Pomorskie otrzymało prawa miejskie.
  • 1521 – Wojna pruska: został odparty atak krzyżaków na Elbląg.
  • 1701 – Gdańsk uchwalił pierwszą na ziemiach polskich ustawę wekslową.
  • 1939 – W Gdyni otwarto Kinoteatr „Gwiazda”.
  • 1945 – Założono męski klub siatkarski AZS Częstochowa.
  • 1957 – Edward Gierek został I sekretarzem KW PZPR w Katowicach.
  • 1975 – W Słupsku otwarto pierwszą w kraju pizzerię.
  • 1984 – Uwodziciel Jerzy Kalibabka ps. Tulipan został skazany na 15 lat pozbawienia wolności i ponad milion starych złotych grzywny.
  • 1990 – Odrodzenie samorządu terytorialnego; Sejm kontraktowy uchwalił znoszącą rady narodowe zmianę Konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin.
  • 1991 – Wszedł do służby okręt transportowo-minowy ORP „Poznań”.
  • 2008 – Powstało Narodowe Archiwum Cyfrowe.
  • 2015 – Otwarto pierwszy odcinek II linii warszawskiego metra.
  • 2019 – Ukazał się ostatni numer miesięcznika „Twój Weekend”.

 Święta 8 marca Polska/Świat:

  •  Imieniny obchodzą: Antoni, Apoloniusz, Arian, Beata, Feliks, Filemon, Filemona, Franciszek, Herenia, Jan, Julian, Miłogost, Poncjusz, Stefan, Szymon, Teotyk i Wincenty.
  •  Dzień Matki m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Słowenii, Macedonii Północnej, Bułgarii, Rumunii.

Sezon wegetacyjny ruszył „z kopyta”, ale nic dziwnego jeśli za oknem temperatury 🌡 12 i więcej stopni Celsjusza. Mamy najcieplejszy luty jak sygnalizuje IMGW.

Przyroda zaczęła budzić się do życia 🌱 i równocześnie powinien to być również bodziec dla nas, aby wykonać pierwsze lustrację 🔎 i ocenić wigor 💪 roślin po zimowym spoczynku.

Nasz doradcza Maciej Kostaniak już poczynił taki „obchód” plantacji truskawkowych 🍓

Co zobaczył i na co zwracał uwagę 🤔

Tego dowiecie się po obejrzeniu relacji video 🎥 z lustracji.

Zapraszamy również do śledzenia naszej aktywności na facebook-u.

 

Zeszły sezon to intensywna walka z grzybem Venturia inaequalis sprawcą parcha jabłoni. W wielu lokalizacjach walka ta nie powiodła się. Sytuacja z ubiegłego sezonu może skutkować nasileniem presji tego patogena także w obecnym sezonie. Jest to ściśle związane z ilością plam na liściach w sezonie 2023 i wynika z cyklu rozwojowego grzyba (więcej o biologii sprawcy parcha znajdziecie tutaj: Venturia inaequalis ) ale również z warunków jesienią i zimą. Warunki te tj. ciepła i mokra jesień ale również zima sprzyjają rozwojowi tego grzyba. Jednak każdy sezon jest inny. W przypadku tej choroby warto monitorować sytuację 🔎już teraz.
Nasz doradca Wojciech Kukuła prowadzi oceny dojrzałości zarodników parcha od początku lutego. Poniżej kilka istotnych obserwacji:
15.02.2024 – W wyniku przeprowadzonej oceny w pseudotecjach widoczne były worki. Większość z nich wypełniona bezpostaciową mazią, jednak w niektórych widoczne były już zarysy zarodników workowych.
19.02.2024 – Na łamach Sad24.pl pojawił się „Krótki komentarz na temat aktualnej sytuacji w sadach od Wojciecha Kukuły, FruitAkademia”
Zapis z relacji znajdziecie pod bezpośrednim linkiem tutaj ę 👉  https://fb.watch/qvnLqCn3i7/
27.02.2024 – Po kilku dniach ciepłej aury, odbiegającej swym przebiegiem jak na luty w pseudotecjach widoczne dobrze wykształcone worki, ale już w większej ilości widoczne także wykształcone zarodniki workowe. Co ciekawe jak na ten czas część z nich zaczęła przybierać oliwkowozielone zabarwienie, co może informować o postępującej ich dojrzałości. Jednak na spokojnie, zarodniki te jeszcze nie „mają chęci” uwalniać się, nawet przy 1 godzinnym przebywaniu w roztworze wodnym zarodniki nie opuszczały worków.
W kolejnych dniach ocieplenia ciąg dalszy, a więc przyspieszenie wegetacji. Na niektórych odmianach jabłoni widoczna jest już faza tzw. pękania pąków, a więc miejsca na których mogą kiełkować zarodniki parcha jabłoni. Jednak przy braku dojrzałych zarodników workowych gotowych do uwolnienia, proces infekcyjny zajść nie może. Jednakże zachęcamy do śledzenia tego co będzie się działo z tymi zarodnikami w kolejnych dniach. Systematycznie będziemy Państwa informować o postępie dojrzałości zarodników tej najgroźniejszej choroby w uprawie jabłoni.

Temperatury panujące w lutym nie tylko dają o sobie znać w uprawach jagodowych, gdzie widoczne są pierwsze oznaki wznawiania wegetacji. Uprawy sadownicze również są w grupie, dla której panujące warunki najbliższym czasie będą powodowały ruszanie roślin. Tak jak różnie zareagowały uprawy jagodowe tak również ziarnkowe i pestkowe wykazują różne objawy.  

Jabłoń 

W sadach jabłoniowych na większości odmian nie widać symptomów świadczącym o nabrzmiewaniu się pąków na pędach. Typowe odmiany jeszcze są w stanie uśpienia. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o nabrzmiewaniu pąków kwiatowych dla odmian takich jak Ligol i Idared. Są to odmiany, które corocznie rozpoczynają wegetacje jako pierwsze. Niemniej jednak w sadach w okolicy warki w dniu 21.02.2024 nie obserwowaliśmy nabrzmiewania pąków. Odmiany takie jak Redjonaprince oraz Muna nadal pozostają uśpione. Jednak przełom lutego i marca może odmienić ten stan. Prognozowane są temperatury na poziomie kilkunastu stopni powyżej zera przy braku nocnych przymrozków. Warunki te na pewno spowodują nabrzmiewanie pąków kwiatowych.  Dodatkowo wzrost temperatury to także przyspieszenie dojrzałości zarodników parcha jabłoni. Systematycznie od połowy lutego prowadzimy obserwację dojrzałości zarodników. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony oraz fanpage na facebook-u gdzie na bieżąco będziemy pokazywać co się dzieje z największym zagrożeniem dla sadów jabłoniowych. 

Grusza

W uprawie gruszy w zależności od lokalizacji, wieku oraz zdrowotności sytuacja wygląda różnie. Przy kwaterach zakładanych na glebach lżejszych i cieplejszych zaobserwować możemy lekko nabrzmiewające pąki kwiatowe. Na łuskach widać powolny minimalny proces nabrzmiewania. Jest to niepokojący stan, ponieważ gatunek ten jest zdecydowanie bardziej wrażliwy na uszkodzenia pąków kwiatowych niż jabłonie. Szybszy rozwój może również być spowodowany zeszłorocznym porażeniem przez raka bakteryjnego. W tym celu warto przeprowadzać dokładne lustracje sadów gruszowych w celu ocenienia, czy problem występuje na danych kwaterach oraz pozwoli to na określenie skali problemu. Jeśli zdiagnozujemy problem należy położyć większy nacisk na zabiegi zapobiegawcze przed kolejnymi infekcjami. 

Drzewa pestkowe. 

W uprawach wiśni i czereśni jeszcze nie obserwujemy jeszcze nabrzmiewania pąków na drzewach. Jednak w ciągu najbliższego tygodnia pogoda może sprawić, że czereśnie również będą startowały. Podobnie jak w przypadku grusz zbyt wczesne ruszenie wegetacji będzie skutkowało zwiększonym ryzykiem przemarzania kwiatów. Ale również zwiększy się podatność na infekcje powodowane przez Pseudomonas siringae. Powodowany przez niego rak bakteryjny potrafi znacząco ograniczyć a nawet zniszczyć uprawę. A corocznie problem się nasila i powoduje znaczne szkody w uprawach bez możliwości skutecznego zwalczania.  

Poniżej kilka zdjęć z aktualnej sytuacji:

Na chwilę obecną w glebie mamy duży zapas wody glebowej. Przy takiej wilgotności warto już przystąpić do nawożenia, zwłaszcza jeśli w planach mamy nawozy chlorkowe tj. sól potasową. Dlaczego? Wielokrotnie mówiliśmy, że to składniki pokarmowe powinny czekać na uaktywnienie się systemu korzeniowego roślin, a nie roślina na składniki pokarmowe. Wczesne wysianie potasu po pierwsze pozwoli na odpowiednie rozpuszczenie się granuli nawozów, i przejście tego składnik do roztworu glebowego w zakres systemu korzeniowego. Pamiętajmy, że przy braku dostatecznej wilgoci w glebie granule mogą leżeć przez długi czas na powierzchni gleby powodując straty. Po drugie jeśli sięgamy po potas w formie soli potasowej (60% K₂O ) zawierającej jon chlorkowy, wczesne zastosowanie spowoduje rozcieńczenie toksycznego w wyższych stężeniach chloru i przepłukanie go głębiej poza zakres działania wrażliwych włośników. W przypadku stosowania nawozów chlorkowych warto mieć świadomość, że niektóre rośliny nie tolerują jonu chlorkowego.

Podstawą każdego z rodzajów nawożenia jest analiza gleby. Dzięki niej można precyzyjnie określić nie tylko zapotrzebowanie na składnik pokarmowy, ale określić, ile należy dostarczyć w celu uzupełnienia zasobności do pożądanych wartości.

Warto pamiętać, że jabłoń na 1t wyprodukowanych owoców pobiera 2-4 kg K₂O, dlatego należy zadbać o dostępność potasu przez cały okres wegetacji. Część z tego wróci do gleby jako opadłe liście i ścięte pędu. Niemniej dostępność wbudowanych w tkanki roślinne składników pokarmowych będzie wydłużona w czasie. Warto również brać pod uwagę wysoką mobilność potasu w glebie i wysokie prawdopodobieństwo jego wymywania w głąb profilu glebowego poza zasięg systemu korzeniowego, są to wartości do 8 kg K2O/ha przy każdych 100 mm odpadów deszczu.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o nawożeniu poszczególnych gatunków szczegółowe informacje znajdziecie pod poniższymi linkami:

  1. Nawożenie ziarnkowych – https://tiny.pl/dh8jx
  2. Nawożenie pestkowych – https://tiny.pl/dh8jg
  3. Nawożenie jagodowych – https://tiny.pl/dh8jt