
- 24 lipca, 2023
Druga połowa lipca to schyłek zbioru malin letnich, niemniej jednak w przypadku malin powtarzających w uprawie tunelowej jest to początek formowania się kwiatostanów i początku okresu kwitnienia. W związku z tym jest to rzeczywiście czas gdzie presja ze strony chorób jest duża, szczególnie gdy występują opady deszczu czy rosy. Duże zagęszczenie pędów stwarza idealne warunki do zagnieżdżania się chorób pochodzenia odgrzybowego czy bakteryjnego. Wysoka wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą, mgły i poranne rosy stymulują rozwój chorób m.in. szarą pleśń wywoływaną przez Botryotinia fuckeliana (syn. Botrytis cinerea) ale i pozostałe choroby: Zamieranie pędów malin, Antraknoza, Rdza maliny.
W celu ochrony należy sięgać po sprawdzone z krótkim okresem karencji. Szczególną uwagę należy zwrócić na dojrzewające owoce oraz otwarte kwiaty, które są porażane przez patogeny.
Zastosuj ochronę dostosowaną do aktualnie występujących warunków, m.in.
✅ Batalion 450 SC 💉 w dawce 1️,66 /ha (https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/batalion-450-sc)
✅ Puenta 62,5 WG 💉 w dawce 0️,8kg/ha (https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/puenta-62-50-wg).
W sytuacji podwyższonego ryzyka do zabiegów fungicydowych polecamy dodatek mikrobiologicznego produktu Bakto G-Stop.
Dlaczego? Ponieważ w licznych obserwacjach i doświadczeniach obserwujemy efekt wspomagający poprzez dobroczynne działanie bakterii Bacillus amyloliquefaciens DW1A i Bacillus subtilis DW2S zawartych w Bakto G-Stop. A ich metabolity wtórne pozytywnie wpływają na wigor roślin.
Dawkowanie Bakto G-Stop jest uzależnione od sposobu aplikacji:
- W mieszaninie z fungicydami polecane jest 0,5 do 1 l/ha
- Możliwe jest również użycie produktu ‘solo’, ale wówczas rekomendowana dawka wynosi 1 l/ha
W celu zwiększenia skuteczności warto dodać do mieszaniny adiuwant Asystent+ w dawce 0,05-0,1 l/ha.
Produkt Bakto G-Stop może być stosowany zarówno w konwencjonalnych uprawach jak i w uprawach ekologicznych. Posiada certyfikat IUNG i występuje na liście produktów dopuszczonych do uprawy ekologicznej pod nr SE/51/2021.




- 19 lipca, 2023


- Na 14 dni po zakończeniu zbiorów przeprowadzić koszenie plantacji połączone z wywiezieniem masy skoszonej i słomy poza plantację
- Wykonać zabiegi poprawiające regenerację gleby i jednocześnie mineralizację pozostałych na plantacji resztek roślin i słomy: -> przy jednorazowej dawce pozbiorczej polecamy Baktokompleks 1 l/ha + Naturvital-Plus 7-10 l/ha + Asystent+ (0,1 l/ha)
- W celu ograniczenia zachwaszczenia wskazane jest wykonanie zabiegu z użyciem środków zawierających s.a.: chizalofop-P-etylowy 100 g (0,4-1 l/ha) lub kletodym 120 g (0,8-2 l/ha) + Partner+ (0,7 -1,0 l/ha)
- Przy dużym nasileniu przędziorka chmielowca po zbiorczo zabieg: Stablix pH (0,2 l/ha) + abamektyna 18 g (1,2 l/ha) lub Ortus 05 SC (2 l/ha) + Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) + Rodeo (0,1-0,2%) + Asystent+ (0,1 l/ha)




- 12 lipca, 2023
Uwaga nadciąga fala palących upałów 

.






















Pamiętajcie !!!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 6 lipca, 2023
Z wielu regionów kraju docierają informację o coraz częściej pojawiającym się tarczniku niszczycielu. Jest to szkodnik, który już w przeszłości w znaczącym stopniu utrudnił i ograniczył produkcję sadowniczą w kraju. Jednak dzięki szybkiej reakcji i podjęciu zwalczania problem został rozwiązany. Jednak postępujące zmiany klimatyczne, sprowadzanie materiału szkółkarskiego z zagranicy spowodowało ponowny rozwój populacji tego szkodnika.
Jak rozpoznać tarcznika?
- Występuje głównie na pędach zdrewniałych wielu gatunków drzew owocowych np. jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia i inne.
- Objawia się w postaci małych tarczek o średnicy 1-2 mm o zmiennym zabarwieniu w zależności od stadium rozwojowego oraz pory roku.
- Porażone drzewa mają mniejszy wigor wzrostu, są przyżółknięte i mogą nie zawiązywać pąków kwiatowych na przyszły rok.
- Na powierzchni żerowania kora przebarwia się i nabrzmiewa a w miejscach żerowania zamiera.
- Na owocach objawia się występowaniem tarczek najczęściej w zagłębieniu szypułkowym lub przy kielichu. Dodatkowo w około tarczek występują czerwone przebarwienia na skórce
- W przypadku dużej liczebności pędy sprawiają, że są pokryte makiem.
Najlepszym okresem do zwalczania tarcznika jest okres migracji młodych larw w poszukiwaniu miejsca do rozpoczęcia osiadłego trybu życia. Migracja larw rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i trwa ok 6 tygodni. Jednak wszystko zależeć będzie od przebiegu warunków pogodowych. Są one w tym momencie najbardziej wrażliwe na działanie insektycydów oraz innych produktów, które będą go ograniczały.
- Do tych produktów zalicza się preparaty działające mechaniczne oparte o mieszaniny niejonowych surfaktantów i polimerów np. RODEO. Zabieg ten wykonywany w momencie migracji larw będzie odcinał je od dostępu tlenu i będą ginąć.
- Obecnie tylko jeden produkt oparty o substancję czynną Cyazypyr® – cyantraniliprol w prod. Exirel® posiada zapis rejestracyjny dotyczący zwalczania tarcznika w uprawach sadowniczych.
Więcej o Tarczniku niszczycielu tutaj ➡️: https://tiny.pl/cgzs4. O technikach zwalczania „drobnych szkodników” pisaliśmy w komunikacie agrotechnicznym 15 dostępnym tutaj ➡️: https://tiny.pl/cx7sb
☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 5 lipca, 2023
UWAGA Nasionnica trześniówka ❗️❗️❗️
W zależności od lokalizacji na żółtych tablicach lepowych odławiane są ciągle od pojedynczych muchówek 🪰 Nasionnicy trześniówki do ilości budzącej obawy o zdrowotność owoców zwłaszcza odmian czereśni 🍒 o późnej porze dojrzewania. Nikomu nie trzeba przypominać, że larwy tego szkodnika 🐛 po wylęgu żerują wewnątrz owoców zanieczyszczając jego wnętrze – tzw. robaczywienie owoców.
Jeśli muchówka złożyła już jaja do owocu niestety niczym ich nie zniszczymy. Jednak w jaki sposób ustrzec owoce 🍒 zdrowe przed „robaczywieniem” ❓ To zależy od odmiany:
1️⃣ w przypadku odmian o średniowczesnej porze dojrzewania, które są już zbierane – brak rozwiązań z tak krótkim okresem karencji
2️⃣ w przypadku odmian później dojrzewających możemy jeszcze wykorzystać:
✅ środki zawierające deltametrynę – uwaga na karencję środków wybierać te z zapisem 7 dni karencji
✅ środki zawierające cyjanotraniliprol – 7 dni karencji
✅ środki zawierające acetamipryd – 14 dni karencji
Dla dokładnego określenia presji w każdym z sadów indywidualnie polecamy żółte 🟨 tablice lepowe.
Więcej o samej biologii szkodnika oraz to kiedy wykonać zabieg przeczytacie bezpośrednio pod linkiem 👉: https://tiny.pl/cq282
☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 1 lipca, 2023













Doradztwo - STREFA VIP
