Wiadomości sadownicze

Druga połowa lipca to schyłek zbioru malin letnich, niemniej jednak w przypadku malin powtarzających w uprawie tunelowej jest to początek formowania się kwiatostanów i początku okresu kwitnienia. W związku z tym jest to rzeczywiście czas gdzie presja ze strony chorób jest duża, szczególnie gdy występują opady deszczu czy rosy. Duże zagęszczenie pędów stwarza idealne warunki do zagnieżdżania się chorób pochodzenia odgrzybowego czy bakteryjnego. Wysoka wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą, mgły i poranne rosy stymulują rozwój chorób m.in. szarą pleśń wywoływaną przez Botryotinia fuckeliana (syn. Botrytis cinerea) ale i pozostałe choroby: Zamieranie pędów malin, Antraknoza, Rdza maliny.

W celu ochrony należy sięgać po sprawdzone z krótkim okresem karencji. Szczególną uwagę należy zwrócić na dojrzewające owoce oraz otwarte kwiaty, które są porażane przez patogeny.

Zastosuj ochronę dostosowaną do aktualnie występujących warunków, m.in.

✅ Batalion 450 SC 💉 w dawce 1️,66 /ha (https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/batalion-450-sc)

✅ Puenta 62,5 WG 💉 w dawce 0️,8kg/ha (https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/puenta-62-50-wg).

W sytuacji podwyższonego ryzyka do zabiegów fungicydowych polecamy dodatek mikrobiologicznego produktu Bakto G-Stop.

Dlaczego? Ponieważ w licznych obserwacjach i doświadczeniach obserwujemy efekt wspomagający poprzez dobroczynne działanie bakterii Bacillus amyloliquefaciens DW1A i Bacillus subtilis DW2S zawartych w Bakto G-Stop. A ich metabolity wtórne pozytywnie wpływają na wigor roślin.

Dawkowanie Bakto G-Stop jest uzależnione od sposobu aplikacji:

 • W mieszaninie z fungicydami polecane jest 0,5 do 1 l/ha
 • Możliwe jest również użycie produktu ‘solo’, ale wówczas rekomendowana dawka wynosi 1 l/ha

W celu zwiększenia skuteczności warto dodać do mieszaniny adiuwant Asystent+ w dawce 0,05-0,1 l/ha.

Produkt Bakto G-Stop może być stosowany zarówno w konwencjonalnych uprawach jak i w uprawach ekologicznych. Posiada certyfikat IUNG i występuje na liście produktów dopuszczonych do uprawy ekologicznej pod nr SE/51/2021.

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
W wielu rejonach zbiory truskawki 🍓 dobiegły końca. Ale na tym nie kończy się biznes truskawkowy. W nadchodzącym czasie chcąc dalej użytkować plantację należy wykonać szereg niezbędnych zabiegów.
Chcecie wiedzieć jakich i jaką strategię przyjąć ❓ Poniżej kilka wskazówek.
 1. Na 14 dni po zakończeniu zbiorów przeprowadzić koszenie plantacji połączone z wywiezieniem masy skoszonej i słomy poza plantację
 2. Wykonać zabiegi poprawiające regenerację gleby i jednocześnie mineralizację pozostałych na plantacji resztek roślin i słomy: -> przy jednorazowej dawce pozbiorczej polecamyBaktokompleks 1 l/ha + Naturvital-Plus 7-10 l/ha + Asystent+ (0,1 l/ha)
 3. W celu ograniczenia zachwaszczenia wskazane jest wykonanie zabiegu z użyciem środków zawierających s.a.: chizalofop-P-etylowy 100 g (0,4-1 l/ha) lub kletodym 120 g (0,8-2 l/ha) + Partner+ (0,7 -1,0 l/ha)
 4. Przy dużym nasileniu przędziorka chmielowca po zbiorczo zabieg: Stablix pH (0,2 l/ha) + abamektyna 18 g (1,2 l/ha) lub Ortus 05 SC (2 l/ha) + Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) + Rodeo (0,1-0,2%) + Asystent+ (0,1 l/ha)
Wszystkie niezbędne zagadnienia porusza Maciej Kostaniak – doradca FruitAkademia w najnowszym komunikacie.

Dziękujemy Sad24.pl za kolejną udaną realizację.
Więcej jak zwykle znajdziecie Państwo w Komunikacie agrotechnicznym 21 pod bezpośrednim linkiem: https://tiny.pl/c79rk
☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Uwaga nadciąga fala palących upałów 😎🔥☀️.
Stres związany z wysokimi temperaturami znacznie utrudnia funkcje życiowe nie tylko ludzi ale także roślin 🌱 w tym także drzew owocowych 🍏🍎🍐🍒 i krzewów 🍓. Upały sięgające 33-35 st. C prowadzą do znacznego przegrzania tkanek roślin. Każda z roślin chcąc „schłodzić się” wzmaga transpirację ♨️. W sadach i na plantacjach z instalacją nawodnieniową💧 problem braku wody wynikający z suszy jest znacznie mniejszy. Stad też rośliny znacznie lepiej znoszą upały. Przy braku wody 💧 w glebie zjawisko to będzie miało znaczne przełożenie na spadek wigoru roślin 〽️. Dlatego w takie dni pamiętajmy o nawadnianiu 💧 nie tylko swojego organizmu ale także i roślin sadowniczych 🍏🍐🍓🍒. Podając wodę za pośrednictwem linii nawadniających można wprowadzić także składniki pokarmowe na ten moment ważny będzie wapń w formie saletrzanej. 
Wapń można wprowadzić do tkanek również droga dolistną, jednak przy tak wysokich temp. jest zabiegi te są obarczone ryzykiem uszkodzeń liści. Dlatego należy wybierać rozwiązania bezpieczne. Takim rozwiązaniem są: mrówczany wapnia – FruitCa oraz wapń w technologii NANO-cząsteczek NanoActive i NanoActiveForte
W celu złagodzenia skutków upałów warto zastosować aminokwasy roślinne oraz krzem. Dlaczego❓❓❓
Odpowiedź tkwi jak zwykle w szczegółach. Aminokwasy a zwłaszcza seryna i prolina oddziałują pozytywnie na uruchomienie procesów obronnych w tym przypadku związanych z przegrzewaniem tkanek. Natomiast krzem poza usztywnieniem tkanek liści i wzmocnieniem skórki owoców ma kolosalne znaczenie dla regulacji transpiracji i stabilizacji wydajności fotosyntezy.
Na jakie produkty postawić ❓❓❓
Godnymi polecenia 🎯🏆🥇 są produkty zawierające aminokwasy pochodzenia roślinnego – Naturamin WSP oraz krzew w formie kwasu ortokrzemowego – Krzemian znacznie łatwiej przyswajalne dla roślin.
Dlatego w nadchodzących dniach warto zastosować mieszaninę produktów Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg i Krzemian w dawce 0,5 l. Produkty można mieszać z fungicydami i insektycydami, a więc nie potrzeba wykonywać ekstra przejazdów.
Szczegółowe informacje o tym jak sobie radzić z tak wysokimi temperaturami i/lub łagodzić stres termiczny znajdziecie Państwo w najnowszym nagraniu naszego doradcy FruitAkademia Wojciecha Kukuły. Zapraszamy do oglądania.

Pamiętajcie !!!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Z wielu regionów kraju docierają informację o coraz częściej pojawiającym się tarczniku niszczycielu. Jest to szkodnik, który już w przeszłości w znaczącym stopniu utrudnił i ograniczył produkcję sadowniczą w kraju. Jednak dzięki szybkiej reakcji i podjęciu zwalczania problem został rozwiązany. Jednak postępujące zmiany klimatyczne, sprowadzanie materiału szkółkarskiego z zagranicy spowodowało ponowny rozwój populacji tego szkodnika.
Jak rozpoznać tarcznika?
 • Występuje głównie na pędach zdrewniałych wielu gatunków drzew owocowych np. jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia i inne.
 • Objawia się w postaci małych tarczek o średnicy 1-2 mm o zmiennym zabarwieniu w zależności od stadium rozwojowego oraz pory roku.
 • Porażone drzewa mają mniejszy wigor wzrostu, są przyżółknięte i mogą nie zawiązywać pąków kwiatowych na przyszły rok.
 • Na powierzchni żerowania kora przebarwia się i nabrzmiewa a w miejscach żerowania zamiera.
 • Na owocach objawia się występowaniem tarczek najczęściej w zagłębieniu szypułkowym lub przy kielichu. Dodatkowo w około tarczek występują czerwone przebarwienia na skórce
 • W przypadku dużej liczebności pędy sprawiają, że są pokryte makiem.

 

Najlepszym okresem do zwalczania tarcznika jest okres migracji młodych larw w poszukiwaniu miejsca do rozpoczęcia osiadłego trybu życia. Migracja larw rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i trwa ok 6 tygodni. Jednak wszystko zależeć będzie od przebiegu warunków pogodowych. Są one w tym momencie najbardziej wrażliwe na działanie insektycydów oraz innych produktów, które będą go ograniczały.
 • Do tych produktów zalicza się preparaty działające mechaniczne oparte o mieszaniny niejonowych surfaktantów i polimerów np. RODEO. Zabieg ten wykonywany w momencie migracji larw będzie odcinał je od dostępu tlenu i będą ginąć.
 • Obecnie tylko jeden produkt oparty o substancję czynną Cyazypyr®cyantraniliprol w prod. Exirel® posiada zapis rejestracyjny dotyczący zwalczania tarcznika w uprawach sadowniczych.

Więcej o Tarczniku niszczycielu tutaj ➡️: https://tiny.pl/cgzs4. O technikach zwalczania „drobnych szkodników” pisaliśmy w komunikacie agrotechnicznym 15 dostępnym tutaj ➡️: https://tiny.pl/cx7sb

 

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

UWAGA Nasionnica trześniówka ❗️❗️❗️

W zależności od lokalizacji na żółtych tablicach lepowych odławiane są ciągle od pojedynczych muchówek 🪰 Nasionnicy trześniówki do ilości budzącej obawy o zdrowotność owoców zwłaszcza odmian czereśni 🍒 o późnej porze dojrzewania. Nikomu nie trzeba przypominać, że larwy tego szkodnika 🐛 po wylęgu żerują wewnątrz owoców zanieczyszczając jego wnętrze – tzw. robaczywienie owoców.

Jeśli muchówka złożyła już jaja do owocu niestety niczym ich nie zniszczymy. Jednak w jaki sposób ustrzec owoce 🍒 zdrowe przed „robaczywieniem” ❓ To zależy od odmiany:

1️⃣ w przypadku odmian o średniowczesnej porze dojrzewania, które są już zbierane – brak rozwiązań z tak krótkim okresem karencji

2️⃣ w przypadku odmian później dojrzewających możemy jeszcze wykorzystać:

✅ środki zawierające deltametrynę – uwaga na karencję środków wybierać te z zapisem 7 dni karencji
✅ środki zawierające cyjanotraniliprol – 7 dni karencji
✅ środki zawierające acetamipryd – 14 dni karencji

Dla dokładnego określenia presji w każdym z sadów indywidualnie polecamy żółte 🟨 tablice lepowe.

Więcej o samej biologii szkodnika oraz to kiedy wykonać zabieg przeczytacie bezpośrednio pod linkiem 👉: https://tiny.pl/cq282

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Mikroorganizmy w tym przede wszystkim bakterie 🦠 coraz częściej wykorzystywane są w uprawach sadowniczych. Ich dobroczynne działanie widoczne jest nie tylko w postaci poprawy wzrostu i wigoru roślin 💪, ograniczaniu występowania chorób, ale również w pozyskiwaniu i dostarczaniu makroelementów zwłaszcza tych zablokowanych i niedostępnych dla roślin.
Doskonałym przykładem takiej bakterii jest Methylobacterium symbioticum zawarta m.in. w produkcie BlueN®, która wiąże azot atmosferyczny i przekształca do azotu amonowego dostępnego dla roślin.
W skali kraju mamy kilkanaście doświadczeń z produktem BlueN® w różnych gatunkach rozlokowanych w wielu rejonach Polski. W dniu wczorajszym (29.06) gościliśmy w gospodarstwie P. Pawła Pączki (Prezesa GP Galster).
Jak wcześniej sygnalizowaliśmy w gospodarstwie P. Paweł założył doświadczenie z produktem BlueN® w dwóch kwaterach jabłoni:
🍎 odm. Gala
🍎 odm. Szampion
Działanie produktu potwierdziliśmy przy użyciu N-testera. Wyniki przedstawiamy w galerii poniżej.
    
Do kwater tych wrócimy jeszcze w dalszej części sezonu, gdzie będziemy oceniać parametry jakościowe owoców zebranych z ww. kwater, m.in.:
✅ wielkość
✅ jędrność
✅ zawartość cukrów
✅ wybarwienie.
Dziękujemy Panu Pawłowi Pączka za udostępnienie sadu, a Państwa zapraszamy do śledzenia naszej aktywności zarówno na stronie www.fruitakademia.pl jak i na fanpage FruitAkademia
Więcej szczegółów o samym produkcie najdziecie państwo pod linkiem: https://bluen.info/