W ostatnich latach choroba coraz częściej występuje na gruszach i jałowcach w ogrodach przydomowych. W sadach towarowych obserwowana jest sporadycznie, zwłaszcza gdy w sąsiedztwie rosną jałowce będące żywicielami patogenu.
Sprawcą choroby jest grzyb rdzawnikowy Gymnosporangium sabinae. Jest to rdza dwudomowa (patogen w cyklu rozwojowym zasiedla grusze, potem jałowiec sawina), niepełnocykolwa (na żadnym z żywicieli nie dokonuje się pełen cykl rozwojowy). Ecja grzyba przypominają wystające ponad powierzchnię blaszki liściowej, ciemno pomarańczowe do brunatnych, stożki. Dojrzałe pękają bocznie, a z ich wnętrza uwalniane są kuliste, pomarańczowe ecjospory. Na jałowcach rozwijają się czarne telia zawierające dwukomórkowe teliospory.
Objawy rdzy obserwuje się już od wczesnej wiosny na młodych liściach gruszy. Są to jaskrawe, pomarańczowoczerwone, nabrzmiałe, nieregularne plamy z czarnym przebarwieniem w środkowej ich części. Latem (II poł. sierpnia) po dolnej stronie liścia w miejscach tych plam pojawiają się stożkowate, jaskrawe wzniesienia – ecja. Zazwyczaj występują one w kolistych skupieniach. Po osiągnięciu dojrzałości ściana ecjum pęka bocznie uwalniając ecjospory. Na pędach jałowca tworzą się wrzecionowatego kształtu zgrubienia, na których grzyb tworzy czarne, poduszkowate telia, a w nich teliospory. W pierwszym roku infekcja pędów jałowca przebiega bezobjawowo, dopiero od drugiego roku objawy pojawiają się corocznie.
Grzyb zimuje w postaci pasożytniczej grzybni w pędach jałowca. Uwolnione z teliów teliospory, wiosną kiełkują w podstawki, a rozwijające się na nich zarodniki podstawkowe infekują liście gruszy. Natomiast ecjospory uwalniane z ecjów rozwijających się na liściach gruszy, latem lub jesienią dokonują infekcji pędów jałowca. Obydwa typy zarodników roznoszone są wraz z wiatrem.
Ochrona polega głównie na zabiegach profilaktycznych tj. usuwaniu pędów jałowca porażonych przez grzyb Gymnosporangium sabinae. W celu ochrony plantacji towarowych należy usuwać dziko rosnące jałowce. Doskonałe wyniki daje ochrona chemiczna m.in.: fungicydy miedziowe, zawierające mankozeb lub triazole stosowane w okresie wysiewu zarodników podstawkowych, ecjospor lub teliospor.