Sprawcą choroby jest Neofabrea alba i nieco rzadziej N. malicorticis. Obydwa gatunki grzybów workowych są saprotrofami, i tylko w sprzyjających warunkach łagodnymi pasożytami. Owocniki stadium doskonałego obydwu patogenów – apotecja z workami i zarodnikami workowymi, wytwarzane są niezwykle rzadko. N. malicorticis w stadium niedoskonałym (anamorficznym) wytwarza jasnoszare acerwulusy, kubeczkowatego kształtu zlokalizowane bezpośrednio na powierzchni ran zgorzelowych na korze lub pod powierzchnią skórki porażonych owoców. W przypadku N. alba patogen zarodnikuje w postaci czarnych, kulistego kształtu, zamkniętych piknidiów.
Gorzka zgnilizna jabłek – objawy
Objawy gorzkiej zgnilizny jabłek tzw. oczkowanie jabłek, zwykle pojawiają się po upływie kilku miesięcy od zakażenia. Są to początkowo małe plamki gnilne, barwy od jasno do ciemnobrązowej. Centrum plam jest najczęściej ciemnobrunatne natomiast brzegi nieco jaśniejsze. Przebarwienia te szybko powiększają się na skutek łączenia się małych plamek w większe osiągające średnicę kilku centymetrów. Zgnilizna obejmuje także miąższ sięgając głęboko do wnętrza owocu. Na skutek mięknięcia miąższu plamy lekko zapadają się a okrywająca je skórka staje się napięta. Na ich gładkiej powierzchni grzyb wytwarza niewielkie wypukłe wzniesienia (acerwulusy lub piknidia w zależności od gatunku), które w warunkach wysokiej wilgotności pokrywają się kremowymi lub pomarańczowymi śluzowatymi kroplami zawierającymi masę zarodników konidialnych. Część z tych zarodników może kiełkować i tworzyć białą grzybnię na powierzchni zapadniętej skórki.
Warunki rozwoju choroby
Rozwój choroby rozpoczyna się jeszcze w sadzie na wiszących w koronach drzew, dojrzewających jabłkach. Późnym latem zarodniki konidialne wysiewane z rozwijających się w obrębie plam zogrzelowych piknidiów lub acerwulusów dostają się na powierzchnię owoców. Infekcja ma postać utajonej. Zarodniki pozostają na nieuszkodzonej skórce owocu i razem z nim są zbierane i przeznaczane do dalszego przechowywania. W chwili osiągnięcia dojrzałości konsumpcyjnej zarodniki wytwarzają strzępki rostkowe i przez przetchlinki wnikają do wnętrza owocu powodują rozwój wyżej opisanych objawów. W temperaturze pokojowej zgnilizna potrafi całkowicie opanować owoc w ciągu jednej doby.
Terminy zabiegów ochronnych
Ochrona jabłek przed gorzką zgnilizną jest prowadzona w dwóch kierunkach. Pierwszym o którym często się zapomina jest usunięcie źródła inokulum z sadu. Należy pamiętać, że zarodniki tworzą się w obrębie plam zgorzelowych rozwijających sie na pędach, a więc usunięcie zgorzeli znacznie ograniczy inokulum grzyba. Drugim jest zabezpieczenie owoców przed możliwą infekcją poprzez zastosowaniu odpowiednich preparatów biologicznych np. zawierających w swym składzie Pythium oligandrum lub fungicydów zawierających pochodne ftalimidu (kaptan) oraz związki z grupy: anilidów (boskalid), anilinopirimidyn (cyprodynil), fenylopiroli (fludioksonil), strobiluryn (piraklostrobinę, trifloksystrobinę).