Owocówka śliwkóweczka – występowanie i opis szkodnika
Od lat 60-tych występuje powszechnie w sadach śliwowych. Jest to niewielki motyl o długości ciała 7 mm i rozpiętości skrzydeł 10-14 mm u samic oraz odpowiednio 6mm i 8-10 mm u samców. Skrzydła pierwszej pary są szarobrązowe, marmurkowate na ich końcu znajdują się jasnoszare, plamy obok których zauważyć można cztery przecinkowate czarne plamki. Jajo początkowo jest płaskie i przezroczyste, później ma kształt wypukłej tarczki. Gąsienica po wylęgu jest biała z czarną głową, w miarę wzrostu przybiera intensywnie różową barwę.
Cykl rozwojowy szkodnika
Formą zimującą są gąsienice okryte szaro-białym kokonem w szczelinach kory lub na powierzchni ziemi. Wiosną gdy temp. przekroczy 16°C (od poł. kwietnia do poł. maja) następuje przepoczwarczenie. Motyle wylatują począwszy od końca maja aż połowy lipca. Jaja w ilości 35-60 sztuk (w zależności od pokolenia) składane są kilka dni po wylocie w temp. >12°C na zawiązki rzadziej na liście. Intensywne składanie jaj przypada w godzinach wieczornych między 18 a 22 w miesiącu lipcu. Drugie pokolenie składa jaja w III dekadzie lipca i II pierwszych sierpnia. Motyle żyją średnio 2 tygodnie. Natomiast rozwój od jaja do gąsienicy trwa od 6-8 dni. Po wylęgu gąsienica pozostaje kilka minut na powierzchni zawiązka owocu po czym wgryza się do jego wnętrza zasklepiając za sobą otwór wejściowy. Żerowanie wewnątrz owocu trwa około 22 dni. Dorosła gąsienica wygryza otwór wyjściowy i opuszcza owoc, zapowijając się w szczelinach kory lub w glebie na głębokości ok. 2 cm. Szacuje się, że około 50% gąsienic I pokolenia i wszystkie z II pokolenia zimują.
Objawy żerowania szkodnika
Gąsienice tego gatunku wyrządzają szkody w uprawie nie tylko śliw ale także moreli i brzoskwini a niekiedy wiśni i czereśni. W wyniku żerowania – drążenia kanału, gąsienica przerywa wiązki naczyniowe, co powoduje przerwanie przepływu asymilatów z szypułki do owocu. Owoce przestają rosnąć, szybko przebarwiają się na ciemnofioletowo i opadają. W starszych owocach gąsienice można obserwować tuż przy pestce. Owoce zanieczyszczone odchodami tracą wartość handlową.
Sposób przeprowadzania lustracji
Od początku czerwca do końca sierpnia (obserwacje co 2 tygodnie):
- Na losowo wybranych 20 drzewach przejrzeć po 20 zawiązków
Próg szkodliwości
Od początku czerwca do sierpnia:
- Średnio 1-2 jaja lub świeże wgryzy
Profilaktyka i zwalczanie
Do określenia terminu lotu i zwalczania motyli owocówki śliwkóweczki wykorzystuje się pułapki feromonowe. Od początku czerwca do końca sierpnia należy prowadzić obserwacje (co 2 tygodnie). Najwłaściwszym terminem wykonania zabiegu chemicznego jest stadium czarnej główni. Dobór środków wg. aktualnego programu ochrony roślin, z uwzględnieniem okresów karencji i prewencji !