Kwieciak gruszowiec – opis szkodnika
Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Ich ciało jest smukłe, ciemnobrązowe, a głowa zakończona charakterystycznym dla całej rodziny cienkim, długim ryjkiem. Całkowita długość osobników dorosłych tego gatunku wynosi 4-6mm. Na pokrywach skrzydeł młodych chrząszczy widoczna jest poprzeczna linia z jasnych łusek. Jaja u tego gatunku chrząszcza są białe, owalnego kształtu. Larwy są beznogie, z wyraźną ciemnobrązową puszką głowową. Poczwarki chrząszczy są wolne, w zasadzie widać wszystkie części formującego się dorosłego osobnika.
Kwieciak gruszowiec – cykl rozwojowy
Zimują jaja w pąkach kwiatowych rzadziej liściowych. Larwy wylęgają się jeszcze jesienią i żerują wyjadając wnętrze pąków. Z jaj późno złożonych larwy wylęgają się dopiero wiosną na przełomie lutego i marca, a ich żerowanie i rozwój trwa do końca kwietnia. Następnie wewnątrz pąków wchodzą w stadium poczwarki a po 2-3 tygodniach, zwykle na początku maja przepoczwarczają się w osobniki dorosłe. Chrząszcze na zewnątrz wydostają się przez wygryzione owalne otwory. Następnie przez krótki okres żerują na młodych rozetach liściowych. W czerwcu kryją się w szczelinach kory gdzie zapadają w diapauzę letnią, aż do wczesnej jesieni. Od września samice składają jaja do wygryzionych w pąkach kanalików. W ciągu życia samica kwieciaka składa do 60 jaj, zwykle pojedynczo i rzadziej po 2-4 w pąk kwiatowy.
Objawy żerowania
Kwieciak jabłkowiec żeruje na gruszach, ale można występować także na jabłoniach. Jest on charakterystyczny dla starych zaniedbanych sadów gdzie nie prowadzona była ochrona chemiczna. Zaatakowane pąki na skutek podgryzienia przez samice brązowieją, zasychają i opadają. W trakcie żerowania młoda larwa niszczy 4-11 pąków kwiatowych. Jeśli zasiedlony zostanie pąk szczytowy na pędzie jednorocznym w następnym roku obserwuje się brak kwitnienia i zawiązywania owoców. Dorosłe osobniki żerując na młodych liściach powodują ich dziurkowanie a także uszkodzenia pędów. Jesienny żer prowadzi do uszkodzenia pąków liściowych czego efektem jest ogołocenie pędów w następnym sezonie. Masowe występowanie kwieciaka gruszowca przyczynia się do osłabienia kwitnienia oraz zmniejszenia plonu owoców.
Sposób przeprowadzania lustracji
Przed pękaniem pąków:
- z 10 losowo wybranych drzew przejrzeć po 10 pąków kwiatowych
Próg szkodliwości
Przed pękaniem pąków:
- 10 pąków z jajami lub larwami
Profilaktyka i zwalczanie
Z dostępnych metod zwalczania nie chemicznego stosuje się odławianie osobników dorosłych poprzez zakładanie wiosną na pnie drzew opasek chwytnych (np. z tektury falistej). Następnie pułapki takie wraz ze zbierającymi się w nich chrząszczami niszczy się. Zwalczanie chemiczne rozpocząć po przekroczeniu progu zagrożenia. Obserwacje należy przeprowadzić przed pękaniem pąków. Do zwalczania chemicznego zalecane są wczesną wiosną pyretroidy, które ograniczają populację kwieciaka ale także innych szkodników. Preparaty należy dobierać wg aktualnego programu ochrony roślin z zachowaniem zapisów etykiety producenta.