Zwójka bukóweczka – występowanie i opis szkodnika
Przedstawiciel z rodziny zwójkowatych, powszechny na terenie całego naszego kraju w uprawie jabłoni. Motyl dorosły ma brunatno, brunatno-szaro lub rdzawo ubarwioną pierwszą parę skrzydeł o rozpiętości skrzydeł 1,6-2,4 cm z rdzawą przepaską w kształcie litery V. Skrzydła drugiej pary są szarobrązowe. Jaja są jasnozielone, składane są w złożach na górnej stronie liści. Gąsienica jest zielona z jasnymi brodawkami i żółtozieloną głową. Poczwarka jest brązowo czerwona o długości 10-12mm.
Zwójka bukóweczka – cykl rozwojowy i żerowanie
Zimują gąsienice drugiego stadium rozwojowego w oprzędach w załamaniach kory na pniach lub konarach. Z kryjówek wychodzą w okresie zielonego pąka, a największa ich liczebność obserwowana jest tuż przed kwitnieniem. Gąsienice intensywnie żerują na rozetach liściowych i kwiatowych. Na początku czerwca gąsienice wygryzają wgłębienia co powoduje pojawienie się skorkowaceń. W przeważającej większości przypadków przepoczwarczenie odbywa się całkowicie w czerwcu, nieliczne gąsienice pozostają do połowy lipca. Masowe loty tego gatunku rozpoczynają się w czerwcu i trwają ok 2 miesiące. Żerowanie – zeskrobywanie skórki i miękiszu po dolnej stronie liści gąsienic trwa do końca lipca. Część gąsienic schodzi na zimowanie, a część przepoczwarcza się pod koniec sierpnia dając początek nowej generacji.
Sposób przeprowadzania lustracji
Fazy zielonego i różowego pąka:
- Na 20 losowo wybranych drzewach przejrzeć po 10 rozet kwiatowo-liściowych
Od połowy czerwca do połowy września:
- Co 2 tygodnie przeglądać po 20 pędów na 20 losowo wybranych drzewach
- Co 2 tygodnie przeglądać po 20 owoców na 20 losowo wybranych drzewach
Próg szkodliwości
Fazy zielonego oraz różowego pąka:
- 10 gąsienic na 200 rozet
Od połowy czerwca do połowy września:
- 10-12 pędów z gąsienicami z wybranych 400
- 4-8 owoców ze świeżymi wgryzieniami z 400 wybranych
Profilaktyka i zwalczanie
Błonkówki z rodziny gąsienicznikowatych i męczelkowatych pasożytują gąsienice zwójki bukóweczki. Udział w ograniczaniu liczebności populacji tej zwójki mają także ptaki żywiące się gąsienicami tego gatunku. Bardzo pomocne do stwierdzenia obecności i liczebności tego szkodnika w sadzie są pułapki feromonowe. Preparaty chemiczne należy dobrać zgodnie z zaleceniami zawartymi w aktualnym programie ochrony roślin. Bezwzględnie należy uwzględniać okresy karencji i prewencji.