Przędziorek chmielowiec – występowanie i opis szkodnika
Szkodnik bardzo pospolicie występujący w wielu uprawach roślin zarówno w polu jak i w szklarni. Samice są koloru jasnozielonego z dwiema ciemnymi plamami zlokalizowanymi po bokach, z wiekiem ich zabarwienie zmienia się na czerwone. Zimujące samice są karminowo czerwone o wielkości ok. 0,5 mm. Samce są również zielonkawe, nieco mniejsze od samic (0,35 mm) za to ich odnóża są znacznie wydłużone. Jajo jest owalne, bezbarwne wraz z upływem czasu żółknie. Larwy są bezbarwne. Osiągają długość ok. 0,2 mm i są wyposażone w 3 pary nóg. W rozwoju wyróżnia się także dwa stadia nimfalne.
Przędziorek chmielowiec – cykl rozwojowy
Formą zimującą są diapauzujące karminowe samice zgrupowane w resztkach roślin, w szczelinach kory drzew i wierzchniej warstwie gleby. W marcu samice opuszczają kryjówki i składają jaja. Pierwsze larwy obserwuje się już po 7 dniach (przy temp. 25 °C i wilgotności 50-70%). W ciągu życia (3-5 tygodni) samica składa do 200 jaj. W roku obserwuje się od 4 do 5 pokoleń. Samice diapauzujące pojawiają się w II połowie sierpnia.
Objawy żerowania
Osobniki dorosłe żerują na spodniej stronie blaszki liściowej pod oprzędem. Szkodnik nakłuwa liście i wysysa komórki miękiszu. Efektem żerowania są na początku jasne, a później żółknące i brązowiejące plamki na liściach. Skutkuje to zmianami w transporcie składników pokarmowych od liścia do owocu i zaburza dojrzewanie owoców jabłoni. W przypadku silnego zasiedlenia przez szkodnika jego skupiska mogą pokrywać się swoistą przędzą utrudniającą zwalczanie chemiczne szkodnika.
Sposób przeprowadzania lustracji
Faza różowego pąka:
- Za pomocą lupy stereoskopowej przejrzeć dokładnie spodnią stronę 200 liści. Po 1 rozetce z 40 losowo wybranych drzew.
Truskawki:
- Z 200 losowo wybranych roślin (z 4 miejsc na plantacji po 50 roślin) pobrać po jednym liściu i przejrzeć pod binokularem
Próg szkodliwości
Faza różowego pąka:
- Średnio więcej niż 3 formy ruchome na pojedynczy liść.
Truskawka przed kwitnieniem:
- Średnio więcej niż 2 formy ruchome/pojedynczy listek liścia złożonego
Pełnia kwitnienia:
- Średnio więcej niż 3 formy ruchome/pojedynczy listek liścia złożonego
Po zbiorze owoców:
- Średnio więcej niż 5 form ruchomych/pojedynczy listek liścia złożonego.
Profilaktyka i zwalczanie
Obserwacje należy rozpocząć od fazy różowego pąka kwiatowego. Przy wykorzystaniu lupy przejrzeć dokładnie spodnią stronę 200 liści. Zabiegi przeprowadza się tylko jeśli stwierdzone zostanie podczas lustracji liczne występowanie szkodnika oraz przy kontynuacji sprzyjających dla wzrostu i rozwoju warunków pogodowych (sucha i ciepła pogoda). Do zwalczania możliwe jest zastosowanie ochrony biologicznej poprzez rozwieszenie opasek filcowych z dobroczynkiem gruszowym. W strategii zwalczani konieczne jest zastosowanie preparatów chemicznych zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin. W ramach wsparcia ochrony chemicznej przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka powstawania ras odpornych można wykorzystywać produkty wykazujące działanie mechaniczne. Zalicza się do nich preparaty olejowe jak również zawierające polimery silikonowe. Nie można zapomnieć także o przestrzeganiu okresów prewencji dla pszczół i ochronie organizmów pożytecznych.