Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus)

Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus) – występowanie i opis szkodnika

Opuchlak truskawkowiec należy do rodziny ryjkowcowatych posiadając tym samym szereg cech morfologicznych charakterystycznych dla swojego pochodzenia. Dorosły chrząszcz jest koloru ciemnobrązowego osiąga rozmiary 9-13 mm. Posiada ryjek spłaszczony, który rozszerza się na końcu. Na górnej stronie ma jasnobrązowe plamki. Osobniki dorosłe są bezskrzydłe i niezdolne do lotu, natomiast bardzo dobrze chodzą i rozprzestrzeniają się po plantacji w ten sposób. Niezdolność do lotu powoduje, że szkodliwość opuchlaka ma charakter bardziej lokalny a na nowe tereny przenoszony jest z materiałem roślinnym. W populacji opuchlaka występują wyłącznie samice, które rozmnażają się poprzez partenogenezę, powoduje to, że do założenia nowej kolonii wystarczy tylko jeden osobnik. Występuje w uprawie truskawek, malin i borówki wysokiej powodując duże szkody ekonomiczne dodatkowo występuje na roślinach ozdobnych powodując zmniejszenie atrakcyjności wyglądu liści.

Opuchlak truskawkowiec – cykl rozwojowy

Szkodnik zimuje w postaci larw (L5 i L6) w glebie, na głębokości 10-30 cm. Wiosną żerują jeszcze w obrębie systemu korzeniowego uszkadzając go często doprowadzając do silnego zahamowania wzrostu a nawet do całkowitego uschnięcia rośliny.  Larwy następnie się przepoczwarzają i pod koniec maja z gleby wychodzą dorosłe chrząszcze. Samice rozpoczynają składanie jaj dopiero od II połowy lipca aż do końca września. Gatunek ten jest bardzo płodny i pojedynczy osobnik może znosić kilkaset do nawet 2000 jaj. Po kilku tygodniach od złożenia jaj wykluwają się młode larwy żywiąc się korzeniami roślin truskawki, maliny i borówki. Szkodnik najefektywniej rozwija się w temperaturze 20-23°C. Aktywne są aż do później jesieni, kiedy wraz z ochłodzeniem schodzą w głąb gleby do miejsca zimowania. W uprawach polowych występuje jedno pokolenie w sezonie wegetacyjnym.

Objawy żerowania szkodnika

Uprawy mogą być uszkadzane zarówno przez larwy jak przez formy dorosłe. Chrząszcze żerując wygryzają liście od zewnątrz do środka w kierunku nerwu głównego. Objawy te widoczne są od końca maja kiedy opuszcza już glebę w postaci dorosłej. W uprawie truskawek nie powodują one wysokiej szkodliwości. Inaczej może być w przypadku malin, gdzie podgryzają skórkę pędu doprowadzając do jego zaschnięcia.

Larwy żerując w obrębie systemu korzeniowego powodują największe uszkodzenia upraw. Wygryzają korzenie boczne ograniczając zdolność pobierania wody i składników pokarmowych z gleby. Z wydłużeniem okresu żerowania uszkadzane rośliny zostają pozbawione praktycznie całego systemu korzeniowego, doprowadzając do zamierania rośliny. Może dochodzić do wygryzania otworów w koronie truskawki uszkadzając wiązki przewodzące hamując transport asymilatów i składników pokarmowych. Do całkowitego zniszczenia jednej rośliny truskawki może doprowadzić jedna larwa. Obydwa okresy żerowania wiosenny i jesienny  są niebezpieczne w uprawie. Wiosną uszkodzone rośliny mają słaby wigor nie rozwijają się w optymalny sposób, są niższe owoce nie rozwijają się w optymalny sposób a w przypadku silnych uszkodzeń całkowicie zamierają. Jesienią również dochodzi do uszkodzeń systemu korzeniowego roślin, które mają ograniczoną możliwość w zakładaniu pąków kwiatowych na kolejny sezon. W przypadku występowania suszy może dojść do wypadnia roślin. Objawem charakterystycznym dla plantacji, gdzie występuje opuchlak truskawkowiec jest widoczne placowe usychanie roślin.

Terminy przeprowadzania lustracji

Ocenę czy i w jakiej ilości występuje opuchlak truskawkowiec należy wykonywać przez założeniem uprawy. Najłatwiej jest wtedy określić skalę potencjalnego problemu, którą możemy się spotkać w trakcie uprawy. Natomiast w sezonie wegetacyjnym należy zwracać uwagę na pierwsze objawy mogące sugerować wystąpienie szkodnika. Pojedyncze zasychające rośliny należy wykopać i sprawdzić czy w obrębie systemu korzeniowego występują larwy lub poczwarki. Należy tez lustrować liście czy nie ma na nich widocznych wżerów od brzegu blaszki liściowej do środka. Same chrząszcze wychodzą z ukrycia nocą i są ciężkie do spotkania w ciągu dnia na liściach. Schodzą wtedy w głąb rośliny na nawet chowają się pod grudkami ziemi.

Sposób przeprowadzania lustracji

Wczesna wiosną lub latem (do końca sierpnia) przed założeniem plantacji

  • Pobrać 32 próby gleby (o łącznej powierzchni 2m²; każda próba 25 x 25 x i głębokości 30 cm)

Wartość progu zagrożenia

  • 10 larw opuchlaków/2m²

Profilaktyka i zwalczanie

Opuchlak truskawkowiec jest szkodnikiem trudnym do zwalczania w uprawie, ponieważ nie ma zarejestrowanych środków chemicznych, które wykazywałby się skutecznym działaniem systemicznym w roślinie lub mogłyby być stosowane doglebowo. Jedynym zarejestrowanym środkiem jest acetamipryd do jednokrotnego zastosowania przeciwko opuchlakowi. W walce przeciwko temu szkodnikowi można sięgnąć po wsparcie ze strony produktów biologicznych zawierające w swoim składzie nicienie jak również entomopatogeniczne grzyby. Warunkiem skuteczności zabiegów jest zastosowanie środków w warunkach dla nich najbardziej optymalnych według zaleceń producenta. Dla grzybów powinna być zachowana wysoka wilgotność w strefie korzeniowej roślin a temperatura gruntu nie powinna spadać nawet chwilowo poniżej 5°C. Dla nicieni również warunkiem niezbędnym jest zachowanie wysokiej wilgotności nawet przez okres kolejnych 14 dni, ale również temperatura gleby powinna być wyższa i wynosić nie mniej niż 11°C.

Najbardziej efektywnym sposobem walki z opuchlakiem jak również z innymi szkodnikami glebowymi powinna być profilaktyka opierająca się na przewidywaniu ryzyka występowania ich na plantacji. Przeprowadzenie przesiewania gleby przed posadzeniem roślin określi obecność larw w glebie i tym samym w razie licznego występowania powinno zdyskwalifikować dane pole do uprawy gatunków wrażliwych. Duży wpływ na występowania opuchlaka będą miały zabiegi agrotechniczne wykonywane przed założeniem plantacji.

  • Jabłoń
  • Grusza
  • Wiśnia/Czereśnia
  • Śliwa
  • Brzoskwinia

Zgorzel kory jabłoni

Jest drugą po raku drzew owocowych chorobą kory, bardzo powszechnie występującą w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. W warunkach klimatu umiarkowanego Polski główne zagrożenie stanowi w szkółkach i nowych nasadzeniach jabłoni. Silna epidemia choroby doprowadza do masowego zamierania drzew jabłoni w pierwszym roku po posadzeniu. Występowanie choroby na

Przeczytaj całość »

Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia drzew owocowych

Choroba poraża ponad 200 gatunków roślin z 60 rodzin botanicznych. Największe szkody gospodarcze wyrządza na roślinach z rodziny różowatych (Rosaceae), do których należy m.in. jabłoń. Choroba ma ścisły związek ze strukturą i wilgotnością gleb, najczęściej występuje na glebach zwięzłych, ciężkich i wilgotnych. Największe zagrożenie stanowi w uprawie jabłoni i mateczników

Przeczytaj całość »

Rak drzew owocowych

Choroba występuje powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego na wszystkich kontynentach, głównie w rejonach uprawy drzew owocowych, jabłoni (Malus L.) i nieco rzadziej gruszy (Pyrus L.). Ze względu na wyniszczający charakter najwyższe szkody powoduje w szkółkach drzew owocowych, a także w młodych nasadzeniach.

Przeczytaj całość »

Parch jabłoni

Spośród wszystkich chorób pochodzenia odgrzybowego parch jabłoni jest chorobą najpowszechniej spotykaną we wszystkich rejonach uprawy jabłoni na całym świecie. Występuje w klimacie umiarkowanym głównie w sadach, ale także i szkółkach drzew jabłoni. Szkodliwość jest zależna od stopnia porażenia. Choroba powoduje osłabienie wigoru porażonych roślin poprzez ograniczenie produkcji asymilatów, co przekłada

Przeczytaj całość »

Mączniak jabłoni

Choroba bardzo powszechna we wszystkich rejonach uprawy jabłoni, ale może występować także na siewkach gruszy i pigwie. Na jabłoniach w zasadzie może wystąpić w każdej fazie fenologicznej. Najwyższa szkodliwość określona jest w przypadku owocujących drzew jabłoni wiąże się ze spadkiem plonu. Obserwowane jest także zahamowanie wzrostu młodych pędów co przekłada

Przeczytaj całość »

Gorzka zgnilizna jabłek

Choroba jest bardzo powszechną na całym świecie. Występuje głównie w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. W warunkach klimatu umiarkowanego Polski główne zagrożenie stanowi w uprawie jabłoni, zwłaszcza owoców. Choć choroba może także występować na owocach innych gatunków drzew zarówno ziarnkowych, jak i pestkowych m.in. na: pigwie, gruszy azjatyckiej i gruszy europejskiej. Szkodliwość choroby polega przede wszystkim na jej utajonym charakterze i ukazywaniem się objawów na owocach dopiero podczas dłuższego przechowywania. W niektórych gospodarstwach straty w plonach jabłek mogą wynosić 20-50%.

Przeczytaj całość »

Rdza gruszy

W ostatnich latach choroba coraz częściej występuje na gruszach i jałowcach w ogrodach przydomowych. W sadach towarowych obserwowana jest sporadycznie, zwłaszcza gdy w sąsiedztwie rosną jałowce będące żywicielami patogenu.

Przeczytaj całość »

Parch gruszy

Choroba powszechnie występująca w rejonach uprawy gatunków z rodz. Pyrus na całym świecie. W Polsce znana już od dawna w uprawie grusz. Nasilenie choroby jest zależne od kilku czynników, głównie warunków pogody w trakcie sezonu wegetacyjnego, obecności inokulum i podatności odmiany. Ze względu na mniejszą skalę upraw gruszy w Polsce,

Przeczytaj całość »

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych

Choroba powszechnie występuje w rejonach uprawy jabłoni i gruszy. W Polskich sadach corocznie można ją spotkać na jabłkach i gruszkach rzadziej na śliwkach, wiśniach czy morelach. Jest uznawana za jedną z częstszych przyczyn tzw. suchych zgnilizn owoców ziarnkowych. Przy braku ochrony powoduje znaczne straty w plonach owoców.

Przeczytaj całość »

Zaraza ogniowa

Zaraza ogniowa występuje na około 200 gatunkach roślin tak uprawnych jak i ozdobnych. Najczęściej są to rośliny z rodziny różowatych, do których należy m.in. jabłoń i grusza, ale także pigwa, głóg, irga i jarzębina. W warunkach sprzyjających choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się i dokonuje spustoszenia na znacznych obszarach sadów i

Przeczytaj całość »

Zamieranie gruszy

Choroba odnotowana w sadach gruszowych na terenie Europy i USA. W Polsce po raz pierwszy opisana w 1996 roku. Choroba może mieć dwie postaci: gwałtowne zamieranie lub powolne zamieranie. Występuje na roślinach z rodzaju Pyrus, a także na pigwie. Szkodliwość jest zależna od wielu czynników, z których najważniejsze to podkładka

Przeczytaj całość »

Guzowatość korzeni

Jedna z najpowszechniej występujących chorób systemu korzeniowego roślin zarówno zielnych jak i drzewiastych. Zakres roślin na których została odnotowana obejmuje około 200 gatunków. Guzy rozwijające się na częściach podziemnych (korzeniach i szyjce korzeniowej) powodują zakłócenia w pobieraniu wody i składników pokarmowych. Szczególnego znaczenia nabiera w szkółkach drzew owocowych. Materiał z

Przeczytaj całość »

Srebrzystość liści

Srebrzystość liści to choroba, która występuje powszechnie w sadach towarowych wielu gatunków drzew owocowych m.in. na śliwach, wiśniach, czereśniach, a także jabłoniach oraz wielu gatunkach leśnych. W ostatnich latach obserwowany jest wzrost nasilenia choroby w śliwowych i wiśniowych nasadzeniach. Szkodliwość choroby polega unieczynnieniu blaszek liściowych oraz zniszczeniu kory i drewna

Przeczytaj całość »

Gorzka zgnilizna wiśni

Choroba ma zasięg ogólnoświatowy, występuje we wszystkich strefach klimatycznych. Najwyższa jej szkodliwość dotyczy strat w plonie wiśni. Masowe nasilenie ujawnia się w warunkach ciepłej i wilgotnej pogody.

Przeczytaj całość »

Dziurkowatość liści

Choroba powszechna w uprawie śliw, ale także brzoskwini, moreli, wiśni i czereśni. Jej szkodliwość polega na ograniczaniu powierzchni asymilacyjnej, poprzez zniszczenie liści. Efektem tego jest osłabienie wzrostu i rozwoju roślin.

Przeczytaj całość »

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

W zasadzie występuje we wszystkich rejonach uprawy wiśni i czereśni, z wyjątkiem terenów o małej ilości opadów w okresie wiosennym i letnim. Szkodliwość choroby polega na osłabieniu drzew na skutek utraty liści, co przekłada się na ilość i wielkość plonu. W szkółkach wiśni i czereśni choroba może być powodem słabszego przyjęcia oczek.

Przeczytaj całość »

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Choroba powszechnie występuje w rejonach uprawy jabłoni i gruszy. W Polskich sadach corocznie można ją spotkać na jabłkach i gruszkach rzadziej na śliwkach, wiśniach czy morelach. Jest uznawana za jedną z częstszych przyczyn tzw. suchych zgnilizn owoców ziarnkowych. Przy braku ochrony powoduje znaczne straty w plonach owoców.

Przeczytaj całość »

Rak bakteryjny drzew owocowych

Choroba występuje w uprawie drzew owocowych, głównie wiśni, czereśni, brzoskwini i moreli. Poważne szkody wyrządza także w szkółka drzew pestkowych ww. gatunków. W przypadku silnego porażenia doprowadza do zamierania roślin.

Przeczytaj całość »

Torbiel śliwek

Choroba występuje w uprawie śliw na całym świecie. W Polsce głównie w rejonach podgórskich i nadmorskich. Szkodliwość związana jest z całkowitym zniszczeniem owoców. Rozwój choroby stymuluje duża ilość opadów.

Przeczytaj całość »

Srebrzystość liści

Srebrzystość liści to choroba, która występuje powszechnie w sadach towarowych wielu gatunków drzew owocowych m.in. na śliwach, wiśniach, czereśniach, a także jabłoniach oraz wielu gatunkach leśnych. W ostatnich latach obserwowany jest wzrost nasilenia choroby w śliwowych i wiśniowych nasadzeniach. Szkodliwość choroby polega unieczynnieniu blaszek liściowych oraz zniszczeniu kory i drewna

Przeczytaj całość »

Dziurkowatość liści

Choroba powszechna w uprawie śliw, ale także brzoskwini, moreli, wiśni i czereśni. Jej szkodliwość polega na ograniczaniu powierzchni asymilacyjnej, poprzez zniszczenie liści. Efektem tego jest osłabienie wzrostu i rozwoju roślin.

Przeczytaj całość »

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Choroba powszechnie występuje w rejonach uprawy jabłoni i gruszy. W Polskich sadach corocznie można ją spotkać na jabłkach i gruszkach rzadziej na śliwkach, wiśniach czy morelach. Jest uznawana za jedną z częstszych przyczyn tzw. suchych zgnilizn owoców ziarnkowych. Przy braku ochrony powoduje znaczne straty w plonach owoców.

Przeczytaj całość »

Srebrzystość liści

Srebrzystość liści to choroba, która występuje powszechnie w sadach towarowych wielu gatunków drzew owocowych m.in. na śliwach, wiśniach, czereśniach, a także jabłoniach oraz wielu gatunkach leśnych. W ostatnich latach obserwowany jest wzrost nasilenia choroby w śliwowych i wiśniowych nasadzeniach. Szkodliwość choroby polega unieczynnieniu blaszek liściowych oraz zniszczeniu kory i drewna

Przeczytaj całość »

Kędzierzawość liści brzoskwini

Choroba bardzo powszechna, występuje corocznie w uprawie brzoskwini i nektaryny. Szkodliwość jej ogranicza się do zniekształcenia liści, a w konsekwencji osłabienia roślin. Zmiany te przekładają się na obniżenie jakości plonu owoców brzoskwini oraz może mieć wpływ na gorsze przezimowanie porażonych drzew.

Przeczytaj całość »

Dziurkowatość liści

Choroba powszechna w uprawie śliw, ale także brzoskwini, moreli, wiśni i czereśni. Jej szkodliwość polega na ograniczaniu powierzchni asymilacyjnej, poprzez zniszczenie liści. Efektem tego jest osłabienie wzrostu i rozwoju roślin.

Przeczytaj całość »