Owocnica żółtoroga – występowanie i opis szkodnika
Szkodnik występuje powszechnie w zmiennym nasileniu. Zasiedla głównie śliwę, może występować także na wiśni, czereśni i moreli. Bardzo duże nasilenie w sadach ekologicznych. Owad dorosły to błonkówka długości 4-5 mm. Ma czarną głowę, tułów i odwłok oraz żółte odnóża. Samiec ma również żółte czółki oraz przezroczyste skrzydła z brązowymi żyłkami. Jajo jest długości 0,6 mm, owalne, początkowo jasnozielone, później biała szklista. Larwa długości do 6-8 mm, biała z żółtym odcieniem i brązową głową. Posiadają 10 par odnóży.
Cykl rozwojowy szkodnika
Zimują larwy w kokonach w glebie. Dorosłe owady wylatują w kwietniku, kilka dni przed kwitnieniem śliw. W czasie kwitnienia śliw samice składają jaja w działki kielicha wykonując nacięcie przez, które wsuwają jaja do środka. Larwy wylęgają się kilka dni po przekwitnięciu śliw po czym wgryzają się do wnętrza zawiązka. Larwa przechodzi 5 stadiów rozwojowych. W czasie swojego życia larwa może przechodzić do jeszcze kilku innych zawiązków, uszkadzając tym samym od 2-4 zawiązków. Uszkodzone zawiązki odpadają na ziemie wraz z larwami w środku. Larwy wychodzą z zawiązków i zagrzebują się w glebie gdzie zimują. Część larw może pozostawiać w glebie aż dwa lata.
Objawy żerowania szkodnika
Na działki kielicha w czasie kwitnienia lub na kielichu, w miejscu złożenia jaj, widać wypukłą brązową plamkę ok. 2 mm. Po zakończeniu kwitnienia na zawiązkach owoców pojawiają się okrągłe otwory wejściowe larw wypełnione wystającymi z nich odchodami. Uszkodzone zawiązki odpadają na ziemie. Owocnica może zniszczyć 40-60% zawiązków śliwy.
Sposób przeprowadzania lustracji
Lustracje w okresie od białego pąka kwiatowego do końca kwitnienia
- Przed kwitnieniem należy rozwiesić w sadzie białe pułapki lepowe do odłowu owadów dorosłych i sprawdzać je co 2-3 dni, określając liczbę odłowionych błonkówek.
Próg szkodliwości
- 80 owadów dorosłych odłowionych na pułapkę w okresie od początku do końca kwitnienia
Profilaktyka i zwalczanie
Termin wykonywania zabiegu zwalczającego dozwolonymi preparatami przypada na początku wylęgania się larw tj. w ostatniej fazie opadania płatków kwiatowych. Cześć błonkówek może być ograniczana w okresie różowego pąka podczas zwalczania innych szkodników np. mszyc, zwójek zjadających liście. Dobór środków wg. aktualnego programu ochrony roślin, z uwzględnieniem okresów karencji i prewencji ! Wśród typowych rozwiązań są: deltametryna, acetamipryd, cyjanotraniliprol. Zwalczanie uboczne na szkodnika wykazują również: chlorantraniliprol lub benzoesan emamektyny stosowane przy okazji zwalczania zwójek.