Choroba bardzo powszechna, występuje corocznie w uprawie brzoskwini i nektaryny. Szkodliwość jej ogranicza się do zniekształcenia liści, a w konsekwencji osłabienia roślin. Zmiany te przekładają się na obniżenie jakości plonu owoców brzoskwini oraz może mieć wpływ na gorsze przezimowanie porażonych drzew.
Kędzierzawość liści brzoskwini – przyczyny
Sprawca choroby jest grzyb Taphrina deformans, należący do workowców. W stadium rozmnażania płciowego grzyb wytwarza nagie worki, usytuowane bezpośrednio na blaszce liściowej. Zarodniki workowe mogą kiełkować będąc jeszcze w workach. Z zarodników workowy odpączkowują zarodniki konidialne tzw. blastospory. . Kiełkujące blastospory dają początek grzybni przerastającej tkanki porażonych liści.
Kędzierzawość liści brzoskwini – objawy
Objawy pojawiają się pod koniec wiosny. Młode liście w wyniku porażenia są jaśniejsze do zdrowych. Blaszki liściowe są kruche i pofałdowane. Często można obserwować częściową deformację liścia. W miarę upływu czasu liście przebarwiają się brzeżnie na ciemnoczerwono. W lecie na porażonych liściach pojawia się delikatny nalot utworzony z worków wyrastających z grzybni. W sierpniu drzewa zrzucają porażone liście, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Porażone kwiaty zamierają, brązowieją i opadają. Na pędach porażonych roślin często obserwuje się miękkie nabrzmienia.
Na co zwrócić uwagę
Patogen zimuje w postaci blastospor, występujących w postaci epifitycznej na korze i łuskach pąków. Źródłem infekcji wiosennych są zarówno te blastospory zimujące jak i te nowe powstające z askospor. Do masowych infekcji dochodzi wczesną wiosną podczas rozwoju liści z pąków liściowych.
Terminy zabiegów ochronnych
W ochronie brzoskwini i nektaryny niezbędne są zabiegi chemiczne. Konieczne jest wyniszczenie blastospor zimujących na powierzchni porażonych roślin. Zwykle polecane są zabiegi jesienią po opadnięciu liści lub wczesną wiosną w fazie nabrzmiewania pąków oraz w trakcie pękania pąków. Wysoką skuteczność uzyskuje się przy zastosowaniu fungicydów dodynowych oraz miedziowych.