Sprawcą choroby jest grzyb Clasterosporium carpophilum, należący do workowców. Patogen wytwarza w miejscu plam zarodniki wyrastające na cienkich, prostych trzonkach konidialnych. Zarodniki mają wrzecionowaty kształt, barwę oliwkową, zbudowane są z 3-7 komórek.
Dziurkowatość liści – objawy
Najbardziej charakterystyczne objawy choroby obserwuje się na liściach. Początkowo na blaszkach pojawiają się jasnozielone drobne plamki (1,5-5mm). Z czasem plamki zmieniają barwę na brunatną, a tkanka w ich obrębie zamiera i wykrusza się, powodując dziurkowatość. W wyniku silnego porażenia praktycznie cała blaszka może ulec wykruszeniu i wówczas pozostają same nerwy. Tak zniszczone liście przedwcześnie opadają. Czasami objawy mogą wystąpić także na owocach, których skórka pokrywa się drobnymi, ciemnobrunatnymi, suchymi plamkami. Tkanka w obrębie plam, tak jak w przypadku liści pęka co może być przyczyną gnicia spowodowanego przez inne patogeny. Sporadycznie w wyniku porażenia obserwuje się nekrozy na szczytowych częściach młodych pędów.
Warunki rozwoju choroby
Patogen zimuje w postaci zarodników konidialnych lub saprotroficznej grzybni umiejscowionej w drobnych spękaniach kory, ranach i naroślach na pędach oraz pomiędzy łuskami pąków. Wiosną zarodniki tak zimujące z poprzedniego sezonu, jak również świeże powstające na grzybni dokonują infekcji pierwotnych. Zarodniki te wraz z kroplami deszczu przenoszone są na wierzchołki młodych pędów i na tworzące się pąki. Porażeniu ulegają zarówno młode, rozwijające się liście jak i pędy.
Terminy zabiegów ochronnych
W celu ograniczenia występowania dziurkowatości liści wskazane jest wycinanie i niszczenie porażonych przez chorobę pędów. Ochrona chemiczna zazwyczaj pokrywa się ze zwalczaniem innych chorób grzybowych i bakteryjnych. Zabiegi wykonywane fungicydami miedziowymi w okresie spoczynku drzew i na początku wegetacji ograniczają zimujące zarodniki i grzybnię. Do zwalczania patogena na brzoskwiniach, morelach, śliwach i wiśniach polecane są fungicydy zawierające strobiluryny, zgodnie z ich etykietą rejestracyjną. Środki należy stosować przed kwitnieniem oraz po kwitnieniu do okresu zbiorów w zależności od przebiegu pogody i nasilenia choroby.