
- 8 maja, 2025



- 7 maja, 2025

- 5 maja, 2025
„Z miłości do owoców miękkich” w sezonie 2025 firma Innvigo wprowadziła na rynek produkt Klapton 33 WG, który dzięki zawartości dwóch substancji aktywnych tj. boskalidu i piraklostrobiny idealnie wpisuję się w technologię ochrony gatunków jagodowych przed kluczowymi chorobami.
Obecnie doskonale sprawdzi się w uprawie truskawki 🍓, która w obawie przed spodziewanymi przygruntowymi przymrozkami będzie szczelnie przykryta agrowłókninami. A to warunki do rozwoju szeregu chorób, m.in.: szarej pleśni, mączniaków i plamistości zwłaszcza w okresie okołokwitnienia, zarówno na początku jak i końca tego procesu.
Chcecie chronić swoje rośliny przed kluczowymi chorobami, sięgnijcie po Klapton 33 WG.
Więcej o produkcie znajdziecie pod linkiem: https://chemirol.com.pl/produkt/klapton-33-wg/
Pamiętajcie❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 30 kwietnia, 2025
Wysoka jakość owoców gwarantuje łatwiejszy zbyt i wyższe jednostkowe ceny. Uzyskanie owoców w jakości PREMIUM to działanie na które składa się wiele aspektów. Ma ono swoje podłoże zarówno w ochronie roślin, nawożeniu jak i biostymulacji. Rośliny bardzo dobrze odżywione zwykle dają ładniejsze, większe owoce. Jednak aby zwiększyć szansę na większy kaliber owoców warto poza odżywieniem stymulować rośliny od wczesnych faz do podziałów komórkowych w obrębie zawiązków. Dlaczego? Komórki mogą się rozciągać zwiększać swoje objętości, ale nie w nieskończoność. Dlatego po kwitnieniu warto zadbać o to aby w zawiązkach znajdowało się jak najwięcej komórek, które dalej w wyniku właściwego odżywieniu będą budować wielkość owoców. Jak to osiągnąć? Za stymulację podziałów komórkowych odpowiedzialne są fitohormony roślinne takie jak: auksyny, gibereliny, cytokininy i wiele innych. Ostatnie z wymienionych oferują znaczące korzyści, przyczyniając się do poprawy plonów, jakości owoców oraz efektywności produkcji. Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność cytokinin w różnych gatunkach.
Więcej o dobroczynnym oddziaływaniu cytokinin na rośliny uprawne dowiecie się Państwo w komunikatach agrotechnicznych pod poniżej zamieszczonymi linkami:
- Cytokininy i ich funkcje w uprawie roślin jagodowych -> https://tiny.pl/r5c6zrms
- Cytokininy i ich funkcje w uprawie drzew pestkowych -> https://tiny.pl/cpwj5754
Od tego roku na rynku polskim dostępny jest produkt zawiera naturalne promotory cytokinin. Cytoplant®-400 to naturalny biostymulator, który działa na podstawowe procesy biologiczne rośliny. Stymuluje podziały komórkowe, wspomagając rozwój korzeni i pąków kwiatowych, a także zawiązywanie i wzrost owoców.
Cechy Cytoplant-400
- Indukuje podziały komórkowe.
- Zmniejsza dominację wierzchołkową pędów.
- Opóźnia procesy starzenia.
- Mobilizuje składniki odżywcze.
- Zwiększa masę owoców, ich rozmiar i wybarwienie.
Więcej o samym produkcie przeczytacie także tutaj: https://chemirol.com.pl/produkt/cytoplant-400/
- 17 kwietnia, 2025
Nadeszło zapowiadana stabilizacja w pogodzie. Obecnie najbliższe dni będą charakteryzowały się wysoką temperaturą z maksymalną wartością prognozowaną na 17.04 lokalnie nawet do 27. Rośliny po okresie ostatniego ochłodzenia już zaczynają funkcjonować w prawidłowy sposób tj. procesy fizojologiczne zaczynają przebiegać prawidłowo a z liści znikają objawy niedoborów składników pokarmowych. Zauważalne są efekty zastosowanych produktów biostymulujących wspierających rośliny po okresie chłodów. A tym samym rośliny rozpoczną intensywną fotosyntezę i przyrosty masy liściowej odpowiedzialnej za późniejsze wyżywienie owoców.
W tym czasie warto również zwrócić uwagę na właściwą ochronę przed chorobami, szkodnikami oraz nawożenie i biostymulację we wszystkich gatunkach:
Gatunki ziarnkowe, w tym jabłoń, znajdują się w fazie zielonego/różowego pąka. W tym okresie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na parcha jabłoni, mączniaka oraz mszyce i zwójki liściowe, które uszkadzają liście i kwiaty. Po opadach deszczu i przy długotrwałym zwilżeniu ważne jest bardzo dobre zabezpieczenie tkanek zielonych, a w przypadku, gdy modele chorobowe wskazują na podwyższone ryzyko, dodatek produktów o działaniu interwencyjnym. Stąd zalecamy:
- Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha lub FA różowy pąk 7kg/ha + Ozzi 75 WG 0,2kg/ha + Astron X 70 WG 0,5kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
- Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha lub FA różowy pąk 7kg/ha + Astron X 70 WG 0,5kg/ha + Batalion 450 SC 1l/ha + Asystent+ 0,1l/ha
Gatunki pestkowe po ociepleniu dynamicznie weszły w fazę kwitnienia. Najmniej zaawansowany rozwój jest obserwowany na roślinach wiśni, gdzie dopiero ukazują się białe części okwiatu i jak to już jest u pestkowych widoczny jest szczątkowy rozwój liści. W przypadku śliw widać już pierwsze otwarte kwiaty podobnie jak u wiśni ulistnienia jeszcze na ten moment brak. Z kolei na czereśniach otwartych jest między 30 a 70% kwiatów i nieco większe rozety liściowe. Tutaj ważne jest przede wszystkim stymulowanie rozwoju liści i kwiatów, oraz poprawa zapylenia zawiązania. Nie można zapominać, o ograniczeniu możliwości występowania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Dlatego zalecamy:
- Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha + CROPVIT PREMIUM 714 1,0l/ha + Klapton 33 WG 0,75-1kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
- Stablix pH 0,2l/ha + Calan 5kg/ha + CROPVIT PREMIUM 714 1,0l/ha + Klapton 33 WG 0,75-1kg + Asystent+ 0,1l/ha
Gatunki jagodowe, zwłaszcza w truskawkach po zdjęciu okryw na horyzoncie pojawiło się kilka zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności „głód” roślin, przędziorki oraz wzrost zagrożenia ze strony chorób takich jak szara pleśń, antraknoza, plamistości i mączniaki. Dlatego proponujemy:
- Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + Dynamic Cresco 0,8l/ha + Batalion 450 SC 1,66l/ha + Klapton 33 WG 1,8kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
- Stablix pH 0,2l/ha + CROPVIT BMo 1,0-2,0l/ha + CROPVIT PREMIUM 714 0,5-1,0l/ha + CROPVIT PK 2,0-4,0l/ha+ Dynamic Cresco 0,8l/ha + Batalion 450 SC 1,66l/ha + Klapton 33 WG 1,8kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
Pamiętajcie:
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 11 kwietnia, 2025
Ostatni tydzień charakteryzował się dynamiczną aurą pogodową. Po raz kolejny powiedzenie „Kwiecień plecień, bo przeplata…” stało się faktem przyczyniając się do swojego rodzaju pogodowego „rollercoastera”. Naprzemiennie występujące wiatry, a w ostatnich dniach opady deszczu i śniegu doprowadziły do wystąpienia spadków temperatury na poziomie od -2,5 do -5°C. Warunki te spowodowały liczne uszkodzenia w wielu gatunkach roślin. Więcej o tym przeczytacie w Komunikacie agrotechnicznym 39 <tutaj> https://tiny.pl/5hscvn2r
Jakie postępowanie przyjąć po przymrozkach
Nawożenie dolistne to jeden z aspektów wyprowadzania roślin ze stresu, kolejnym jest prawidłowa biostymulacja oparta o sprawdzone rozwiązania, które wielokrotnie obroniły się w trudnych warunkach sezonu wegetacyjnego.
Kompleksowym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu z wykorzystaniem gotowych rozwiązań nawozowych, czyli mieszanki FruitAkademia w aktualnej fazie rozwoju można zastosować wersję Zielony pąk lub Różowy pąk.
Do wsparcia roślin po wystąpieniu długotrwałych przymrozków i powstałych przy tym mikrouszkodzeń tkanek do szybkiej regeneracji warto dostarczyć rośliną wolne aminokwasy Naturamin WSP, które będą wpierały regenerację tkanek po przymrozkach. Dodatkowo w celu zwiększenia aktywności liści i systemu korzeniowego uzupełnieniem Naturaminu WSP będzie Kelpak. Wyciąg z alg morskich będzie wpływał na poprawę procesów regeneracyjnych na roślinie dodatkowo przygotowując je na przejście z okresu chłodów do bardzo ciepłego wręcz upalnego kolejnego tygodnia.
Zalecenia w zależności od gatunku:
Uprawy ziarnkowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 7 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha
Uprawy pestkowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha
Uprawy jagodowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha









Doradztwo - STREFA VIP
