Wiadomości sadownicze

Dwa dni owocnych szkoleń na północy Polski. Najpierw Gospodarstwo Państwa Klimkiewicz, później Gospodarstwo Państwa Kończalskich.
Pogoda jak zwykle spłatała figla, bo trafiliśmy na okres bezpośrednio po przymrozkach, gdzie na zawiązkach widoczne były uszkodzenia chłodowe. W tej sytuacji nie pozstało nam nic innego jak przedstawić przybyłym sadownikom naszą sprawdzoną receptę na taką okoliczność.
Nasze rekomendacje oparliśmy na:
✅ uruchomieniu procesów regeneracji i łagodzenia stresu poprzez algi morskie (Kelpak) i aminokwasy (Naturamin WSP).
✅ ochronie przed chorobami m.in. Klapton 33 WG i jej wsparcie poprzez zastosowanie produktów mikrobiologicznych takich jak BaktoG-Stop, CuPROTE.
✅ wzmocnienie zawiązków poprzez zastosowanie nawozów z linii FruitAkademia
Dziękujemy przybyłym Sadownikom. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
Relacja wideo dostępna pod poniższym linkiem:
Dziś wspólnie z PUH Chemirol sp. z o.o. jesteśmy w sklepie FHU Rentex w Regnowie (woj. łódzkie) https://www.facebook.com/share/15N5Nn9Uiv/
Nasi doradcy są do Państwa dyspozycji, odpowiedzą na Państwa pytania, zlustrują przyniesione pędy i liście pod kątem obecności chorób, szkodników. Przygotują i przedstawią dla Państwa zalecenia na najbliższy intensywny czas w uprawach sadowniczych.
Jesteśmy do waszej dyspozycji do godz. 12.00
Zapraszamy do odwiedzin i owocnego spotkania z FruitAkademia i Chemirol.

„Z miłości do owoców miękkich” w sezonie 2025 firma Innvigo wprowadziła na rynek produkt Klapton 33 WG, który dzięki zawartości dwóch substancji aktywnych tj. boskalidu i piraklostrobiny idealnie wpisuję się w technologię ochrony gatunków jagodowych przed kluczowymi chorobami.

Obecnie doskonale sprawdzi się w uprawie truskawki 🍓, która w obawie przed spodziewanymi przygruntowymi przymrozkami będzie szczelnie przykryta agrowłókninami. A to warunki do rozwoju szeregu chorób, m.in.: szarej pleśni, mączniaków i plamistości zwłaszcza w okresie okołokwitnienia, zarówno na początku jak i końca tego procesu.

Chcecie chronić swoje rośliny przed kluczowymi chorobami, sięgnijcie po Klapton 33 WG.

Więcej o produkcie znajdziecie pod linkiem: https://chemirol.com.pl/produkt/klapton-33-wg/

Pamiętajcie❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Wysoka jakość owoców gwarantuje łatwiejszy zbyt i wyższe jednostkowe ceny. Uzyskanie owoców w jakości PREMIUM to działanie na które składa się wiele aspektów. Ma ono swoje podłoże zarówno w ochronie roślin, nawożeniu jak i biostymulacji. Rośliny bardzo dobrze odżywione zwykle dają ładniejsze, większe owoce. Jednak aby zwiększyć szansę na większy kaliber owoców warto poza odżywieniem stymulować rośliny od wczesnych faz do podziałów komórkowych w obrębie zawiązków. Dlaczego? Komórki mogą się rozciągać zwiększać swoje objętości, ale nie w nieskończoność. Dlatego po kwitnieniu warto zadbać o to aby w zawiązkach znajdowało się jak najwięcej komórek, które dalej w wyniku właściwego odżywieniu będą budować wielkość owoców. Jak to osiągnąć? Za stymulację podziałów komórkowych odpowiedzialne są fitohormony roślinne takie jak: auksyny, gibereliny, cytokininy i wiele innych. Ostatnie z wymienionych oferują znaczące korzyści, przyczyniając się do poprawy plonów, jakości owoców oraz efektywności produkcji. Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność cytokinin w różnych gatunkach.

Więcej o dobroczynnym oddziaływaniu cytokinin na rośliny uprawne dowiecie się Państwo w komunikatach agrotechnicznych pod poniżej zamieszczonymi linkami:

 

  1. Cytokininy i ich funkcje w uprawie roślin jagodowych -> https://tiny.pl/r5c6zrms
  2. Cytokininy i ich funkcje w uprawie drzew pestkowych -> https://tiny.pl/cpwj5754

Od tego roku na rynku polskim dostępny jest produkt zawiera naturalne promotory cytokinin.  Cytoplant®-400 to naturalny biostymulator, który działa na podstawowe procesy biologiczne rośliny. Stymuluje podziały komórkowe, wspomagając rozwój korzeni i pąków kwiatowych, a także zawiązywanie i wzrost owoców.

Cechy Cytoplant-400

  • Indukuje podziały komórkowe.
  • Zmniejsza dominację wierzchołkową pędów.
  • Opóźnia procesy starzenia.
  • Mobilizuje składniki odżywcze.
  • Zwiększa masę owoców, ich rozmiar i wybarwienie.

Więcej o samym produkcie przeczytacie także tutaj: https://chemirol.com.pl/produkt/cytoplant-400/

 

Nadeszło zapowiadana stabilizacja w pogodzie. Obecnie najbliższe dni będą charakteryzowały się wysoką temperaturą z maksymalną wartością prognozowaną na 17.04 lokalnie nawet do 27. Rośliny po okresie ostatniego ochłodzenia już zaczynają funkcjonować w prawidłowy sposób tj. procesy fizojologiczne zaczynają przebiegać prawidłowo a z liści znikają objawy niedoborów składników pokarmowych. Zauważalne są efekty zastosowanych produktów biostymulujących wspierających rośliny po okresie chłodów. A tym samym rośliny rozpoczną intensywną fotosyntezę i przyrosty masy liściowej odpowiedzialnej za późniejsze wyżywienie owoców.

W tym czasie warto również zwrócić uwagę na właściwą ochronę przed chorobami, szkodnikami oraz nawożenie i biostymulację we wszystkich gatunkach:

Gatunki ziarnkowe, w tym jabłoń, znajdują się w fazie zielonego/różowego pąka. W tym okresie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na parcha jabłoni, mączniaka oraz mszyce i zwójki liściowe, które uszkadzają liście i kwiaty. Po opadach deszczu i przy długotrwałym zwilżeniu ważne jest bardzo dobre zabezpieczenie tkanek zielonych, a w przypadku, gdy modele chorobowe wskazują na podwyższone ryzyko, dodatek produktów o działaniu interwencyjnym. Stąd zalecamy:

  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha lub FA różowy pąk 7kg/ha + Ozzi 75 WG 0,2kg/ha + Astron X 70 WG 0,5kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha lub FA różowy pąk 7kg/ha + Astron X 70 WG 0,5kg/ha + Batalion 450 SC 1l/ha + Asystent+ 0,1l/ha

Gatunki pestkowe po ociepleniu dynamicznie weszły w fazę kwitnienia. Najmniej zaawansowany rozwój jest obserwowany na roślinach wiśni, gdzie dopiero ukazują się białe części okwiatu i jak to już jest u pestkowych widoczny jest szczątkowy rozwój liści. W przypadku śliw widać już pierwsze otwarte kwiaty podobnie jak u wiśni ulistnienia jeszcze na ten moment brak. Z kolei na czereśniach otwartych jest między 30 a 70% kwiatów i nieco większe rozety liściowe. Tutaj ważne jest przede wszystkim stymulowanie rozwoju liści i kwiatów, oraz poprawa zapylenia zawiązania. Nie można zapominać, o ograniczeniu możliwości występowania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Dlatego zalecamy:

  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 7kg/ha + CROPVIT PREMIUM 714 1,0l/ha + Klapton 33 WG 0,75-1kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
  • Stablix pH 0,2l/ha + Calan 5kg/ha + CROPVIT PREMIUM 714 1,0l/ha + Klapton 33 WG 0,75-1kg + Asystent+ 0,1l/ha

Gatunki jagodowe, zwłaszcza w truskawkach po zdjęciu okryw na horyzoncie pojawiło się kilka zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności „głód” roślin, przędziorki oraz wzrost zagrożenia ze strony chorób takich jak szara pleśń, antraknoza, plamistości i mączniaki. Dlatego proponujemy:

  • Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + Dynamic Cresco 0,8l/ha + Batalion 450 SC 1,66l/ha + Klapton 33 WG 1,8kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha
  • Stablix pH 0,2l/ha + CROPVIT BMo 1,0-2,0l/ha + CROPVIT PREMIUM 714 0,5-1,0l/ha + CROPVIT PK 2,0-4,0l/ha+ Dynamic Cresco 0,8l/ha + Batalion 450 SC 1,66l/ha + Klapton 33 WG 1,8kg/ha + Asystent+ 0,1l/ha

Pamiętajcie:

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Ostatni tydzień charakteryzował się dynamiczną aurą pogodową. Po raz kolejny powiedzenie „Kwiecień plecień, bo przeplata…” stało się faktem przyczyniając się do  swojego rodzaju pogodowego „rollercoastera”. Naprzemiennie występujące wiatry, a w ostatnich dniach opady deszczu i śniegu doprowadziły do wystąpienia spadków temperatury na poziomie od -2,5 do -5°C. Warunki te spowodowały liczne uszkodzenia w wielu gatunkach roślin. Więcej o tym przeczytacie w Komunikacie agrotechnicznym 39 <tutaj> https://tiny.pl/5hscvn2r

Jakie postępowanie przyjąć po przymrozkach ❓

Nawożenie dolistne to jeden z aspektów wyprowadzania roślin ze stresu, kolejnym jest prawidłowa biostymulacja oparta o sprawdzone rozwiązania, które wielokrotnie obroniły się w trudnych warunkach sezonu wegetacyjnego.

Kompleksowym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu z wykorzystaniem gotowych rozwiązań nawozowych, czyli mieszanki FruitAkademia w aktualnej fazie rozwoju można zastosować wersję Zielony pąk lub Różowy pąk. 

Do wsparcia roślin po wystąpieniu długotrwałych przymrozków i powstałych przy tym mikrouszkodzeń tkanek do szybkiej regeneracji warto dostarczyć rośliną wolne aminokwasy Naturamin WSP, które będą wpierały regenerację tkanek po przymrozkach. Dodatkowo w celu zwiększenia aktywności liści i systemu korzeniowego uzupełnieniem Naturaminu WSP będzie Kelpak. Wyciąg z alg morskich będzie wpływał na poprawę procesów regeneracyjnych na roślinie dodatkowo przygotowując je na przejście z okresu chłodów do bardzo ciepłego wręcz upalnego kolejnego tygodnia.

Zalecenia w zależności od gatunku:

Uprawy ziarnkowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 7 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

 Uprawy pestkowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

 Uprawy jagodowe: Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

Te i wiele innych wartych uwagi rozwiązań znajdziecie Państwo w sklepach Chemirol m.in. w:
📍 Warce – Kolejowej 2a, 05-660
📍 Magnuszewie – ul. Bohaterów Września 5, 26-910
📍 Sandomierzu – ul. Lubelska 1, 27-600
📍 Brzozowie – Brzozów Stary 64, 96-521
📍 Nieborowie – Aleja lipowa 80, 99-416
📍 Kutnie – ul. Spółdzielcza 3, 99-300
📍 Okalińcu – Okaliniec 25, 89-350 Miasteczko Krajeńskie
📍 i wielu innych lokalizacjach oraz dobrych sklepach ogrodniczych
Zapraszamy do naszych punktów oraz do kontaktu z doradcami terenowymi PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Więcej o mieszankach przeczytacie na stronie www.fruitakademia.pl w zakładce „Nawozy” lub klikając w ten link: 👉 https://fruitakademia.pl/nawozy/fruitakademia/