- 16 kwietnia, 2024
Dodatek do mieszaniny produktów Kelpak i Naturamin WSP będzie z jednej strony wspierał zagęszczenie soków komórkowych przez zwiększenie pobierania kluczowych składników pokarmowych (auksyny z prod. Kelpak), a z drugiej wzmacniał reakcje obronne związane z niskimi temperaturami (aminokwasy w sytuacjach stresowych stanowią swego rodzaju krioprotektanty).
Powyższe mieszaniny można stosować łącznie z ochroną fungicydową, dedykowaną na ten moment.
Kelpak – https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/kelpak
Naturamin WSP – https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/naturamin-wsp
CropvitZn – https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/cropvit-zn
FruitAkademia zielony pąk – https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/fruitakademia-zielony-pak
Krzemian – https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/krzemian
Zapraszamy również na naszego FanPage FruitAkademia: https://www.facebook.com/fruitakademia/posts Więcej o mechanizmie wzmacniania roślin na okresy chłodów znajdziesz w komunikacie agrotechnicznym ->
Pamiętajmy:
Jest to zabieg profilaktyczny a proces zagęszczania soków to minimum 24 godziny, im wcześniej zostanie wykonany zabieg jedną z powyższych mieszanin tym większe szanse, że roślina zdąży się przygotować na spodziewane chłody .
- 3 kwietnia, 2024
W pierwsze dni kwietnia wprowadziła nas piękna pogoda. Choć nie we wszystkich rejonach dało się odczuć już prawdziwą wiosnę. Inaczej niż w ubiegłym roku Prima Aprilis pogodowy przyszedł jednak już 2 dnia kwietnia. Załamanie pogody spowodowało konsternację wśród wielu sadowników.
Z czego to wynika ?
Przyczyn zakłopotania jest co najmniej kilka. Po pierwsze mamy do czynienia z przyspieszeniem wegetacji we wszystkich gatunkach. W sadach drzew ziarnkowych i pestkowych w przeciągu kilku dni widoczny jest bardzo szybki przyrost masy liściowej oraz galopujący rozwój kwiatów. W niektórych rejonach po ociepleniu z końca marca uwidoczniły się faza zielonego pąka (centralna Polska) a nawet różowego pąka (południowa część Polski). W przypadku roślin pestkowych z dnia na dzień pojawiło się coraz więcej otwartych kwiatów. Po drugie zbiegnięcie się opadów deszczu z fazą ukazywania się kwiatów nasuwa na myśl pytanie czy taka aura nie utrudni zapylenia w sadach pestkowych, a w sadach jabłoniowych już nie czy dojdzie do wysiewów askospor tylko jak wielka będzie to skala i jak silna infekcja.
Na chwilę obecną w sadach pestkowych warto pomyśleć o poprawie kwitnienia. Tutaj rekomendujemy produkt algowy KELPAK w układzie 3 zabiegów każdy po 3 l/ha.
W przypadku ochrony sadów jabłoniowych sprawa jest bardziej złożona i wynika w głównej mierze ze sposobu/schematu dotychczasowej ochrony.
- Jeśli ostatni zabieg był wykonany w sobotę (30.03) to jak najszybciej wykonać zabieg mieszaniną s.a. ditianon np. Astron 700 WG + Ozzi 75 WG (cyprodynil) lub Batalion 450 SC (pirymetanil). Na zimne warunki sprawdzi się również Diana 500 SC (dodyna). Uwaga! Każdy z ww. produktów w pełnej etykietowej dawce.
- Jeżeli zabieg był w poniedziałek (1.04) z użyciem produktów zawierających ditianon np. Astron 700 WG + siarka, kontynuować zabiegi zapobiegawcze.
Pamiętajcie !!!
- 30 marca, 2024
W tym Świątecznym Czasie Wielkanocnym, życzymy Wszystkim z Państwa oraz każdemu z osobna zdrowych, radosnych świąt. A także sprzyjającej aury w trwającym sezonie wegetacyjnym i wysokich plonów.
- 22 marca, 2024
Podstawą są oczywiście zabiegi zapobiegawcze, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale aby ich wykonanie było ekonomicznie uzasadnione konieczna jest znajomość biologii sprawcy choroby oraz warunków jakie muszą być spełnione do zajścia procesu infekcyjnego.
Po pierwsze warto zobaczyć jak wygląda stan rozwoju zarodników parcha w danej lokalizacji, bo od tego stanu uzależniona będzie siła zagrożenia. Oceny takie sukcesywnie wykonują pracownicy zespołu doradców FruitAkademia.
Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem dojrzałości zarodników w pseudotecjach. Dzisiejsze oceny wskazują, że:
✅ w mniej niż 10% przeglądanych pseudotecjów w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
✅ 40-50% pseudotecjów wypełnionych jest workami z wykształconymi, oliwkowozielonymi zarodnikami ale jeszcze „nie mają one chęci opuszczać worków”
✅w kolejnych 50-60% pseudotecjach, z worków po krótkiej chwili uwalniane są zarodniki zdolne do infekcji.
Drugim niezbędnym do zajścia infekcji parcha a jednocześnie obligatoryjnym czynnikiem jest obecność blaszki liściowej. W wielu lokalizacjach o cieplejszym stanowisku na jabłoniach mamy już fazę tzw. pękania pąków, ale spotyka się już także i fazę mysie ucho. W materiale zdjęciowym z wczoraj i dzisiaj pokazujemy różnice w rozwoju jabłoni odm. RedJonaPrince z woj. mazowieckiego i z woj. wielkopolskiego gdzie bardzo dobrze widać różnicę. W sadach z woj. wielkopolskiego rozwój jest o ok. 5-7 dni szybszy.
I trzecim koniecznym do infekcji warunkiem jest wilgotność / zwilżenie blaszek liściowych. O co w ostatnich dniach nie było trudno. A nadchodzące opady deszczu będą powodowały długotrwałe utrzymywanie się wilgotności.
Zalecenia:
W przypadkach gdy w danej lokalizacji ukazało się bardzo dużo tkanki zielonej, wskazane jest bezwzględne wykonanie zabiegów produktami miedziowymi z dodatkiem siarki.
Warto do mieszaniny dodać adiuwant-y, które ułatwią rozprowadzenie takich zawiesin po powierzchni liścia oraz wydłużą działanie poprzez ograniczenie zmywania.
Więcej o biologii choroby znajdziecie < tutaj >
- 14 marca, 2024
- 11 marca, 2024
Wzmocnienie roślin na start z linią nawozów FruitAkademia