Wiadomości sadownicze

27 lutego 2025 w kalendarzu chrześcijańskim to  data która rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W wielu tradycjach narodowych dzień ten jest obchodzony w bardzo specyficzny sposób. Bowiem w tym dniu dozwolone jest objadanie się tłustymi potrawami stąd też nazwa TŁUSTY CZWARTEK. Zazwyczaj są to faworki lub pączki, najlepiej tłuste i mocno lukrowane.

W tym dniu Program Doradczy FruitAkademia pragnie pokazać Państwu inny wymiar pączków. Z punktu widzenia świata sadowniczego tłuste tj. pękate pączki gwarantują obfite kwitnienie i owocowanie. Życzymy aby w tym roku nie brakowało pączków ani tych tłustych i słodkich, ani tych dających gwarancję owocowania.

Poniżej kilka pączków różnych gatunków.

 

Wzrost temperatur i nasłonecznienia powoduje niebezpieczeństwo wybudzania roślin ze spoczynku zimowego. Ale nie tylko.

Warunki pięknej słonecznej pogody z dodatnią temperaturą, zwłaszcza intensywna operacja słoneczna może powodować ogrzanie komórek kory na pniach i ich pękania. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku gatunków pestkowych jakimi są czereśnie, których tkanki mogą w szybki sposób zostać porażone przez raka bakteryjnego. Przypomnijmy, że komórki bakterii Pseudomonas syringe w stanie epifitycznym znajdują się na powierzchni pędów.

Zabielanie drzew ważne również w innych gatunkach.

Bielenie drzew ma wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest to, że zabielone drzewa rozpoczynają wegetację nieco później niż te nie zabielone. Dodatkowo zabieg ten nie pozostaje bez znaczenia w walce ze szkodnikami. W uprawie gruszy obserwujemy, że zabielone pędy są niechętnie odwiedzane przez miodówkę gruszową.

W jaki sposób wykonać zabieg:

Do zabiegu bielenia najczęściej wykorzystujemy glinkę kaolinową lub wapno hydratyzowane. Dla zapewnienia lepszego pokrycia warto dodać substancje zapewniające lepsze rozprowadzenie cieczy po powierzchni tkanek i poprawiają przyczepność jednocześnie ograniczając zmywanie.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w najnowszym Komunikacie agrotechnicznym 37 dostępnym tutaj: https://fruitakademia.pl/agrotechniczny/komunikat-agrotechniczny-37-04-02-2025-zabielanie-drzew-w-sadach/

Sezon 2024 pełen anomalii dopiero co dobiegł końca, a już nowy daje o sobie znać. Styczeń 2025 to z jednej strony rekord temperatur dobowych i ich przesunięcie w kierunku dodatnim a z drugiej ujemna ilość opadów i nie mówimy tutaj tylko o opadach śniegu. Dla porównania rok roczne ujęcie tej samej kwatery w analogicznym dniu tj. 24 stycznia 2024 (okrywa śnieżna w ilości ok 5cm – temp ok. -4 st. C) i 24 stycznia 2025 (brak śniegu i temp. 4-6 st. C).

Zaczynamy mówić o suszy hydrologicznej coraz głośniej, ponieważ w styczniu 2024 odnotowaliśmy około 60 mm opadu (śnieg+deszcz), natomiast w styczniu 2025 łącznie spadło może 20-30mm. Długoterminowe prognozy pogody nie napawają optymizmem zarówno pod względem temperatur jak i opadów. To ciągłe utrzymanie aż do marca tendencji ciepłych dni z ujemnymi nocami.

Jak na taki układ zareagują rośliny? Póki co są jeszcze w uśpieniu i nie kwapią się aby wychodzić z tego stanu – to przecież jeszcze nadal za wcześnie. System hormonalny nadal utrzymuje je w ryzach. Ale co przyniosą kolejne dni, tego nie wiemy, będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji. Stąd zapraszamy do częstego odwiedzania naszej witryny.

 

Nawożenie w sadzie jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych, a zarazem podstawowym bodźcem determinującym wielkość jak i jakość plonu finalnego. Zanim zaczniemy nawozić warto zastanowić się jaka jest zawartość poszczególnych makro i mikro pierwiastków w glebie naszego sadu. Pomoże to oszacować ilość składników pokarmowych jaką powinniśmy wnieść do sadu.

Badania gleby to tylko pozorny koszt, ponoszony raz na kilka lat (3-4). Za badaniami przemawia jeszcze kilka aspektów m.in.:

  1. Wysiew określonej, wymaganej dla właściwego plonu ilości nawozu posypowego. A więc oszczędność w stosowaniu.
  2. Dostosowanie ilości poszczególnych składników tak aby nie spowodować antagonizmu pierwiastków.
  3. Wymóg w przypadku dodatkowych dopłat z ARiMR – Ekoschemat np. Integrowana Produkcja Roślin.

Badanie takie można wykonać w stacjach chemiczno-rolniczych lub w wyspecjalizowanych firmach. Najważniejszą kwestią jest właściwe pobranie próbek do badania. Tą czynność można wykonać samemu przy użyciu laski Egnera, lub przy użyciu specjalnych próbników zamontowanych na samochodach lub quadach.

Jak właściwie podejść do badania gleby, pobrać próbkę tak aby była reprezentatywna dla kwatery ? O tym wszystkim piszemy w najnowszym komunikacie agrotechnicznym – Komunikat Agrotechniczny 36 tutaj: -> https://tiny.pl/h_1pzjdb 

Zachęcamy także do śledzenia naszej aktywności na FB Fruitakademia -> https://www.facebook.com/fruitakademia  oraz lajkowania naszych postów.

O czym nie można zapomnieć w styczniu🤔❓
Jest wiele ciekawych wydarzeń w tym okresie na których warto być. Jednym z nich jest oczywiście Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW). To największe branżowe spotkanie, na którym już po raz 15 wiedza, nauka i praktyka spotyka się pod jednym dachem, aby pomóc sadownikom i warzywnikom w osiąganiu sukcesów na polu produkcyjnym.
My też tam będziemy, i wspólnie z PUH Chemirol oraz UNIA zapraszamy na nasze stoisko, gdzie nasi Doradcy FruitAkademia odpowiedzą na Państwa pytania, poinformują o aktualnych rozwiązaniach oraz doradzą jak racjonalnie i efektywnie prowadzić produkcję aby efekty były widoczne w postaci materialnej.
Dla pierwszych 100 osób odwiedzających nas zarówno 22 jak i 23 stycznia przewidzieliśmy atrakcyjne upominki.
Do zobaczenia na TSW 2025.
Więcej o targach przeczytacie tutaj: https://tiny.pl/62sy3kdj

Znajdujemy się obecnie na początku sezonu 2025. Podobnie jak poprzednie, ten również rozpoczyna się nietypowymi symptomami, zarówno temperatury powietrza jak i opadów. Według dostępnych raportów IMGW zauważalne było sukcesywne odparowywanie wody z gleby. Sytuacja deficytu powtarza się rokrocznie w całym kraju. Najbardziej widoczny jest on w rowach melioracyjnych i sadzawkach.

Dlatego warto wykorzystać jeszcze obecną wilgotność i przystąpić do wysiewu nawozów potasowych. Doskonale pamiętamy sytuację z ubiegłego sezonu tj. 2024, w którym zimą była co prawda wystarczająca ilość opadów, jednak wraz z rozpoczynającą się wegetacją opady zanikały. A wysypane nawozy bliżej marca długo zalegały na powierzchni gleby.

Po więcej szczegółów związanych z aspektami deficytu wody w sadach i na plantacjach zapraszamy do Komunikatu Agrotechnicznego nr 35, w którym ta tematyka została poruszona zdecydowanie szerzej. Bezpośrednie linki do komunikatów tutaj: https://tiny.pl/6_tf17hc