- 27 maja, 2024
W dniach 26 i 27 maja w rejonie grójecko-wareckim przeszły burze, a wraz z nimi lokalnie wystąpiły opady gradu. Jest to sytuacja powodująca olbrzymie straty na plantacjach jagodowych 🍓🫐 oraz ograniczenie jakości ziarnkowych 🍏🍎🍐.
Jak podejść do zabiegów łagodzących uszkodzenia oraz redukujących stres występujący po gradobiciu❓
W naszych rekomendacjach zalecamy dwie sprawdzone drogi działania.
Na plantacjach truskawki:
✅ Puenta 62,5 WG 0,8 kg/ha lub Batalion 450 SC 1,66l/ha lub ‘kaptan 800 g w kg’ 1,9 kg/ha + Bakto G-STOP 1 l/ha + Naturamin WSP 0,5 kg/ha
✅ Puenta 62,5 WG 0,8 kg/ha lub Batalion 450 SC 1,66l/ha lub ‘kaptan 800 g w kg’ 1,9 kg/ha + Bakto G-STOP 1 l/ha + CuPROTE 2 l/ha.
*) w przypadku środków zaw. 'kaptan’ możliwe użycie na późnych odmianach. Zwrócić uwagę na zapisy etykietowe.
W sadach jabłoniowych:
✅ Lekaro 80 WG 1,9 kg/ha + Bakto G-STOP 1 l/ha + Naturamin WSP 0,5 kg/ha
✅ Lekaro 80 WG 1,9 kg/ha + Bakto G-STOP 1 l/ha + CuPROTE 2 l/ha.
Chcecie przeczytać dlaczego akurat te produkty rekomendujemy więcej przeczytacie jak zawsze Komunikacie nr 15 dostępnym pod linkiem tutaj 👉 https://tiny.pl/d5tbw
Przy zabiegach nalistnych pamiętajmy o dodatku adiuwanta Asystent+ poprawiającego równomierne pokrycie cieczą roboczą liści.
Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 27 maja, 2024
Do suszy zbiegającej się z terminem wzrostu owoców już przywykliśmy, ale rośliny niezmiennie cierpią. Jak wesprzeć rośliny w czasie stresu niedoborów wody i wysokich temperatur❓
Podstawą jest tutaj woda będąca źródłem życia każdej komórki. Jednak ważne jest również właściwe odżywienie roślin.
W celu wsparciu roślin w okresie suszy konieczne jest odpowiednie odżywienie plantacji/sadu w składniki pokarmowe. Warto mieć na uwadze szczególnie te, które zaangażowane są w regulację gospodarki wodnej w komórkach, tj.:
✅ potas – K
✅ wapń – Ca
✅ krzem – Si
W tym trudnym okresie polecamy mieszaniny:
👉 Nano Active 2 – 3 kg/ha + Naturamin WSP 0,2 kg/ha+ Krzemian 0,5 l/ha
👉 Nano Active Forte 4 – 5 kg/ha + Naturamin WSP 0,2 kg/ha + Krzemian 0,5 l/ha
👉 FruitCa 2 kg/ha + Naturamin WSP 0,3 kg/ha + Krzemian 0,5 l/ha
👉 Calan 3 kg/ha + Naturamin WSP 0,2 kg/ha + Krzemian 0,5 l/ha
oraz
👉 Yara Krista K plus 3 – 5 kg/ha + Naturamin WSP 0,2 kg/ha + Krzemian 0,5 l/ha
Dostarczenie cennych składników pokarmowych jest możliwe również w formie oprysków nalistnych z wykorzystaniem nawozów z linii FruitAkademia takich jak FruitAkademia Początek wegetacji oraz FruitAkademia Wzrost owoców II.
Więcej szczegółów jak zawsze znajdziecie w zakładce aktualności lub w komunikatach agrotechnicznych. Tutaj bezpośredni link do Komunikatu nr 14 👉 https://tiny.pl/d5t2g
- 10 maja, 2024
W sadach jabłoniowych widoczne są już objawy parcha jabłoni. Mimo dość szczelnego programu grzyb Venturia inaequalis, znów nas przechytrzył. I nie wynika to z jego „bystrości i przebiegłości” ale z faktu, zdradliwych i niesprzyjających warunków podczas tego sezonu. Mokre i wietrzne okresy oraz ocieplenia i szybki przyrost tkanek niestety nie pomagały w ochronie przed parchem jabłoni. Co w chwili gdy ten „nieproszony gość” zawitał do naszego sadu?
Jeśli w sadzach występują aktywne plamy parcha – konieczne zastosowanie produktu o działaniu wyniszczającym. Takie działanie posiada np. ‘dodyna 500 g/l’ – Diana 500 SC (1,5 l/ha) pod warunkiem wykonania 2 zabiegów w bloku co 7 dni. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanina produktów zawierających: ‘difenokonazol 250 g/l’ np. Porter 250 EC (0,2 l/ha).
Obecnie sucha i ciepła aura to idealne warunki do rozwoju mączniaka jabłoni. Grzyb Podosphaera leucotrich widoczny jest w dużym nasileniu, zwłaszcza w sadach odmian podatnych takich jak: Paulared, Idared, Najdared, Muna ale i Jonagold, a często także Gala. W warunkach występowania objawów sprawdzą się:
- ‘cyflufenamid 50 g/l’ – Kendo 50 EW (0,4-0,5 l/ha) – blokuje wytwarzanie haustoriów (ssawek) przez grzyb służących do pobierania pokarmu z tkanek i nawiązanie kontaktu z rośliną gospodarzem. Działa przez dyfuzję w fazie gazowej.
- ‘proquinazid 200 g/l’ – Tallius Sad (0,2-0,3 l/ha) – zakłóca procesy powstawania appresoriów (przycistek) i uniemożliwia w ten sposób wrastanie strzępek grzyba do tkanek roślin. Prowadzi również do zakłóceń w przekazywaniu sygnałów osmotycznych w komórkach patogenów.
- ‘tetrakonazol 100 g/l’ – Domark 100 EC/Alcedo 100 EC (0,4 l/ha) – hamuje syntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzybów i rozwoju grzybni poprzez blokowanie demetylacji w pozycji C-14.
- ‘difenokonazo 250 g/l’ – Porter 250 EC (0,2 l/ha) – działanie j.w.
WAŻNE:
Z obserwacji po zeszłym roku wynika, że wsparcie w walce z parchem i mączniakiem jabłoni wykazuje również mikrobiologiczny produkt Bakto G-Stop. Produkt ten działa dwutorowo. Po pierwsze bakterie zawarte w produkcie Bakto G-Stop zasiedlają dostępną przestrzeń uniemożliwiając rozwój innych mikroorganizmów, a po drugi metabolity bakteryjne stanowią bazę odżywczych składników, które rośliny mogą wykorzystać do budowania odporności i przyszłego plonu. Więcej o produkcie tutaj: https://tiny.pl/whd58
Pamiętajcie !!!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
- 26 kwietnia, 2024
- 22 kwietnia, 2024
Od ubiegłego tygodnia jesteśmy „zafiksowani” na przymrozkach, których już kolejna fala rozlewa się po terenie naszego kraju. Jednak to nie jedyne zagrożenie z jakim przychodzi nam się mierzyć w sadach jabłoniowych. Musimy pamiętać, o nadal realnym zagrożeniu ze strony Parcha jabłoni, zwłaszcza, że warunki atmosferyczne sprzyjają wysiewom i rozwojowi infekcji.
Dlatego w nadchodzącym czasie, tzn. w okienku zabiegowym zalecamy kontynuację ochrony zapobiegawczej. Do tego celu rekomendujemy produkty zawierające kaptan np. Lekaro 80 WG lub Astron X 70 WG.
W kwaterach, w których ostatni zabieg wykonany był w ubiegły czwartek wskazane jest dołożenie do jednego z ww. środków produktów o działaniu interwencyjnym działających w niższych temperaturach np. cyprodynil (Ozzi 75 WG) lub pirymetanil (Batalion 450 SC). W kwaterach „mączniakolubnych” wykorzystać można również fluksapyroksad (Sercadis), który będzie także sprawdzał się w tych trudnych warunkach.
Wszędzie tam gdzie kwitnienie dobiega końca lub tam gdzie przymrozki uszkodziły okwiat, a płatki kwiatowe zaczynają się obsypywać, do ww. środków wskazane jest dołożenie produktów wykazujących działanie także na szarą pleśń np. pirymetanil lub pentiopirad (Fontelis 200 SC). Choć drugi wybór z wymienionych mając na uwadze przymrozki raczej powinien być przełożony na bardziej stabilny okres. Jak sam producent środka Fontelis 200 SC nie powinno się stosować na rośliny będące w warunkach stresu, np. osłabione i uszkodzone przez przymrozki, chłody.
Pamiętajcie !!!
- 18 kwietnia, 2024