
- 21 marca, 2025
Sezon wegetacyjny nieuchronnie się rozpoczyna. Dlatego warto pomyśleć o zagrożeniach jakie czyhają na „nasze rośliny”.
- W sadach jabłoniowych ale też wszystkich pozostałych gatunkach w pierwszej kolejności łapiemy jeszcze dostępną wilgotność i przed spodziewanymi opadami staramy się wysypać dawki startowe nawozów, głównie tych wieloskładnikowych. Pamiętajmy, że składniki pokarmowe które zamknięte są w granulach nawozów potrzebują wody aby zostać uwolnionymi. Jednakże sam proces rozpuszczenia granuli to połowa sukcesu. Po uwolnieniu z granuli składniki muszą zostać wpłukane do roztworu glebowego i znaleźć się w okolicy systemu korzeniowego. Dopiero wtedy będą dostępne dla roślin. Stąd też polecamy już teraz wysiew nawozów, aby opady jakie są zapowiadane pomogły rozpuścić granule i wpłukać składniki odżywcze do gleby.
- W uprawach jabłoniowych ciągle mamy zapytania o pierwsze zabiegi. W uprawie tego gatunku skupiamy się na parchu jabłoni, jednak z naszych obserwacji wynika, że jeszcze poczekamy na uwalnianie zarodników. Długotrwała susza z jaką przychodzi się nam mierzyć powoduje, że rozwój zarodników tej choroby jest opóźniony, a więc i wysiewów się nie spodziewamy. Stąd na typowy zabieg przed tą chorobą jeszcze za wcześnie. Sytuacja może się zmienić po opadach jednak o tym będziemy informować. Warto jednak pomyśleć o chorobach kory i drewna i wykonać zabiegi produktami miedziowymi i siarkowymi, pełniące swego rodzaju zadanie prewencyjne tzw. fitosanitarne. Absolutnie to będzie to na plus zwłaszcza w kwaterach gdzie „raki i zgorzele” występują w znacznej mierze. Musimy pamiętać że miedź i siarka to również składniki biogenne potrzebne w regulacji wielu procesów zachodzących w tkankach roślin, stąd zabieg ten będzie również działał w tym kierunku.
- Zabiegi środkami miedziowymi to wręcz konieczność w sadach drzew pestkowych gdzie rak bakteryjny sieje spustoszenie. PAMIĘTAJMY: Czynnik sprawczy jest w sadach, a więc sięgajmy po środki miedziowe aby zminimalizować jego nasilenie w późniejszym czasie.
- Środki „OLEJOWE” tylko w uprawie gruszy przy łącznym zastosowaniu z produktami siarkowymi – ostatnie bezpieczne okienko, im później tzn. bardziej zaawansowany rozwój tkanek, tym większe ryzyko uszkodzeń (fitotoksyczności) takiej mieszaniny. Przy zastosowaniu solo OLEJÓW uszkodzenia nie są obserwowane. W sadach jabłoniowych na oleje jeszcze przyjdzie czas. Chyba, że obserwujemy w dużej liczbie złoża jaj mszyc lub tarczki tarcznika niszczyciela.
- W wielu gatunkach widzimy uszkodzenia podstaw pąków ale również wiązek przewodzących. W celu ich regeneracji dobrze będzie sprawdzała się saletra potasowa np. FruitAkademia początek wegetacji. Zabieg polecamy wykonać w kwaterach gdzie z pąków „wygląda” zielona tkanka. Składniki te będą również stanowić wartość odżywczą dla młodych tkanek, zwłaszcza w warunkach tak wszechobecnej suszy z jaką mamy do czynienia w tym sezonie utrudnionym pobieraniem z gleby.
Jak zawsze zalecamy przedewszystkim racjonalność i głęboką analizę danego problemu, zwłaszcza jeśli chodzi o potrzeby wykonywania zabiegów z użyciem ŚOR przed chorobami czy szkodnikami. Każde nasze działanie ma duży wpływ nie tylko na „nasze kieszenie” ale i na środowisko, a zasadność podjętych kroków powinna być oparta na lustracji, ponieważ każdy sad jest inny, a pozornie te same problemy mogą mieć inne nasilenie.
- 21 marca, 2025
Po lustracja gatunków jagodowych można śmiało powiedzieć, że przebieg zimy odcisnął piętno na każdym z gatunków jagodowych. Różni się to przede wszystkim skalą potencjalnych uszkodzeń i możliwościami ich ewentualnej regeneracji.
Truskawka
W zależności od podjętych zabiegów w okresie jesiennym i zimowym sytuacje są różne i zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi kwaterami w gospodarstwie. Największe zaobserwowane uszkodzenia były widoczne na odmianie ‘Aprica’ pozostawionej bez okrywy na okres zimy a w szczególności na okres największych spadków temperatury. Na uszkodzonych roślinach widać wyraźnie zbrązowiałe wiązki przewodzące oraz ciemno brązowy kolor szyjki korzeniowej. . Najmniejsze zmiany mrozowe obserwowane były na odmianach, o wysokim stopniu odporności na mrozy. Najlepszymi tego przykładami jest odmiana ‘Grandarosa’, u której nie obserwowaliśmy większych uszkodzeń. Należy pamiętać, że truskawki są gatunkiem, który na doskonałe zdolności regeneracyjne, lecz należy jej w tym pomóc poprzez kompleksowe podejście do zagadnienia.
Borówka amerykańska
Na lustrowanej plantacji odmiany ‘Duke’ obserwowane były uszkodzenia wewnątrz pąków tj. zbrązowienia były widoczne na przekroju pąka kwiatowego – uszkodzenie dna kwiatowego oraz zalążnia. Poprzez te uszkodzenia zredukowany zostanie finalnie plon jagód. Uszkodzenia poszczególnych kwiatów w pąku kwiatostanowym będzie problemem bo grona będą mniej zagęszczone odbije się to negatywnie na plonie, ale bardziej ryzykownym z punktu widzenia praktycznego są uszkadzane podstawy pąków kwiatowych i wiązek przewodzących. Warto wspomnieć, że w największym stopniu uszkodzeniu uległy pąki szczytowe, które jako pierwsze rozpoczynają swoją wegetację a tym samym owoce uzyskiwane na takich pędach są najwcześniejsze i najwyższej jakości.
Malina
W uprawie malin również zauważalne są uszkodzenia. Podobnie jak w poprzednich gatunkach skala uszkodzeń zależy od lokalizacji i historii plantacji. Według wielu rozmów z plantatorami duży wpływ na przezimowanie miał brak nawadniania plantacji w okresie jesiennym, co przełożyło się na gorsze przygotowanie roślin do zimowania. . Związane jest to z prawidłowym pobraniem i wykorzystaniem składników pokarmowych dostarczanych w sierpniu. Wystarczająca wilgotność pozwoliła na pobranie i wbudowanie dostępnego azotu z gleby do struktur roślinnych. Natomiast przy przesuszaniu roślin azot zgormadzony w glebie został pobrany i pobudził rośliny w okresie końca października, kiedy to wystąpiły opady deszczu przerywając wchodzenie w prawidłowy spoczynek roślin zwiększając ich podatność na występowanie przemrożeń.
Obecnie na początku sezonu plantator jest w stanie tak poprowadzić uprawę i biostymulację roślin w sposób minimalizujący dotychczasowe uszkodzenia. Przede wszystkim nie można zwiększać stresu u roślin. Tyczy się to stresu nadmiernego zasolenia podłoża, przesuszenia oraz niedoborów składników pokarmowych w formach łatwo dostępnych dla roślin. W celu prawidłowo prowadzonej biostymulacji nakierowanej na regenerację roślin konieczne jest wykonanie całej technologii regeneracyjnej z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań tj. Kelpak, Naturvital Plus, BaktoProFos.
Polecana kolejność wykonywanych działań:
- Naturvital Plus 5-10 l/ha + Bakto ProFos 1l/ha – fertygacja lub belka herbicydowa lub Naturvital Plus 3-5 l/ha + Bakto ProFos 1l/ha – zabieg opryskiwaczem, belką polową
- Kelpak 5 l/ha – fertygacja po ociepleniu się gleby
- FruitAkademia początek wegetacji – 5,5 kg/ha
- Kelpak 3 l/ha – zabieg nalistny, rozwój liści
- 14 marca, 2025







- 11 marca, 2025
Start sezonu wegetacyjnego już za pasem. Prognozy przewidujące znaczące ocieplenie potwierdziły się. Rośliny będą budziły się ⏰ do życia wchodząc w kolejny sezon szybkim krokiem. Szczególnie widoczne jest to może w uprawach pod osłonami na przyśpieszony zbiór dla gatunków takich jak truskawka 🍓i maliny.
1️⃣ W pierwszej kolejności warto wykonać zabiegi nawożenie w uprawach w otwartym gruncie. Dlaczego❓ Ponieważ to składniki pokarmowe muszą czekać na roślinę a nie odwrotnie. W dobie deficytu wodnego należy łapać dostępną wilgoć aby granule nawozów mogły się rozpuścić a składniki pokarmowe przedostać do profilu glebowego. Warto wykorzystać rozwiązania kompleksowe tj. BlueComplex.
2️⃣Aktywizacja środowiska glebowego poprzez zastosowania kwasów humusowych (NaturVital Plus) i produktów mikrobiologicznych (BaktoProFOS oraz Baktokompleks) .
3️⃣Wsparcie aktywności systemu korzeniowego i przyspieszenie procesów regeneracyjnych poprzez zastosowanie produktów algowych (Kelpak).
Po więcej szczegółów zapraszamy do najnowszego Komunikatu Agrotechnicznego 38, bezpośredni link do komunikatu tutaj: 👉 https://tiny.pl/m6c-nx9p
Zachęcamy do śledzenia naszej aktywności na FB Fruitakademia -> https://www.facebook.com/fruitakademia oraz lajkowania naszych postów.
- 7 marca, 2025










- 6 marca, 2025







Doradztwo - STREFA VIP
