W sadach i jagodnikach rokrocznie notuje się występowanie 22 gatunków, których liczebność w zależności od sezonu wegetacyjnego bywa zmienną. Gąsienice zwójek 🐛 liściowych żerują na pąkach, liściach 🌿, kwiatach 🌸, a także owocach 🍏. W sadach powszechnie można spotkać m.in.: zwójke różóweczke, zwójke bukóweczke, zwójke siatkóweczke i wydłubke oczateczke. Do grupy tych szkodników zaliczyć należy również owocówkę jabłkóweczkę.
Lustracje terenowe – komentarz:
W wielu rejonach naszego kraju wzrosło ryzyko związane z występowaniem gąsienic zwójek liściowych. Na dzień dzisiejszy nie trudno znaleźć zwinięte liście z oprzędami, ale także wgryzy w liściach 🌿 i w zawiązkach 🍏. Do pułapek feromonowych odławiają się systematycznie motyle 🦋 zwójki siatkóweczki i koróweczki.
Dodatkowo od 2️⃣2️⃣.0️⃣5️⃣ w cieplejszych rejonach i 2️⃣5️⃣.0️⃣5️⃣ w nieco zimniejszych odławiają się samce owocówki jabłkóweczki. Początkowo były to pojedyncze osobniki, których liczebność wraz z ociepleniem po kilku cieplejszych nocach wzrosła. Gatunek ten jest szczególnie groźny dla zawiązków, w których larwy drążą kanały do wnętrza gniazda nasiennego i przegryzają się na wylot zawiązka, co prowadzi do jego gnicia i opadania. Wzrost zagrożenia widoczny jest nie tylko w pułapkach feromonowych ale także w wykresach z modeli chorobowych.
Zalecenia zależnie od sytuacji:
- Na tą chwilę proponujemy regularnie lustrować pułapki feromonowe wywieszone w sadach, oraz systematyczne liczenie odłowionych osobników w celu wyznaczenia piku lotów. W warunkach masowego lotu i składania jaj przez zapłodnione samice wykonać zabieg produktami: zawierającymi acetamipryd, m.in. Apis/LosOvados 200 SE w dawce 0️⃣,2️⃣ l/ha.
- Jeśli w sadzie widoczne są liczne objawy żerowania zwójek liściowych i odławiane są liczne motyle owocówki jabłkóweczki (systematycznie w liczbie 1️⃣5️⃣ motyli w ciągu 3️⃣-4️⃣ dni na 1️⃣ pułapkę) polecamy zastosować produkt Steward 30 WG 0️⃣,1️⃣7️⃣-0️⃣,2️⃣ kg lub Coragen / Voliam 200 SC w dawce 0️⃣,1️⃣2️⃣5️⃣-0️⃣,1️⃣7️⃣5️⃣ l/ha.
Należy pamiętać, że motyle podejmują lot podczas ciepłych nocy (w temperaturze 1️⃣5️⃣°C). Przy sprzyjających warunkach za 1️⃣2️⃣-1️⃣4️⃣ dni od momentu złożenia jaj będzie obserwowana faza „czarnej główki”. I wówczas będzie wskazane użycie silniejszych rozwiązań.
Ważne:
- Coragen, Voliam, Apis, LosOvados – niszczą także gąsiennice, które wgryzły się delikatnie do owoców.
- Apis, LosOvados – skuteczne także w walce z mszycami.
- Steward – zgodnie z etykietą można stosować do 19.09.2022.