W sadach jabłoniowych 🍏🍎 ale również gruszowych 🍐 a także pestkowych wiśniach i czereśniach 🍒, jesteśmy już po pierwszych zabiegach środkami miedziowymi. Mówiliśmy 🗣 i pisaliśmy ✍️ o tym, że zabiegi te były skierowane głównie na zabezpieczenie ran po cięciu zimowym przed chorobami kory i drewna oraz przed rakiem bakteryjnym.
W ostatnim tygodniu mieliśmy wiele telefonów 📞☎️ z zapytaniami: Czy pryskać na parcha ❓ I odpowiadaliśmy że presja wzrasta ale jeszcze warunki do zajścia infekcji są niewystarczające.
Na ten moment ⏰ w sadach rzeczywiście presja ze strony PARCHA JABŁONI urosła do znaczącego poziomu 📈. Związane jest to ściśle z biologią sprawcy tej choroby – grzyba Venturia inaequalis. W dniu 9️⃣.0️⃣4️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣ wzięliśmy pod lupę 🔎 po raz kolejny zeszłoroczne liście z objawami tej choroby. Obserwacje te 👀 wskazują na dojrzałość askospor – zarodników parcha (60-80% ogólnego potencjału) i ich zdolność do infekcji najmłodszych tkanek 🌿. Przyczyniły się do tego opady śniegu 🌨 na pocz. kwietnia oraz deszcz 🌧 w ostatnich dniach.
Co zrobić aby ustrzec tkanki zielone w nadchodzącym czasie ❓
Nadchodzący tydzień zapowiada się pod znakiem licznych mniej lub bardziej intensywnych opadów deszczu☔️ i wzrostu temperatury > 15 st. C w ciągu dnia. Przy takich warunkach może dochodzić do wysiewów i infekcji V. inaequalis – parcha jabłoni. Dlatego polecamy wykonanie zabiegu produktami zawierającymi związki miedzi Cu. Zabieg ten bezwzględnie należy wykonać w dn. 1️⃣2️⃣-️1️⃣5️⃣.0️⃣4️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣. Pozwoli on na zabezpieczenie młodych tkanek przed pierwszymi infekcjami, które jak doskonale wiemy mogą rzutować na dalszą uprawę.
Co można jeszcze dorzucić podczas tego zabiegu, aby ograniczyć puste przejazdy ❓❓❓
Przyrastające młode tkanki w początkowej fazie wzrostu
potrzebują dużej ilości składników pokarmowych. Pobór ich z gleby często z uwagi na jeszcze nieaktywny w pełni system korzeniowy jest słabo wydajny przez na liściach często widoczne są niedobory – np. czerwonobrunatne brzegi młodych liści.
Dlatego w nadchodzącym czasie w zależności od fazy wzrostu polecamy do zabiegu produktami miedziowymi dodatek nawozu FruitAkademia na początek wegetacji lub FruitAkademia mysie ucho (więcej). Mieszanki są również polecane do upraw pestkowych (wiśnia, czereśnia) i jagodowych (porzeczka).
Zachęcamy do zapisania się do Strefy VIP (tutaj) gdzie uzyskacie państwo dostęp na podgląd modeli chorobowych parcha m.in. RIM Pro Venturia, mączniaka i innych chorób 🦠oraz szkodników 🐛 w zależności od wybranej stacji pogodowej zlokalizowanej w Państwa rejonie, a mamy ich 5️⃣2️⃣ w całej Polsce.