Aktualności sadownicze

Redukcja presji parcha poprzez przyśpieszenie rozkładu liści – dlaczego jest to tak ważne już teraz

Redukcja presji parcha poprzez przyśpieszenie rozkładu liści – dlaczego jest to tak ważne już teraz

Okres pozbiorczy w sadach 🍏🍎 jest szczególnie ważny, ponieważ pewne działania podjęte teraz będą dawały wymierne korzyści w przyszłym sezonie. W bieżącym roku dużym problemem w wielu sadach okazał się parch jabłoni „rozsiany” po liściach. Plamy te po okresie zimy będą źródłem wysiewów zarodników workowych w okresie wiosennym. Aby uniknąć problemów od początku kolejnego sezonu należy zadbać o jak największą redukcję potencjału infekcyjnego grzyba 🍄 Venturia inaequalis już teraz.

Jak to zrobić Jest kilka sposobów i terminów📅:

1️⃣ Opryskiwanie 'solo’ produktem biologicznym 🦠 BaktoKompleks w dawce 🧪 1l/ha w bezpośrednio po zbiorach i na początku opadania liści 🍂.

2️⃣ Opryskiwanie produktem biologicznym 🦠 BaktoKompleks 0,5-1l/ha + kwasy humusowe np. NaturvitalPlus w dawce 🧪 1-3 l/ha w momencie początków opadania liści 🍂

3️⃣ Opryskiwanie produktem biologicznym 🦠 BaktoKompleks 0,5-1 l/ha + 1% roztwór mocznika bezpośrednio po zbiorach i na początku opadania liści 🍂

4️⃣ Opryskiwanie 5% roztworem mocznika 46N po przymrozkach i w momencie gdy 10% liści zaczyna opadać 🍂

Dlaczego w takiej kolejności Wynika to z biologii rośliny, specyfiki działania wykorzystanych środków oraz kosztów. Należy przyjrzeć się 🔎👀 się poszczególnym rozwiązaniom i mieć na uwadze, że:

👉 Produkty biologiczne 🦠 wymagają odpowiednich warunków i czasu do rozwoju i zasiedlenia liści. Zastosowanie ich bezpośrednio po zbiorze daje pewność, że bakterie w nich zawarte zdążą się rozwinąć, dodatkowo minimalna temperatura dla organizmów z gr. Bacillus wynosi od 5 st. C. stąd też zbyt późne podanie może spowodować, osłabienie działania.

👉 Mikroorganizmy 🦠 do rozwoju potrzebują również energii na start, a taką są związki organiczne w postaci węgla (C) i (N), stąd dodatki w postaci kwasów humusowych są doskonałą pożywką dla bakterii. Podobną funkcję spełnia azot pochodzący z roztworu mocznika.

👉Roztwór 5% mocznika 46N jest bardzo dobrym źródłem azotu (N) jednak jego stosowanie napezy przesunąć po przymrozkach, w momencie gdy liście żółkną i zaczynają opadać. Zastosowanie w momencie gdy rośliny są jeszcze aktywne może prowadzić do pobudzenia wzrostu i zaburzenia procesów spoczynku roślin.

Po więcej szczegółów jak zwykle zapraszamy na stronę www.fruitakademia.pl .

O „Bakteriach 🦠 wspomagających uprawy sadownicze🍏🍎” pisaliśmy również w komunikacie agrotechnicznym 33, dostępnym pod linkiem: ➡️ https://tiny.pl/wwxhk

Pamiętajcie ❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.