Bielenie drzew w sadzie jest metodą znaną od wieków. W latach 50 ubiegłego wieku w wielu sadach bielenie pni przy pomocy mleczka wapiennego i pędzla było powszechnie stosowane. Obecnie metodę bielenia pni drzew powszechnie stosują działkowicze, co nie oznacza, że nie jest stosowane w sadach towarowych.
Dlaczego bielimy drzewa?
- Zabielone pnie drzew wolniej się nagrzewają, co ogranicza pękanie oraz opóźnia „ruszenie” wegetacji
- Na zabielonych częściach roślin utrudniona jest aktywność szkodliwych owadów
Jak najskuteczniej zabielić drzewa?
Jedną z najprostszych metod jest kredy wapiennej lub wapna hydratyzowanego w niewielkiej ilości wody tzw. mleczko wapienne, a później stworzenie odpowiedniego roztworu poprzez dolewanie wody. Taki roztwór nanosimy za pomocą pędzla.
Drugim sposobem jest sporządzenie roztworu przy użyciu glinki kaolinowej i opryskanie roślin za pomocą standardowego opryskiwacza sadowniczego. Do tego zabiegu warto dodać adiuwant zapewniający lepsze rozprowadzenie roztworu po powierzchni opryskiwanej oraz zabezpieczający przed zmywaniem.
Więcej szczegółów przeczytacie Państwo w najnowszym komunikacie agrotechnicznym #2/2024 tutaj: -> komunikat-agrotechniczny-2-08-02-2024-bielenie-drzew/
Pamiętajcie, Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.