Aktualności sadownicze

Niskie temperatury

Kategoria:

Niskie temperatury

Kolejna fala przymrozków nawiedziła teren sadowniczy. O szacowaniu uszkodzeń ciężko jeszcze mówić – najbliższe kilka godzin pokaże.  Poniżej zakresy temp jakie odnotowały nasze stacje.

Postępowanie:

W rejonach gdzie doszło do słabych uszkodzeń kwiatów zalecamy wzmocnienie pąków/kwiatów poprzez wykonanie zabiegu preparatami z grupy biostymulatorów i nawozami bogatymi w azot oraz mikroelementy np. bor, cynk czy krzem. Zabieg nie przywróci do życia utraconych pąków ale pomoże zregenerować i przygotować rośliny na niskie temperatury, które zapowiadane są na kolejne dni.

Polecamy:

1. Mocznik (3–5 kg/ha) + Cropvit B (1-3 l/ha) + Cropvit Zn (2-3 l/ha)+ Krzemian (0,5 l/ha).
2. FruitAkademia zielony pąk + Krzemian (0,5 l/ha).

+ produkt zawierający aminokwasy np. Naturamin WSP 0,5kg

W sytuacjach stresowych aminokwasy odpowiadają w roślinie za reakcje obronne – stanowią również swego rodzaju krioprotekcje roślin.

SERYNA reguluje gospodarkę wodną i reakcje antystresowe. Prekursor glicyny-betainy, jednej z najskuteczniejszych substancji antystresowych w roślinie.

PROLINA poprawia płodność pyłków i zapewnia spójność ścian komórkowych. Chroni membrany i białka przed niekorzystnym działaniem wysokich stężeń jonów nieorganicznych, zapobiegając denaturacji i stresom wodnym. To również aminokwas chroniący wymianę osmotyczną w komórce.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.