Aktualności sadownicze

Najwyższa pora na WAPŃ dolistnie

Kategoria:

Najwyższa pora na WAPŃ dolistnie

Wapń niewątpliwie odgrywa ogromną rolę dla roślin. Pierwiastek ten odpowiada za szereg procesów, m. in. odpowiada za właściwy odczyn gleby, przez co reguluje pobieranie innych składników pokarmowych, podany dolistnie wzmacnia ściany komórkowe. Wynika to z faktu, iż wapń jest składnikiem propektyn – pektynian wapnia – substancji uszczelniającej tkanki liści, zawiązków i owoców. Wysycenie ścian komórkowych wapniem poprawia trwałość pozbiorczą, w przypadku jabłoni zapobieganiu chorobom pochodzenia fizjologicznego w tym gorzkiej plamistości podskórnej.
Intensywność dokarmiania wapniem należy uzależnić od kilku czynników, takich jak: wymagania odmiany, ilość owoców na drzewie, ilość wapnia w glebie oraz możliwości pobierania wapnia w okresie wiosennym.
Dostarczenie odpowiedniej formy wapnia w początkowym okresie wzrostu do zawiązków jabłoni, gruszy ale także wiśni, czereśni oraz truskawki, maliny i borówki jest niezmiernie istotne.
Na rynku mamy dostępne produkty zawierające wapń w postaci: soli – forma chlorkowa np. Chlorek wapnia i saletrzana np. saletra wapniowa Calan, mrówczanu wapnia np. FruitCa oraz zaawansowanych technologicznie ultra nawozów takich jak NanoActive i NanoActiveForte.
Na chwilę obecną polecamy wykorzystanie wysokoefektywnych a jednocześnie bezpiecznych nawozów. Takim nawozem jest FruitCa stanowiący źródło wapnia wzbogaconego o bor. Skorelowane działanie mrówczanu wapnia i boru zapewnia wyjątkową skuteczność przekładająca się na poprawę parametrów jakościowych m.in. jędrność owoców. Drugim rozwiązaniem na tą chwilę może być NanoActive Forte, który oprócz wapnia zawiera azot, potas, magnez i siarkę oraz mikro wspomagające zawiązki na moment intensywnych podziałów komórkowych.
packshot_nano_active_forte_16kg

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.