Aktualności sadownicze

Przerzedzanie zawiązków

Kategoria:

Przerzedzanie zawiązków

Przerzedzać czy nie przerzedzać ⁉️ Oto jest pytanie🤔
 
Od pewnego czasu przerzedzanie to już nie kaprys, to KONIECZNOŚĆ w drodze do produkcji wyrównanego, wysokiej jakości plonu handlowego 🍎.
 
Sytuacja z utrzymaniem zawiązków jabłoni 🍏 na tą chwilę jest bardzo różna. Od nadmiernej ilości w kwaterach Gali, Idareda czy Najdareta do wręcz słabej w grupie Jonagold-ów. Przyczyn próżno szukać na ten moment, ponieważ ich mogła być cała masa. Niepodważalnym faktem jest to iż w sadach 🌳 dobrze odżywionych 💪 oraz tam gdzie zastosowany był program regulacji owocowania z użyciem giberelin np. Novagib 010SL i redukcji siły wzrostu z proheksadionem wapnia np. Kudos 10 WG sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. O zastosowaniu ww. regulatorów mówiliśmy dużo 🗣 oraz pisaliśmy ✍️ w komunikatach dostępnych pod linkami:
oraz
 
Na ten moment w kwaterach o znaczącym obłożeniu 🍏🍏🍏 następuje już różnicowanie zawiązków na wielkość. Jest to dogodny moment na wykonanie zabiegu przerzedzania z użyciem 6-benzyloaminopuryny tj. produktu 👉❗️ Exilis 020 SL ❗️👈.
 
Dlaczego ten produkt ❓❓❓ Warto przyjrzeć się 🔎 samej substancji.
6-Benzyloaminopuryna jest substancja bardzo „mądrze przerzedzającą” 🧠, wzmaga konkurencję między zawiązkami i faworyzuje te najsilniejsze💪💪💪, a więc te w których znajdują się nasiona.
✅ Działanie benzyloadeniny (BA) stymuluje do wcześniejszego i mocniejszego naturalnego opadania zawiązków.
Benzyloadenina działa silniej 💪 gdy jest mniej światła, co oznacza, że efekt będzie silniejszy pod siatkami antygradowymi i w pochmurne dni ☁️🌥.
👉❗️ WAŻNE ❗️👈
Optymalnym terminem 📅 do opryskiwania BA jest rozmiar owoców z kwiatów królewskich 8-18 mm, przy czym warunki pogodowe po oprysku mają większe znaczenie, niż sam rozmiar zawiązków.

 

💉 Dawka: 5-7,5 l/ha (wyższe dawki na odmiany trudne do przerzedzania np. Gala, Golden)
 
❗️❗️❗️ UWAGA ❗️❗️❗️
Exilis 020 SL może być zastosowany zarówno w uprawie jabłoni 🍎jak i gruszy 🍐.
 
👉❗️ DZIAŁANIE DODATKOWE ❗️👈
 
😲 Bardzo ważne jest iż w pozostałych po przerzedzaniu zawiązkach stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu owoce dorastają do większych rozmiarów 🍎.
 
Więcej znajdziecie pod linkami:
 
PAMIĘTAJCIE❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.