Ostatnie opady deszczu w wielu rejonach wzbudziły zaniepokojenie co z Parchem jabłoni. Według długoterminowych prognoz kolejne dni będą obfitowały w opady deszczu . Modele chorobowe zarówno RimPro jak i PrognoScab symulują, że jest to kolejny z momentów podwyższonego zagrożenia ze strony Venturia inaequalis.
Koniec ubiegły tygodnia –. upłynął pod znakiem opadów deszczu . Opad ten w zależności od rejonu kształtował się na poziomie od –mm i był długo wyczekiwany , w głównej mierze przez rośliny .
Przed deszczem polecaliśmy zabezpieczenie jabłoni na możliwość infekcji parchem jabłoni. Obecnie zapowiadane są kolejne opady nawet burzowe mające swój początek jutro tj. ., a w prognozach także na kolejne dni widoczne są zachmurzenie i mniejsze lub większe opady nawet do 15mm.
Dlatego dziś . lub najpóźniej jutro . wskazane jest ponowne zabezpieczenie jabłoni. W tym celu w zależności od dotychczasowej strategii polecamy:
jeśli ochrona była szczelna do tej pory i w ubiegłym tygodniu spadło niewiele deszczu: kaptan (Lekaro 80 WG) + trifloksystrobina lub „solo” pentiopirad (Fontelis 200 SC)
jeśli ochrona była na słabym poziomie a od zabiegu spadło dużo deszczu: kaptan (Lekaro 80 WG) + tebukonazol / difenokonazol (Porter 250 EC).
Wyżej wymienione propozycje pozytywnie wpływają na ograniczenie mączniaka jabłoni.
Jeśli podczas lustracji zaobserwowaliśmy mszycę rekomendujemy wykorzystać s.a. acetamipryd np. Apis 200 SE/Aceptir 200 SE/LosOvados 200 SE.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.