Aktualności sadownicze

Budowanie jakości owoców miękkich w II połowie lata

Kategoria:

Budowanie jakości owoców miękkich w II połowie lata

❗️📢Bardzo ważne w nawożeniu dolistnym owoców miękkich ❗️
Druga połowa lata to również bardzo ważny czas w odżywianiu roślin gatunków sadowniczych tzw. „owoców miękkich” 🍒🍓🫐. Większość z nich dojrzewa wieloetapowo przez, co z jednej strony mamy trudności z ich zbiorem, a z drugiej nawet jeśli pierwsze partie nie są zadawalające 😒 to kolejne możemy „poprawić”. Oczywiście te z parametrów, które się da, a mamy tutaj na myśli wielkość i jędrności 💪.
Jak to zrobić❓
Recepta jest zasadniczo prosta. Wielkość owoców to wypadkowa odżywiania roślin wszystkimi składnikami pokarmowymi. Doskonale wiemy, że plonotwórczym składnikiem jest azot 👎, ale nie bez znaczenia pozostają potas (K) i fosfor (P) wpływające na wielkość owoców, właściwe wybarwienie i zawartość w nich cukrów.
Jędrność z kolei jest uzależniona od wysycenia skórki i miąższu jonami wapnia. Nie bez znaczenia dla parametrów jędrności, ale i usprawnieniu przepływu asymilatów w roślinie pozostaje krzem (SiO). Dodatkowo skórka owoców wysyconych tym składnikiem jest sztywna, co czyni ją mniej podatną na uszkodzenia zarówno te spowodowane podczas zbioru jak i w dalszym transporcie. W przypadku owoców 🍓🫐 odpowiednio nawożonych wapniem i krzemem obserwuje się znacznie mniejsze ubytki związane z transpiracją.
Jak może wyglądać przykładowy program nawożenia dolistnego poprawiającego jędrność i trwałość owoców❓
W czasie wzrostu kluczowe są zabiegi wapniem, krzemem i makroskładnikami. Poniżej 👇 nasze propozycje:
✅ 3-4 zabiegi w układzie co 5-7 dni z użyciem naprzemiennie mieszaniny:
👉 NanoActiveForte w dawce 4-5 kg/ha lub NanoActive w dawce 2-3 kg/ha*+ Krzemian w dawce 0,5 l/ha + Naturamin WSP w dawce 0,2 kg/ha
lub
✅ 3-4 zabiegi w układzie co 5-7 dni z użyciem naprzemiennym mieszanin:
👉 FruitCa w dawce 1,5-2 kg/ha lub NanoActive w dawce 2-3 kg/ha + Krzemian w dawce 0,5 l/ha + Naturamin WSP w dawce 0,2 kg/ha
👉👉 FruitAkademia na wzrost owoców I’ lub ‘FruitAkademia na wzrost owoców II’ w dawce 4 kg/ha** + Krzemian w dawce 0,5 l/ha + Naturamin WSP w dawce 0,2 kg/ha

 *) NanoActiveForte stosować na plantacjach wymagających dostarczenia oprócz wapnia także azotu i potasu, NanoActive stosować w przypadku uzupełnienia wapnia i mikroelementów. 

**) Mieszankę nawozową ‘FruitAkademia na wzrost owoców I polecany na plantacjach, gdzie chcemy jednocześnie poprawić wigor roślin i wielkość owoców, natomiast mieszankę FruitAkademia na wzrost owoców IIw przypadku konieczności poprawy wielkości i przyspieszenia wybarwienia owoców (dobrze sprawdza się przy wzbudzaniu barwy owoców, wśród sadowników tzw. zabieg zapalania owoców). 

 

Szczegółowe informacje znajdziecie w najnowszym Komunikacie agrotechnicznym 20, dostępnym pod linkiem 👉: https://tiny.pl/wqr48
❗️Pamiętajcie❗️
 
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.