W ostatnim czasie docierają do nas zapytania w formie relacji fotograficznych obrazujące żółknące od brzegów liście. Co jest przyczyną takich objawów



Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jednak biorąc pod uwagę, upały połączone z intensywną operacją słoneczną oraz brak opadów i deficyt wody, nasuwa się odpowiedź, że to mogą być przyczyny o podłożu fizjologicznym. Dokładniej mówiąc rośliny będące w stresie mają zaburzoną gospodarkę wodną, a to przekłada się na niedostateczne zaopatrzenie tkanek w makro i mikroskładniki. W pierwszej kolejności widoczne są objawy niedoboru potasu na starszych liściach. Początkowo żółknące liście szybko tracą wydajność fotosyntetycznie czynną, brązowieją i zamierają. Drugą z przyczyn może być zaburzenie w stosunkach potasu do wapnia zwłaszcza w sytuacjach intensywnego nawożenia wapniem i brak nawożenia nalistnego potasem.
Jak temu zaradzić

Rośliny do prawidłowego przebiegu procesów życiowych wymagają obecności składników pokarmowych, tych podstawowych jak właśnie potas (regulujący gospodarkę wodną i rozwój tkanek roślin), ale ważne są również mikroelementy regulujące przemiany hormonale. Makro jak i mikroelementy w głównej mierze są pobierane z gleby, ale w przypadku suszy jest to niemożliwe. Stąd rekomendujemy dostarczenie ich w formie opryskiwania nalistnego:

Każda z mieszanin zawiera w swym składzie oprócz ww. potasu także azot oraz mikroelementy (m.in. magnez, żelazo, mangan, molibden, cynk) usprawniające gospodarkę hormonalną. Zabiegi takie należy wykonać w chwili pojawienia się pierwszych „jaśniejących” liści, zanim przebarwią się na żółto. Tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie zahamować dalsze zmiany.
Dziękujemy za Przesłane zdjęcia Hubertowi i Marcinowi.
Zapraszamy do oglądania galerii, śledzenia naszej aktywności oraz kontaktu z naszymi doradcami, dane znajdziecie Państwo tutaj : https://fruitakademia.pl/kontakt/