Aktualności sadownicze

Zabiegi pozbiorcze w uprawie truskawki

Kategoria:

Zabiegi pozbiorcze w uprawie truskawki

W uprawie truskawki 🍓 gruntowej jesteśmy już po zbiorach. Na chwilę obecną wchodzimy w okres zabiegów pozbiorczych m.in. koszenie liści 🌿 i wywożenia ich poza plantację. Dlaczego liście po sezonie powinny zostać usunięte? Pytanie banalne, ale jak zwykle diabeł 😈 tkwi w szczegółach.
Zabieg ten znajduje proste uzasadnienie i wynika to z prostej zależności. Liście po sezonie 🍂, zwłaszcza te zamierające stanowią źródło chorób, m.in. szarej pleśni i szkodników w nowym sezonie np. roztocz truskawkowiec, przędziorek chmielowiec. Pozbycie się ich z plantacji pozwala ograniczyć presję w nowym sezonie.
 
Podobnie rzecz się ma w przypadku słomy używanej do ścielenia plantacji. Jednak ją należy traktować jako źródło materii organicznej. Najkorzystniejsze dla plantacji będzie pozostałą po sezonie słomę w międzyrzędziach wymieszać z glebą przy użyciu agregatów uprawowych. Jest to sposób, aby poprawić strukturę gleby (wzbogacenie w materię organiczną) i jednocześnie obniżyć 💵koszty nawożenia. Należy jednak pamiętać, że słoma ma wysoki stosunek C:N, przez co uwolnienie składników pokarmowych do gleby do form dostępnych dla roślin może być procesem długotrwałym. W jaki sposób przyspieszyć ten proces?
 
Do tego celu polecane są produkty bakteryjne 🦠 m.in. 𝐁𝐚𝐤𝐭𝐨𝐊𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐤𝐬. Produkt ten oprócz przyspieszenia rozkład materii organicznej w glebie, resztek pożniwnych, obornika, czy też poplonów 🌱🌿posiada wiele zalet m.in.:
 
✅ sprzyja rozwojowi mikroflory towarzyszącej wzrostowi korzenia,
 
✅ poprawia działanie wapna, szybciej następuje podniesienie odczynu gleby,
 
✅ pozwala wykorzystać roślinom składniki pokarmowe obecne w glebie w formach dotychczas dla nich niedostępnych,
 
✅ uruchamia w glebie reakcje biochemiczne, mające wpływ na gospodarkę azotu, fosforu i związków siarki.
 
Aby dostarczyć pożywki 🧫 dla bakterii 🦠 i poprawić ich wydajność, można do zabiegu dodać kwasy humusowe np. Naturvital-Plus w dawce 💉 1-3 l/ha. Jeśli gleba wymaga rewitalizacji dawkę można zwiększyć do 7-10 l/ha.
Więcej informacji na temat znajdziecie pod linkami:
 
👉 https://tiny.pl/wxjzf – postępowanie pozbiorcze na plantacjach truskawki – Komunikat agrotechnicznym 22: Ważne zabiegi po zbiorach truskawki
 
👉 https://tiny.pl/whd58 – Szczegóły dotyczące produktu Baktokompleks
 
👉 https://tiny.pl/wxjzp – Jak działają kwasy humusowe ?
 
👉 https://tiny.pl/wxjz4 – Szczegóły dotyczące produktu Naturvital-Plus
 
❗️Pamiętajcie ❗️
 
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.