Aktualności sadownicze

Wyznaczenie terminu zbiorów 2023

Wyznaczenie terminu zbiorów 2023

Pierwsza dekada września to czas, początku zbiorów odmian takich jak Lobo, Gala, w dalszej kolejności Szampion, Ligol i pozostałe. Właściwie wyznaczony termin zbiorów to jeden z czynników decydujący o długości i powodzeniu przechowywania. Jest kilka parametrów które bierzemy pod uwagę przy określaniu terminu zbiorów:
✅ wielkość owoców
✅ wybarwienie / rumieniec
✅ rozkład skrobi
✅ jędrność
✅ zawartość cukrów Brix
Wszystkie z tych parametrów możemy ocenić w sadzie samodzielnie, i nie potrzeba do tego zaawansowanej aparatury. Jednak najbardziej miarodajne jest wyznaczenie tempa produkcji etylenu w komorach nasiennych. Niestety do tego już potrzebne są bardziej zaawansowane metody analityczne.
Aby ułatwić podjęcie decyzji o zbiorze w dniu wczorajszym Zespół FruitAkademia przeprowadził dla rejonu Mazowsza test dojrzałości i na podstawie 3 podstawowych parametrów: rozkład skrobi, jedrności i zawartość cukrów Brix wyznaczyliśmy indeks Streifa. Poniżej wyniki testu skrobiowego.
WYNIK Indeksu Streifa wskazuje że:
🍎 Lobo i Gala mogą być już zbierane
🍏 Muna i Empire jako drugie w kolejności
🍏 Ligol jest jeszcze niedojrzały, a i rumieniec nie jest jeszcze zadawalający.
Jeśli rozważacie Państwo przechowywanie owoców, to już na tym etapie warto pomyśleć o właściwej strategii ochrony przechowalniczej (więcej pisaliśmy o niej w kom. agrotechnicznym 31 👉 https://tiny.pl/ccftd ) oraz o zabezpieczeniu trwałości pozbiorczej przy użyciu produktu www.fruitsmart.pl (w kom. agrotechniczny 33 👉 https://tiny.pl/cdrzk rozwinęliśmy to zagadnienie).
Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.