Aktualności sadownicze

Tarcznik niszczyciel – rosnące zagrożenie

Kategoria:

Tarcznik niszczyciel – rosnące zagrożenie

Z wielu regionów kraju docierają informację o coraz częściej pojawiającym się tarczniku niszczycielu. Jest to szkodnik, który już w przeszłości w znaczącym stopniu utrudnił i ograniczył produkcję sadowniczą w kraju. Jednak dzięki szybkiej reakcji i podjęciu zwalczania problem został rozwiązany. Jednak postępujące zmiany klimatyczne, sprowadzanie materiału szkółkarskiego z zagranicy spowodowało ponowny rozwój populacji tego szkodnika.
Jak rozpoznać tarcznika?
  • Występuje głównie na pędach zdrewniałych wielu gatunków drzew owocowych np. jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia i inne.
  • Objawia się w postaci małych tarczek o średnicy 1-2 mm o zmiennym zabarwieniu w zależności od stadium rozwojowego oraz pory roku.
  • Porażone drzewa mają mniejszy wigor wzrostu, są przyżółknięte i mogą nie zawiązywać pąków kwiatowych na przyszły rok.
  • Na powierzchni żerowania kora przebarwia się i nabrzmiewa a w miejscach żerowania zamiera.
  • Na owocach objawia się występowaniem tarczek najczęściej w zagłębieniu szypułkowym lub przy kielichu. Dodatkowo w około tarczek występują czerwone przebarwienia na skórce
  • W przypadku dużej liczebności pędy sprawiają, że są pokryte makiem.

 

Najlepszym okresem do zwalczania tarcznika jest okres migracji młodych larw w poszukiwaniu miejsca do rozpoczęcia osiadłego trybu życia. Migracja larw rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i trwa ok 6 tygodni. Jednak wszystko zależeć będzie od przebiegu warunków pogodowych. Są one w tym momencie najbardziej wrażliwe na działanie insektycydów oraz innych produktów, które będą go ograniczały.
  • Do tych produktów zalicza się preparaty działające mechaniczne oparte o mieszaniny niejonowych surfaktantów i polimerów np. RODEO. Zabieg ten wykonywany w momencie migracji larw będzie odcinał je od dostępu tlenu i będą ginąć.
  • Obecnie tylko jeden produkt oparty o substancję czynną Cyazypyr®cyantraniliprol w prod. Exirel® posiada zapis rejestracyjny dotyczący zwalczania tarcznika w uprawach sadowniczych.

Więcej o Tarczniku niszczycielu tutaj ➡️: https://tiny.pl/cgzs4. O technikach zwalczania „drobnych szkodników” pisaliśmy w komunikacie agrotechnicznym 15 dostępnym tutaj ➡️: https://tiny.pl/cx7sb

 

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.