Nasionnica trześniówka jest muchówką, która towarzyszy uprawie roślin czereśni i wiśni
. Samice składają jaja do owoców pod ich skórkę. Zwykle wylot
pierwszych osobników zbiega się z kwitnieniem
drzew Robinii akacjowej in. grochodrzew akacjowy, robinia biała (Robinia pseudoacacia L.). Więcej o biologii tego szkodnika tutaj:
https://fruitakademia.pl/…/nasionnica-trzesniowka…








Z dostępnych rozwiązań mamy produkty, których użycie limitowane jest dłuższym i krótszym okresem karencji m.in.:









Muchy
nasionnicy trześniówki latają i składają jaja tak długo jak długo są w koronie drzew owoców zwykle okres ten kończył się w I dekadzie lipca. Jednak na chwilę obecną osobniki tego gatunku nadal się odławiają, co powoduje wzrost presji tego szkodnika. Wylęgające się larwy
zanieczyszczają owoce i sprawiają, że tracą one wartość handlową.



Dlatego też zwalczanie tego gatunku należy prowadzić, zwłaszcza w uprawach czereśni odmian późnych np. Regina, Stoccato” oraz tych kierowanych do przechowywania.
Coraz częściej mówi się, że za robaczywienie
czereśni odpowiedzialna jest również a może nawet bardziej niż nasionnica, muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii). Wzrost zagrożenia ze strony tego gatunku dla owoców czereśni
jest niepodważalnym faktem. Dlatego należy zwalczać je jednocześnie stosując zabiegi z użyciem produktów zawierających deltametrynę i cyjanotraniliprol.




Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.