Aktualności sadownicze

Poprawa kwitnienia i zawiązania owoców

Kategoria:

Poprawa kwitnienia i zawiązania owoców

W sadach ziarnkowych ale także pestkowych mamy okres kwitnienia. O czym należy pamiętać w tym czasie? Odpowiedź jest prosta. O stworzeniu roślinom optymalnych warunków do zapylenia. Proces ten jest niezmiernie ważny i od jego powodzenia uzależniona jest zarówno wielkość jak i ilość plonu handlowego. Niestety jest wiele składowych które mogą przyczynić się do słabego zapylenia są to m.in.:

– susza w okresie kwitnienia i wysoka temperatura (obsychanie znamienia słupka)

– niska aktywność owadów zapylających lub ich brak

– słaba jakość pyłku (lotność i zdolność kiełkowania)

Znaczną część z nich możemy poprawić np.

– dostarczyć odpowiednią ilość wody poprzez włączenie nawodnienia

– wystawienie do sadu ulików z owadami zapylającymi (murarka ogrodowa, pszczoła miodna)

– zastosowanie środków zawierających hormony roślinne takie jak: auksyny, cytokininy, gibereliny, ale również poliaminy i brasinosteroidy, które wpływają na wzmocnienie kwiatów i poprawiających lotność i zdolność kiełkowania pyłku a tym samym sam proces zapylenia.

Co to za środek? Odpowiedź jest oczywista KELPAK. W badaniach KELPAK podany w okresie kwitnienia znacząco poprawiał zapylenie, efekt ten był szczególnie widoczny w okresach niesprzyjających tj. właśnie wysokiej temperatury, niskiej wilgotności powietrza ale także w sytuacjach stresowych wywołanych przymrozkami. Użycie KELPAK-u tuż po kwitnieniu stymulowało komórki w zawiązkach owoców do podziałów, dzięki czemu obserwowano wyrastanie do większych rozmiarów. Wyniki mówią same za siebie:

  • Śliwa – > przyrost plonu o 15%
  • Czereśnia -> przyrost plonu o 23%
  • Grusza – > przyrost plonu o 11%

To tylko kilka spektakularnych wyników. Sił drzemiących w naturalnym koncentracie z alg morskich jest niezliczona ilość. Warto przekonać się o ich działaniu.

Zalecane dawki aplikacyjne

Aplikacja dolistna: Aplikować od początku kwitnienia do fazy zawiązywania owoców. Powtórzyć 3 raz w okresie początku kwitnienia, w pełni kwitnienia i na koniec kwitnienia.

Dawka jednorazowa: 3 l/ha

Produkt kompatybilny z większością agrochemikaliów.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.