Ostatniego dnia webinariów organizowanych przez doradców FruitAkademii oraz firmy Innvigo przy udziale SAD24 poruszone zostały tematy opłacalności produkcji truskawki. W strukturze kosztów każdej uprawy dominują te związane z założeniem plantacji, jej utrzymaniem (nawożenie, ochrona) oraz te związane z pracą ludzką, której kulminacją są zbiory. I jak się okazuje, im bardziej zaawansowane technologicznie uprawy tym ilość roboczogodzin wzrasta. Mając na uwadze rosnące koszty produkcji to ten właśnie czynnik staje się najważniejszym i limitującym możliwości produkcyjne wielu gospodarstw.
Jako pierwszy wystąpił dr Dariusz Paszko, który przedstawił analizy finansowe upraw prowadzonych w sposób tradycyjny w otwartym gruncie oraz te prowadzone pod różnego typu osłonami. Prelegent zwrócił uwagę na zagrożenia inwestycyjne związane z każdym z rodzajów / sposobów produkcji. Przedstawił kalkulację zróżnicowania nakładów robocizny, która kształtuje się na poziomie 250-400 godzin / 1 ha dla tuneli wysokich na przyspieszony zbiór, 380-500 godzina / 1 ha dla tuneli niskich, 330-480 godzin / 1 ha dla plantacji przykrywanych agrowłókniną oraz 1200-1600 godzina / 1 ha dla tuneli wysokich i odmian powtarzających. tego rodzaju wpływające na tego typu produkcję. Nakłady inwestycyjne dla upraw w gruncie to koszt rzędu 106-124 tys. zł / 1 ha. Prelegent w ujęciu zmieniających się cen na przestrzeni całego ubiegłego sezonu przedstawił dochodowość pomiędzy poszczególnymi typami uprawy. Odpowiedź uprawa gruntowa czy spod osłony wydaje się prosta. Mimo wyższych kosztów prowadzenia uprawy lepszy wynik uzyskujemy w produkcji spod osłon.
Drugą prelegentką była Pani Marzanna Skoczek z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu, która przedstawiła procedurę zatrudniania pracowników sezonowych. Zwróciła uwagę na ciągle zmieniające się warunki zatrudnienia jak również postępującą cyfryzację tego procesu. Zgodnie z najnowszymi zarządzeniami zgłaszanie pracowników do prac sezonowych będzie się odbywać za pośrednictwem e-PUAP. Przy zatrudnieniu pomocników z za ukraińskiej granicy proces z uwagi na specustawę jest łatwiejszym procesem. Jednak i w tym przypadku należy postępować z ogólnymi wytycznymi właściwego urzędu pracy.
Jako trzeci wystąpił Maciej Kostaniak doradca FruitAkademia. Przestawił on problemy w ochronie truskawek w sezonie 2022 przeciwko najważniejszym chorobom m.in. szarej pleśni, antraknozie i mączniakowi oraz szkodnikom m.in. przędziorkom i kwieciakom. Prelegent zwrócił uwagę na aktualną sytuację na plantacjach jagodowych, w aspekcie wystąpienia możliwych uszkodzeń mrozowych po ostatnich spadkach temperatur i opadach śniegu. Przekazał również informację dotyczące podstawowych zaleceń fitosanitarnych na okres wczesnej wiosny, tj. szczotkowanie i usunięcie starych liści, które są źródłem infekcji chorób i miejscem bytowania szkodników. Dzięki właściwie i terminowo wykonanym zabiegom fitosanitarnym wraz z nastaniem kolejnego sezonu wegetacyjnego łatwiejsza będzie ochrona plantacji, a same zabiegi ochroniarskie będą skuteczniejsze. Jak zaznaczyła Pan Maciej na plantacjach truskawki w sezonie 2023 warto postawić na rozwiązania wykazujące działanie wielokierunkowe oraz środki biologiczne, wspierające procesy naturalnej odporności w roślinach.
Ostatnie wystąpienie poświęcone było rozwiązaniom dedykowanym dla upraw jagodowych w tym także gatunku przewodniego jakim jest truskawka od firmy Innvigo. Przedstawiciel firmy Pan Tomasz Chochorowski, w krótkim podsumowaniu przedstawił produkt Batalion 450 SC wykorzystywany na plantacjach truskawki do ochrony przed szarą pleśnią. Jak podkreślił produkt jest idealnym rozwiązaniem na okres kwitnienia, pozwala na osiągnięcie dobrych efektów także przy niższych temperaturach, a z takimi niejednokrotnie przychodzi zmagać się plantatorom. Stosunkowo krótki 3 dniowy okresem karencji daje również możliwość ochrony w późniejszym terminie zwłaszcza wtedy gdy użycie innych dłużej zalegających produktów w owocach jest ograniczona. Z rozwiązań fungicydowych w portfolio firmy jest również produkt Puenta 62,5 WG dedykowany do ochrony truskawki zarówno przed szarą pleśnią jak i antraknozą, również z bardzo krótkim 3 dniowym okresem karencji. Jak przekazał prelegent, Innvigo posiada również produkt do ograniczania zachwaszczenia, a jest nim produkt doglebowy Baristo 500 SC.
Na zakończenie spotkania odbył się Quiz wiedzy sadowniczej z ciekawymi nagrodami w postaci produktów:
Baristo 500 SC, Puenta 62,5 WG i Batalion 450 SC.
Dziękujemy za profesjonalną oprawę Pani Justynie Dobrosz z redakcji Sad24.pl