Parch jabłoni i mączniak to dwie choroby 🍄 występujące w sadach jabłoniowych 🍏🍎 w układzie corocznym. Obecnie w wielu sadach sytuacja pod względem parcha wygląda na opanowaną. Jednak są też sady 🌳, o znacznie większej miąższości korony, gdzie można dostrzec plamy parcha na liściach 🌿, a nawet na zawiązkach 🍏. Mokra aura 🌧💦 w ostatnich dniach oraz długotrwale utrzymująca się rosa podnosi ryzyko kolejnych infekcji i rozwoju plam, zwłaszcza jeśli w sadzie obecne są aktywne plamy parcha. Więcej o parchu tutaj 👉: https://tiny.pl/wh798
Mączniak jabłoni jest tematem często powtarzanym w sadach odmian o wczesnej porze dojrzewania, jak i tych o średniej i późnej porze dojrzewania np. ‘Delikates’, ‘Paulared’, ‘Cortland’ czy ‘Idared’. Choroba ta znacznie lepiej rozwija
się przy suchej i ciepłej aurze ☀️, a więc jego rozwój może dopiero przybrać na sile w kolejnych dniach, w których prognozowany jest powrót fali upałów.
Więcej o mączniaku tutaj 👉: https://tiny.pl/wh7wn
Zalecenia uwzględniające różne sytuacje w sadzie:
- W sadach „czystych” tj. przy braku plam parcha, konieczna jest kontynuacja ochrony zapobiegawczej. Stosując środki zawierające kaptan np. Lekaro 80 WG (1,9 kg/ha) ewentualnie metiram np. Polyram 70WG (2-2,6 kg/ha). Jeśli występuje mączniak jabłoni na średnim poziomie warto dodać Kendo 050 EW w dawce 0,4 l/ha, przy silniejszym Topas 100 EC w dawce 0,125 l/ha na każdy metr wysokości drzew.
- Niestety tam gdzie plamy parcha są obecne na liściach/zawiązkach a szczytowe części pędów pobielały od objawów mączniaka, możliwe jest ich wysuszenie. W tym celu sprawdzają się produkty nawozowe i/lub fungicydy zawierające węglan potasu lub wodorowęglan potasu. Produkty te działają na zasadzie „wysuszenia” plam. Dawkowanie jest zależne od wybranej formy i zużywanej ilości wody do zabiegu. Dla węglanu potasu stosujemy roztwór o stężeniu 1-1,2%, dla wodorowęglanu potasu 0,6-0,8%.
Pamiętajmy o kilku ważnych aspektach!!!
- Stosujemy taką ilość wody, która pozwoli na dokładne pokrycie liści i zawiązków i nie doprowadzi do nadmiernego gromadzenia się cieczy na brzegach liści. Ociekanie może prowadzić do oparzeń brzeżnych.
- Zabieg wykonujemy w warunkach suchej, ale nie słonecznej aury. Produkt działa kontaktowo i najlepiej, aby jak najszybciej po zabiegu tkanki obeschły.
- Zabieg z użyciem węglanu potasu lub wodorowęglanu potasu oddziałuje także na pozostałe choroby występujące na liściach, owocach i korze.
- Po zastosowaniu węglanu potasu lub wodorowęglanu potasu wymagane jest dodatkowe nawożenie magnezem.
- Po zastosowaniu zabiegu „wysuszającego” z użyciem węglanu potasu lub wodorowęglanu potasu warto odbudować florę bakteryjną wprowadzając pożyteczne bakterie np. te z rodzaju Bacillus, mające wielokierunkowe działanie. Takim rozwiązaniem jest produkt Bakto G-Stop w dawce 1 l/ha.
- Produkt Bakto G-Stop w dawce 0,5 l/ha, polecamy również jako dodatek do produktów zapobiegawczych, w celu poprawy zdrowego rozwoju roślin.
WAŻNE! W celu lepszego pokrycia grzybni parcha/mączniaka środkiem ochrony roślin należy zastosować adiuwant Asystent+. Dodatek zwilżacza do mieszaniny podniesie efekt wyniszczający na grzybnie. Wsparciem przy standardowej ochronie fungicydowej (Kaptan, Topas, Kendo) może być również produkt Bakto G-Stop w dawce 0,5-0,75 l/ha.
❗️Pamiętajcie❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.