Aktualności sadownicze

Opad gradu 18.06.2023

Kategoria:

Opad gradu 18.06.2023

Deszcz 🌧 o tej porze roku jest bardzo potrzebny, zwłaszcza po kilkutygodniowej posusze 🌞. Jednak opad gradu 🫧⛈ nie jest nikomu miły 😢. Niestety kolejny już sezon grad spadł na terenie woj. łódzkiego gm. Regnów. Skutki tego opadu łagodził deszcz💦, którego w deszczomierzu zanotowano ok. 45-50 mm. Jednak po blisko 15 minutach widoczne 👀 są liczne uszkodzenia zarówno na liściach 🌿 jak i przyrastających na masie zawiązkach owoców jabłek🍏, gruszek 🍐, wiśni i czereśni🍒 oraz truskawek🍓 i borówki 🫐 .
🤔 Zastanawiacie się jak pomóc roślinom po opadzie gradu❓ Nie jest to łatwe i jednoznaczne, ale wpierw warto sobie odpowiedzieć na pytanie: Co dla rośliny oznacza opad gradu❓
1️⃣ – uszkodzone liście jaki i owoce to otwarte wrota dla chorobotwórczych grzybów i bakterii.
2️⃣ – wszelkiego rodzaju uszkodzenia to dla rośliny sytuacja stresowa i bodziec o konieczności szybkiego naprawienia uszkodzeń.
Stąd też warto:
✅Po opadzie gradu i przy otwartych ranach warto zabezpieczyć niejako te tkanki przed wnikaniem patogenów 🍄. Z literatury przedmiotu dobrze sprawdzają się kaptan-y, które na ten moment i tak są stosowane w ochronie sadów przed parchem jabłoni np. Lekaro 80 WG (💉 dawka 1,9 kg/ha).
✅✅Dla jednoczesnego złagodzenia stresu i dostarczenia budulca do odbudowy polecane jest zastosowanie aminokwasów roślinnych np. Naturamin WSP (💉 dawka 0,3-0,5 kg/ha)
✅✅✅ Wsparcie prawidłowego rozwoju roślin 💪 mogą stanowić także w tej sytuacji 🦠 bakterie z rodz. Bacillus, np. Bakto G-Stop (💉 dawka 0,5-1 l/ha).
✅✅✅✅ w sadach w których występowały problem z ch. bakteryjnymi w ubiegłych latach lub w przypadku sadów czereśniowych/wiśniowych wskazane jest również zastosowanie typowych produktów miedziowych. Warto również rozważyć użycie zaawansowanych technologicznie produktów zawierających miedź tzw. systemiczną np. CuProte (💉 dawka 1-3 l/ha)
Warto również dodać do mieszanin produkty poprawiające właściwości cieczy roboczej takie jak: Stablix pH i/lub Asystent+.

Więcej szczegółów tj. szczegółowe opisy produktów jak zawsze na stronie www.chemirol.com.pl . Szczegółowe zalecenia w najnowszym komunikacie agrotechniczny 18 (bezpośredni link tutaj -> https://tiny.pl/cm2q6)

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.