Deszcz o tej porze roku jest bardzo potrzebny, zwłaszcza po kilkutygodniowej posusze . Jednak opad gradu nie jest nikomu miły . Niestety kolejny już sezon grad spadł na terenie woj. łódzkiego gm. Regnów. Skutki tego opadu łagodził deszcz, którego w deszczomierzu zanotowano ok. 45-50 mm. Jednak po blisko 15 minutach widoczne są liczne uszkodzenia zarówno na liściach jak i przyrastających na masie zawiązkach owoców jabłek, gruszek , wiśni i czereśni oraz truskawek i borówki .
Zastanawiacie się jak pomóc roślinom po opadzie gradu Nie jest to łatwe i jednoznaczne, ale wpierw warto sobie odpowiedzieć na pytanie: Co dla rośliny oznacza opad gradu
– uszkodzone liście jaki i owoce to otwarte wrota dla chorobotwórczych grzybów i bakterii.
– wszelkiego rodzaju uszkodzenia to dla rośliny sytuacja stresowa i bodziec o konieczności szybkiego naprawienia uszkodzeń.
Stąd też warto:
Po opadzie gradu i przy otwartych ranach warto zabezpieczyć niejako te tkanki przed wnikaniem patogenów . Z literatury przedmiotu dobrze sprawdzają się kaptan-y, które na ten moment i tak są stosowane w ochronie sadów przed parchem jabłoni np. Lekaro 80 WG ( dawka 1,9 kg/ha).
Dla jednoczesnego złagodzenia stresu i dostarczenia budulca do odbudowy polecane jest zastosowanie aminokwasów roślinnych np. Naturamin WSP ( dawka 0,3-0,5 kg/ha)
Wsparcie prawidłowego rozwoju roślin mogą stanowić także w tej sytuacji bakterie z rodz. Bacillus, np. Bakto G-Stop ( dawka 0,5-1 l/ha).
w sadach w których występowały problem z ch. bakteryjnymi w ubiegłych latach lub w przypadku sadów czereśniowych/wiśniowych wskazane jest również zastosowanie typowych produktów miedziowych. Warto również rozważyć użycie zaawansowanych technologicznie produktów zawierających miedź tzw. systemiczną np. CuProte ( dawka 1-3 l/ha)
Warto również dodać do mieszanin produkty poprawiające właściwości cieczy roboczej takie jak: Stablix pH i/lub Asystent+.
Więcej szczegółów tj. szczegółowe opisy produktów jak zawsze na stronie www.chemirol.com.pl . Szczegółowe zalecenia w najnowszym komunikacie agrotechniczny 18 (bezpośredni link tutaj -> https://tiny.pl/cm2q6)
Pamiętajcie
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.