Aktualności sadownicze

Ocena uszkodzeń wiosna 2025

Ocena uszkodzeń wiosna 2025

Po lustracja gatunków jagodowych można śmiało powiedzieć, że przebieg zimy odcisnął piętno na każdym z gatunków jagodowych. Różni się to przede wszystkim skalą potencjalnych uszkodzeń i możliwościami ich ewentualnej regeneracji.

Truskawka

W zależności od podjętych zabiegów w okresie jesiennym i zimowym sytuacje są różne i zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi kwaterami w gospodarstwie. Największe zaobserwowane uszkodzenia były widoczne na odmianie ‘Aprica’ pozostawionej bez okrywy na okres zimy a w szczególności na okres największych spadków temperatury. Na uszkodzonych roślinach widać wyraźnie zbrązowiałe wiązki przewodzące oraz ciemno brązowy kolor szyjki korzeniowej. . Najmniejsze zmiany mrozowe obserwowane były na odmianach, o wysokim stopniu odporności na mrozy. Najlepszymi tego przykładami jest odmiana ‘Grandarosa’, u której nie obserwowaliśmy większych uszkodzeń. Należy pamiętać, że truskawki są gatunkiem, który na doskonałe zdolności regeneracyjne, lecz należy jej w tym pomóc poprzez kompleksowe podejście do zagadnienia.

Borówka amerykańska

Na lustrowanej plantacji odmiany ‘Duke’ obserwowane były uszkodzenia wewnątrz pąków tj. zbrązowienia były widoczne na przekroju pąka kwiatowego – uszkodzenie dna kwiatowego oraz zalążnia. Poprzez te uszkodzenia zredukowany zostanie finalnie plon jagód. Uszkodzenia poszczególnych kwiatów w pąku kwiatostanowym będzie problemem bo grona będą mniej zagęszczone odbije się to negatywnie na plonie, ale bardziej ryzykownym z punktu widzenia praktycznego są uszkadzane podstawy pąków kwiatowych i wiązek przewodzących. Warto wspomnieć, że w największym stopniu uszkodzeniu uległy pąki szczytowe, które jako pierwsze rozpoczynają swoją wegetację a tym samym owoce uzyskiwane na takich pędach są najwcześniejsze i najwyższej jakości.

Malina

W uprawie malin również zauważalne są uszkodzenia. Podobnie jak w poprzednich gatunkach skala uszkodzeń zależy od lokalizacji i historii plantacji. Według wielu rozmów z plantatorami duży wpływ na przezimowanie miał brak nawadniania plantacji w okresie jesiennym, co przełożyło się na gorsze przygotowanie roślin do zimowania. . Związane jest to z prawidłowym pobraniem i wykorzystaniem składników pokarmowych dostarczanych w sierpniu. Wystarczająca wilgotność pozwoliła na pobranie i wbudowanie dostępnego azotu z gleby do struktur roślinnych. Natomiast przy przesuszaniu roślin azot zgormadzony w glebie został pobrany i pobudził rośliny w okresie końca października, kiedy to wystąpiły opady deszczu przerywając wchodzenie w prawidłowy spoczynek roślin zwiększając ich podatność na występowanie przemrożeń.

Obecnie na początku sezonu plantator jest w stanie tak poprowadzić uprawę i biostymulację roślin w sposób minimalizujący dotychczasowe uszkodzenia. Przede wszystkim nie można zwiększać stresu u roślin. Tyczy się to stresu nadmiernego zasolenia podłoża, przesuszenia oraz niedoborów składników pokarmowych w formach łatwo dostępnych dla roślin. W celu prawidłowo prowadzonej biostymulacji nakierowanej na regenerację roślin konieczne jest wykonanie całej technologii regeneracyjnej z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań tj. Kelpak, Naturvital Plus, BaktoProFos.

Polecana kolejność wykonywanych działań:

  1. Naturvital Plus 5-10 l/ha + Bakto ProFos 1l/ha – fertygacja lub belka herbicydowa lub Naturvital Plus 3-5 l/ha + Bakto ProFos 1l/ha – zabieg opryskiwaczem, belką polową
  2. Kelpak 5 l/ha – fertygacja po ociepleniu się gleby
  3. FruitAkademia początek wegetacji – 5,5 kg/ha
  4. Kelpak 3 l/ha – zabieg nalistny, rozwój liści

 

 

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.