Aktualności sadownicze

Nasionnica trześniówka – ciągłe loty

Kategoria:

Nasionnica trześniówka – ciągłe loty

UWAGA Nasionnica trześniówka ❗️❗️❗️

W zależności od lokalizacji na żółtych tablicach lepowych odławiane są ciągle od pojedynczych muchówek 🪰 Nasionnicy trześniówki do ilości budzącej obawy o zdrowotność owoców zwłaszcza odmian czereśni 🍒 o późnej porze dojrzewania. Nikomu nie trzeba przypominać, że larwy tego szkodnika 🐛 po wylęgu żerują wewnątrz owoców zanieczyszczając jego wnętrze – tzw. robaczywienie owoców.

Jeśli muchówka złożyła już jaja do owocu niestety niczym ich nie zniszczymy. Jednak w jaki sposób ustrzec owoce 🍒 zdrowe przed „robaczywieniem” ❓ To zależy od odmiany:

1️⃣ w przypadku odmian o średniowczesnej porze dojrzewania, które są już zbierane – brak rozwiązań z tak krótkim okresem karencji

2️⃣ w przypadku odmian później dojrzewających możemy jeszcze wykorzystać:

✅ środki zawierające deltametrynę – uwaga na karencję środków wybierać te z zapisem 7 dni karencji
✅ środki zawierające cyjanotraniliprol – 7 dni karencji
✅ środki zawierające acetamipryd – 14 dni karencji

Dla dokładnego określenia presji w każdym z sadów indywidualnie polecamy żółte 🟨 tablice lepowe.

Więcej o samej biologii szkodnika oraz to kiedy wykonać zabieg przeczytacie bezpośrednio pod linkiem 👉: https://tiny.pl/cq282

☝️ Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.