Koniec maja to czas, w którym można ocenić dotychczasową ochroną w sadach jabłoniowych 
.


Zespół Doradców FruitAkademia wraz z Szymon Mokosa z firmy Active Sp. z o.o. wspólnie przeprowadził taką lustrację
. W sadzie mimo wydawałoby się szczelnie chronionym nie trudno było znaleźć aktywne plamy parcha
. Przyczyny tego upatrywane są w zmienności pogody tj. opady deszczu i wiatr z końca kwietnia i początku maja oraz wysokiej presji choroby – najsilniejszej od około 5 lat.


Jakie postępowanie przyjąć po wykryciu aktywnych plam parcha

Nasi rozmówcy polecają użycie difenokonazolu np. Porter 250 EC. Produkt posiada silne
właściwości wyniszczające, ale z racji
że należy do grupy IBE polecają stosować go łącznie z produktami zapobiegawczymi, zawierającymi w swym składzie kaptan np. Lekaro 80 WG lub ditianon np. Astron X 70 WG lub Astron 350 SE.


W prowadzeniu upraw niezależnie od gatunku, ważna jest również dbałość o prawidłowy rozwój roślin tj. właściwy wigor i oczywiście plonowanie. Tutaj zastosowanie znajduje mikrobiologiczny produkt Bakto G- STOP. Warto pamiętać, że silna
roślina
to roślina znacznie łatwiej znosząca niekorzystne warunki atmosferyczne ale również obecność chorób
czy też szkodników
. Więcej o samym produkcie Bakto G-STOP przeczytacie tutaj
https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/bakto-g-stop





Zachęcamy również do obejrzenia całego nagrania zrealizowanego przez portal sadowniczy www.e-sadownictwo.pl , dostępnego poniżej lub pod linkiem 

Dziękujemy Szymon Mokosa za wspólną lustrację, i zachęcamy do odwiedzania punktów handlowych firmy Active sp. z o.o. ( https://www.activ.com.pl/kontakt.html )
Pamiętajcie 





Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.