Aktualności sadownicze

Które odmiany powinniśmy już zbierać?

Kategoria:

Które odmiany powinniśmy już zbierać?

Połowa września to najwyższy czas aby przystąpić do zbiorów. Jakie odmiany w pierwszej kolejności powinny trafić do skrzyń i/lub obiektów przechowalniczych. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć lub podpowiedzieć.

Oczywista i niepodważalną sprawą jest, to że do zbioru podchodzimy w momencie gdy owoce osiągnęły dojrzałość zbiorczą czyli prezentują najlepsze walory pod względem wybarwienia ale również charakteryzują się odpowiednimi parametrami jakościowymi (o parametrach tych pisaliśmy tutaj->https://tiny.pl/cfr9q). Poniżej prezentujemy wyniki uzyskane dla kilku odmian przed zbiorem których powinniśmy się zastanowić:

GALA BROOKFIELD (Mazowieckie) – na młodych drzewach, bardzo ładny rumieniec, zaawansowany rozkład skrobi, IS = 0,059 – zbiór już powinien być finalizowany. Podobnie prezentuje się GALA MUST ale ta zerwana z młodych nasadzeń.

GOLDEN – barwa zasadnicza skórki zielona, akceptowalna, skrobia w optymalnym przedziale, IS=0,13-0,16 – zbiór w przeciągu kolejnych 3-7 dni

SZAMPION – niezbyt intensywny rumieniec lub jego brak, skrobia w początkowych stadiach rozkładu, IS=0,21 – zbiór za ok. 7-10 dni.

RED JONA PRINCE – niezbyt intensywny rumieniec lub jego brak, skrobia w początkowych stadiach rozkładu, IS= 0,16-0,21 – zbiór za ok. 10 dni.

Po ochłodzeniu spodziewanym na noc w kilku kolejnych dniach sytuacja z wybarwieniem i postępem dojrzewania może ulec dynamicznej zmianie. Dlatego zachęcamy do przeprowadzania badań u siebie w sadach indywidualnie i/lub obserwację naszej działalności. Będziemy Państwa informować na bieżąco o postępującej dojrzałości kolejnych odmian.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.