Aktualności sadownicze

Jak nie dać się zaskoczyć Parchowi jabłoni w sezonie 2024

Kategoria:

Jak nie dać się zaskoczyć Parchowi jabłoni w sezonie 2024

Podstawą są oczywiście zabiegi zapobiegawcze, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale aby ich wykonanie było ekonomicznie uzasadnione konieczna jest znajomość biologii sprawcy choroby oraz warunków jakie muszą być spełnione do zajścia procesu infekcyjnego.

Po pierwsze warto zobaczyć jak wygląda stan rozwoju zarodników parcha w danej lokalizacji, bo od tego stanu uzależniona będzie siła zagrożenia. Oceny takie sukcesywnie wykonują pracownicy zespołu doradców FruitAkademia.

Na chwilę obecną mamy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem dojrzałości zarodników w pseudotecjach. Dzisiejsze oceny wskazują, że:
✅ w mniej niż 10% przeglądanych pseudotecjów w workach widoczne są dopiero w zarysie zarodniki
✅ 40-50% pseudotecjów wypełnionych jest workami z wykształconymi, oliwkowozielonymi zarodnikami ale jeszcze „nie mają one chęci opuszczać worków”
✅w kolejnych 50-60% pseudotecjach, z worków po krótkiej chwili uwalniane są zarodniki zdolne do infekcji.

Drugim niezbędnym do zajścia infekcji parcha a jednocześnie obligatoryjnym czynnikiem jest obecność blaszki liściowej. W wielu lokalizacjach o cieplejszym stanowisku na jabłoniach mamy już fazę tzw. pękania pąków, ale spotyka się już także i fazę mysie ucho. W materiale zdjęciowym z wczoraj i dzisiaj pokazujemy różnice w rozwoju jabłoni odm. RedJonaPrince z woj. mazowieckiego i z woj. wielkopolskiego gdzie bardzo dobrze widać różnicę. W sadach z woj. wielkopolskiego rozwój jest o ok. 5-7 dni szybszy.

I trzecim koniecznym do infekcji warunkiem jest wilgotność / zwilżenie blaszek liściowych. O co w ostatnich dniach nie było trudno. A nadchodzące opady deszczu będą powodowały długotrwałe utrzymywanie się wilgotności.

Zalecenia:
W przypadkach gdy w danej lokalizacji ukazało się bardzo dużo tkanki zielonej, wskazane jest bezwzględne wykonanie zabiegów produktami miedziowymi z dodatkiem siarki.

Warto do mieszaniny dodać adiuwant-y, które ułatwią rozprowadzenie takich zawiesin po powierzchni liścia oraz wydłużą działanie poprzez ograniczenie zmywania.

Więcej o biologii choroby znajdziecie < tutaj >

 

Pamiętajcie ❗️❗️❗️
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.