Aktualności sadownicze

InfoAlertFA4.05.2022

Kategoria:

InfoAlertFA4.05.2022

📢 Uwaga nadchodzące opady deszczu mogą przynieść bardzo duże zagrożenie ze strony PARCHA JABŁONI 
 
Okres MAJÓWKI minął pod znakiem ciepłej, słonecznej i bezdeszczowej pogody. Korzystna aura sprawiła, że w sadach jabłoniowych 🍏 większości odmian (poza Cortland, Gloster i Gala) w większości rejonów w Polsce mamy już fazę balona lub kwitnienie kwiatów królewskich. Sady roślin pestkowych wiśni/czereśni/śliwy również zakwitły.
W prognozach długoterminowych pojawiły się informacje o opadach deszczu rozpoczynających się w nocy 5.05 (czwartek) i nad ranem 6.05 (piątek) – Polska Centralna oraz przelotnymi opadami także 7.05 (sobota) – Polska Południowa i Północna. Sytuacja ta jest groźna ze względu ciągle istniejącego źródła zarodników parcha jabłoni – potencjał/baza ciągle na wysokim poziomie. Spodziewane opady przyczynią się z pewnością do wysiewów, a temp. z przedziału 17-24 st. C w połączeniu ze zwilżeniem utrzymującym się przez >9h może być przyczyną licznych infekcji.  
Modele symulacyjne dla większości lokalizacji potwierdzają wysokie ryzyko:
Polska Północna (Tczew, Lubostroń)
Polska Centralna (Paprotnia, Radom)
Polska Południowa (Bieńkowice, Zawierzbie)
Dla zabezpieczenia sadów jabłoniowych przed PARCHEM polecamy wykonanie zabiegu w zależności od sytuacji:
  1. Jeśli przed „majówką” wykonano zabieg ograniczający mączniaka prod. Kendo 050 EW lub Tallius Sad – obecnie przed deszczem polecamy Astron 350 SE w dawce 1,4 L/ha + FruitAkademia różowy pąk 7 kg/ha (dla sadów w pełni owocujących, źródło Boru, Cynku i Magnezu).
  2. Jeśli nie wykonano zabiegu zwalczającego mączniaka a mamy odmiany podatne i są one jeszcze w fazie różowego pąka – obecnie Astron 350 SE 0,9 L/ha + Sercadis 0,25 L/ha + FruitAkademia różowy pąk 7 kg/ha (dla sadów w pełni owocujących, źródło Boru, Cynku i Magnezu)
  3. Jeśli rozwinęły się już pierwsze kwiaty a przed „majówką” wykonano zabieg ograniczający mączniaka – obecnie  Astron 350 SE 0,85 L/ha + Batalion 450 SC 0,65 L/ha lub Fontelis 200 SC (jeśli otwarte 50% kwiatów) w dawce 0,5 L/ha – stosując środek w tym okresie uzyskujemy dodatkowo ochronę przed szarą pleśnią.
* W sytuacji gdy nie wykonano do tej pory zabiegu zwalczającego mszyce – z uwagi tego że jak zaznaczaliśmy późniejsze zastosowanie wydłuży okres działania środka. Bezwzględnie wykonać zabieg środkiem Teppeki 50 WG (0,14 kg/ha) – zabieg najlepiej w fazie balona jeśli zakwitły pierwsze kwiaty wcześnie rano lub po oblocie pszczół. Uwaga na owady zapylające w sadach już kwitnie jasnota, mniszek i inne miododajne chwasty, pamiętajmy o ochronie pszczół 🐝  i innych dobroczynnych owadów 🐞.
**Zadbajmy o rozety liściowe odżywiające kwiaty i późniejsze owoce. Polecamy gotową mieszankę nawozów dolistnych FruitAkademia na chwilę obecną FruitAkademia różowy pąk a później FruitAkademia kwitnienie. Zawierające w swym składzie dawki składników pokarmowych całkowicie pokrywające potrzeby pokarmowe roślin m.in. Bor wpływający pozytywnie na dobre zapylenie, jest pierwiastkiem mało ruchliwym (słabo mobilnym) w roślinie, dlatego dostarczenie go pozakorzeniowo jest szczególnie istotne oraz Cynk składnik wielu enzymów, bierze udział w regulacjach metabolicznych  oraz syntezie białek. Zawartość boru oraz cynku wpływa na podwyższenie odporności drzew na możliwe spadki temperatur. A także magnez poprawiający wydajność blaszki liściowej.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.