Aktualności sadownicze

InfoAlertFA 18.05.2022 Regeneracja uszkodzeń przymrozkowych

InfoAlertFA 18.05.2022 Regeneracja uszkodzeń przymrozkowych

W dniu wczorajszym (17.05)  zastanawialiśmy się 🤔 czy „Zimni ogrodnicy” odpuszczą ❓ IMGW znów wydał ostrzeżenie o przymrozkach przygruntowych 🥶😱 i niestety prognozy dla rejonów polski północno-zachodniej się sprawdziły. Nasze stacje odnotowały najniższe temp. w powiecie Pilskim (woj. wielkopolskie) i Łabiszyńskim (woj. kujawsko-pomorskie). W pozostałych rejonach spadki temp. nieznaczne i krótkotrwałe (zobacz tabele).
 
W rejonach gdzie doszło do spadków -4,6 i trwały one do 4 godzin obserwowane już są uszkodzenia mrozowe młodych zawiązków w uprawach płaskich truskawka 🍓 oraz krzewach malin, porzeczki i borówki a także 🍏 jabłoni, gruszy 🍐 oraz czereśni i wiśni 🍒.
 

Młode zawiązki są bardzo wrażliwe, wynika to z dużej ilości wody zawartej w komórkach. W rozrzedzonym soku komórkowym mogą powstawać kryształki lodu, które przyczyniają się do uszkodzenia struktur komórkowych jak i samej ściany komórkowej. Roślina taka ulega następnie stresowi oksydacyjnemu (niszczenie struktur pod wpływem tlenu atmosferycznego).

Część z sadowników wykorzystując zraszanie nadkoronowe ochroniło rozwijające się kwiaty i zawiązki jednak jest to mały procent w skali produkcji sadowniczej.

Wykonując w tym okresie zabiegi nalistne produktami zawierającymi aminokwasy, hormony roślinne oraz mikroelementy możemy pomóc roślinie w lepszym zniesieniu stresu związanego z niskimi temperaturami oraz poprawić zawiązywanie owoców.

Prawidłowe dokarmienie rośliny będzie stymulowało rozwój młodej blaszki liściowej, a to właśnie liście odpowiadają za odżywianie rozwijających się kwiatów i zawiązków. Roślina prawidłowo zaopatrzona w makro i mikro składniki pomimo niesprzyjające warunków będzie łatwiej znosić stres i szybciej się regenerować.

Sprawdzonym rozwiązaniem do którego polscy sadownicy mają dostęp jest produkt Naturamin WSP. Preparat zawiera wyłącznie wolne (lewoskrętne) aminokwasy w największej na rynku koncentracji.

Jako jeden z niewielu produktów posiada aminogram, czyli dokładny opis zawartości poszczególnych aminokwasów. Dzięki temu mamy pewność, że nasze plantacje będą skutecznie zabezpieczone w sytuacji stresowej.

 

Po okresie nocnych przymrozków bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich aminokwasów o działaniu antystresowym- seryny oraz proliny. Seryna reguluje gospodarkę wodną i reakcje antystresowe, a prolina poprawia płodność pyłków, zapewnia spójność ścian komórkowych oraz chroni białka przed niekorzystnymi skutkami niskich temperatur. Naturamin WSP (https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/naturamin-wsp)

 

Dodatkowo za stymulację odpowiadają hormony roślinne. Są to głównie auksyny i cytokininy, ale również poliaminy, brasinosteroidy i inne substancje zawarte w roślinach. Produkt Kelpak wytwarzany z alg Ecklonia maxima ma najwyższą dostępny na rynku zawartość auksyn i najlepsze proporcje auksyn do cytokinin (360:1). Jest to unikatowy ekstrakt z alg morskich Ecklonia maxima, który dzięki opatentowanej metodzie otrzymywania (Cold Cellular-Burst Technology), zawiera w swoim składzie wysoce reaktywne hormony roślinne.

Stosowanie Kelpaku na plantacji w okresie około kwitnieniowym  wpływa na poprawę jakości plonu i wydajności z hektara (niezależnie od gatunku). Naukowe badania potwierdzają pozytywny wpływ Kelpaku na proces kwitnienia i zawiązywania owoców a w efekcie znajduje to odzwierciedlenie w ilości oraz jakości plonu handlowego (https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/kelpak).

Warto również zauważyć że produkty zawierające w swym składzie wyciągi z alg morskich bardzo pozytywnie wpływają na poprawę zdolności regeneracyjnych roślin po uszkodzeniach spowodowanych niskimi temperaturami.

 

 

Na regenerację zawiązków po wystąpieniu przymrozków wpływ mają także zabiegi z użyciem:
➡️ gibereliny GA4+7, wpływające w uprawie gruszy na poprawę zawiązania nawet przy uszkodzeniu zalążni np. Novagib 010 SL w dawce 0,25-0,5 l/ha (https://fruitakademia.pl/…/komunikat-agrotechniczny-8…/)
➡️ proheksadion wapnia np. Kudos – zastosowany w dawce 0,8-1,0 kg/ha na 2-3 dni po przymrozkach pośrednio poprawia zawiązanie, ogranicza produkcję etylenu w uszkodzonych zawiązkach i powstrzymuje je przed opadaniem (https://fruitakademia.pl/…/komunikat-agrotechniczny-9…/)
Podsumowując:
➡️ W przypadku uszkodzeń przymrozkowych polecamy jak najszybciej po ich wystąpieniu zastosować mieszninę: gibereliny GA4+7 Novagib 010 SL (0,25-0,5 l/ha) + algi morskie Kelpak (3-5 l/ha) + aminokwasy Naturamin WSP (0,5 kg/ha).
➡️ Następnie po 3 dniach proheksadion wapnia np. Kudos (0,8-1,0 kg/ha) + aminokwasy roślinne (0,25 kg/ha). Uzyskamy działanie dwutorowe tzn. ograniczenie siły wzrostu i naturalnego opadania zawiązków.
➡️ W przypadku stwierdzenia zdecydowanie słabszych uszkodzeń polecamy:  algi morskie Kelpak (3 l/ha) + aminokwasy Naturamin WSP (0,5 kg/ha) – mieszanina ta będzie pozytywnie oddziaływać na podziały komórkowe i budowanie masy oraz wielkości owoców.
UWAGA: Produkty można łączyć z fungicydami kontaktowymi np. kaptan Lekaro 80 WG.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.