Aktualności sadownicze

Dobroczynne działanie ochłodzenia

Dobroczynne działanie ochłodzenia

Nastało upragnione ochłodzenie, które pozostanie w polskich sadach przez kilka kolejnych dni. Warunki te cieszą z dwóch powodów:
1️⃣ Przy takich temperaturach jabłka zaczynają rumienić się. Ten temat rozwijaliśmy w nagraniu dot. wybarwianiu owoców, dostępnym tutaj: 👉 https://www.youtube.com/watch?v=PahNRM5SWPI
2️⃣ Ze „stanu podgorączkowego” 🥵 owoce schłodziły się do temp. 18,9 st. C, co jest znacznie korzystniejsze dla tych z Państwa, którzy chcą przechowywać owoce.
Sytuacja ta nie zmienia jednak faktu, że kolejne odmiany muszą być „zdejmowane” z drzew. Na chwilę obecną do komór powinny już trafiać Red JonaPrince i Red JonaPrince 'Select’. Odmiany te nie prezentują jeszcze ładnego wybarwienia, ale rozpad skrobi wskazuje, że w przeciągu kilku kolejnych dni powinny być zbierane. Poniżej na fotografii przedstawiamy wynik testu skrobiowego 1i2 rząd Red JonaPrince, 3i4 rząd Red JonaPrince 'Select’.
A kiedy pozostałe odmiany takie jak Szampion, Mustu czy Empire?
Nie jest to łatwe, a jednoznaczna ocena praktycznie niemożliwa. Dla każdego z sadów dojrzewanie przebiega w sposób indywidualny. Na poniższym zdjęciu prezentujemy wyniki testu skrobiowego dla sadu w centralnej Polsce. patrząc od góry 1i2 rząd odm. Szampion, 3i4 odm. Mutsu, 5i6 odm. Empire.
Wynik ten wskazuje, że jeśli tempo dojrzewania utrzyma się na obecnym poziomie do zbioru jeszcze przed Szampionem trafią jabłka odm. Mutsu i Empire.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.