Wzrost temperatur i nasłonecznienia powoduje niebezpieczeństwo wybudzania roślin ze spoczynku zimowego. Ale nie tylko.
Warunki pięknej słonecznej pogody z dodatnią temperaturą, zwłaszcza intensywna operacja słoneczna może powodować ogrzanie komórek kory na pniach i ich pękania. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku gatunków pestkowych jakimi są czereśnie, których tkanki mogą w szybki sposób zostać porażone przez raka bakteryjnego. Przypomnijmy, że komórki bakterii Pseudomonas syringe w stanie epifitycznym znajdują się na powierzchni pędów.
Zabielanie drzew ważne również w innych gatunkach.
Bielenie drzew ma wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest to, że zabielone drzewa rozpoczynają wegetację nieco później niż te nie zabielone. Dodatkowo zabieg ten nie pozostaje bez znaczenia w walce ze szkodnikami. W uprawie gruszy obserwujemy, że zabielone pędy są niechętnie odwiedzane przez miodówkę gruszową.
W jaki sposób wykonać zabieg:
Do zabiegu bielenia najczęściej wykorzystujemy glinkę kaolinową lub wapno hydratyzowane. Dla zapewnienia lepszego pokrycia warto dodać substancje zapewniające lepsze rozprowadzenie cieczy po powierzchni tkanek i poprawiają przyczepność jednocześnie ograniczając zmywanie.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w najnowszym Komunikacie agrotechnicznym 37 dostępnym tutaj: https://fruitakademia.pl/agrotechniczny/komunikat-agrotechniczny-37-04-02-2025-zabielanie-drzew-w-sadach/