Aktualności sadownicze

Co z tym parchem ?

Kategoria:

Co z tym parchem ?

Zeszły sezon to intensywna walka z grzybem Venturia inaequalis sprawcą parcha jabłoni. W wielu lokalizacjach walka ta nie powiodła się. Sytuacja z ubiegłego sezonu może skutkować nasileniem presji tego patogena także w obecnym sezonie. Jest to ściśle związane z ilością plam na liściach w sezonie 2023 i wynika z cyklu rozwojowego grzyba (więcej o biologii sprawcy parcha znajdziecie tutaj: Venturia inaequalis ) ale również z warunków jesienią i zimą. Warunki te tj. ciepła i mokra jesień ale również zima sprzyjają rozwojowi tego grzyba. Jednak każdy sezon jest inny. W przypadku tej choroby warto monitorować sytuację 🔎już teraz.
Nasz doradca Wojciech Kukuła prowadzi oceny dojrzałości zarodników parcha od początku lutego. Poniżej kilka istotnych obserwacji:
15.02.2024 – W wyniku przeprowadzonej oceny w pseudotecjach widoczne były worki. Większość z nich wypełniona bezpostaciową mazią, jednak w niektórych widoczne były już zarysy zarodników workowych.
19.02.2024 – Na łamach Sad24.pl pojawił się „Krótki komentarz na temat aktualnej sytuacji w sadach od Wojciecha Kukuły, FruitAkademia”
Zapis z relacji znajdziecie pod bezpośrednim linkiem tutaj ę 👉  https://fb.watch/qvnLqCn3i7/
27.02.2024 – Po kilku dniach ciepłej aury, odbiegającej swym przebiegiem jak na luty w pseudotecjach widoczne dobrze wykształcone worki, ale już w większej ilości widoczne także wykształcone zarodniki workowe. Co ciekawe jak na ten czas część z nich zaczęła przybierać oliwkowozielone zabarwienie, co może informować o postępującej ich dojrzałości. Jednak na spokojnie, zarodniki te jeszcze nie „mają chęci” uwalniać się, nawet przy 1 godzinnym przebywaniu w roztworze wodnym zarodniki nie opuszczały worków.
W kolejnych dniach ocieplenia ciąg dalszy, a więc przyspieszenie wegetacji. Na niektórych odmianach jabłoni widoczna jest już faza tzw. pękania pąków, a więc miejsca na których mogą kiełkować zarodniki parcha jabłoni. Jednak przy braku dojrzałych zarodników workowych gotowych do uwolnienia, proces infekcyjny zajść nie może. Jednakże zachęcamy do śledzenia tego co będzie się działo z tymi zarodnikami w kolejnych dniach. Systematycznie będziemy Państwa informować o postępie dojrzałości zarodników tej najgroźniejszej choroby w uprawie jabłoni.

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.